Hlavní obsah

Blíží se orkán, zní varování. Animace ukazuje, co Česko v nejbližších hodinách čeká

Animace ukazuje, jak se přes Česko přežene silný vítr. (Video: Windy.com)

9. 3. 13:45

Silný vítr bude vát od soboty do pondělního poledne. Meteorologové vydali výstrahu před větrem a varovali před horskými túrami.

Článek

Celé Česko zasáhne o víkendu a v pondělí silný vítr. Na horách může v noci na pondělí dosáhnout až síly orkánu. Vyplývá to z výstrahy, kterou dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V pondělí již bude zřejmě vítr slábnout.

Vát bude jihozápadní až západní vítr, který dosáhne v nárazech rychlosti až 90 kilometrů za hodinu a na horách až 110 kilometrů za hodinu. V neděli ráno sice nejprve vítr zeslábne, ale odpoledne se vrátí s ještě větší silou. Nejsilnější bude podle meteorologů v noci z neděle na pondělí, kdy může na horách dosáhnout v nárazech rychlosti až 125 kilometrů za hodinu, což odpovídá síle orkánu.

Výstraha před větrem platí pro všechny regiony po celou sobotu a pak až do nedělních 04:00. Znovu se potom vítr podle ČHMÚ objeví v neděli odpoledne a v noci na pondělí, výstraha platí od nedělních 15:00 až do pondělních 12:00.

Meteorologové doporučují lidem, aby kvůli větru zajistili okna a dveře a odnesli nebo upevnili předměty venku, jako třeba zahradní nábytek. I při řízení auta by si měli lidé dávat pozor, protože při nárazech větru může řidič ztratit nad vozem kontrolu. Nikdo by se také neměl raději vydávat na horské túry.

Doporučené