Hlavní obsah

ČEZ, Tykač a Křetínský dali nabídku na česká aktiva společnosti Alpiq

O elektrárny a teplárny Alpiqu se utkají čeští miliardáři Křetínský a Tykač s polostátní firmou ČEZ. (Video: Karolína Štuková, Seznam Zprávy)

 

Reklama

16. 5. 2019 9:20

Energetická společnost ČEZ, firma Sev.en Energy podnikatele Pavla Tykače a firma EPH podnikatele Daniela Křetínského daly švýcarské firmě Alpiq nabídku na převzetí její české uhelné elektrárny ve Zlíně a uhelné a plynové elektrárny v Kladně. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na své zdroje.

Článek

Reuters tak potvrzuje informaci, kterou Seznam Zprávy přinesly už v polovině února. Tedy informaci, že o elektrárny a teplárny Alpiqu se utkají čeští miliardáři Křetínský a Tykač s polostátní firmou ČEZ.

Podle zdrojů, které se zabývají situací na energetickém trhu a které oslovila agentura Reuters, dává investice pro všechny tři české firmy smysl, protože mají vlastní lignitové doly. Elektrárna ve Zlíně má výkon 64 megawattů (MW) a uhelná a plynová elektrárna v Kladně 524 MW.

Energetická skupina Alpiq podniky vlastní prostřednictvím firmy Alpiq Generation CZ. Mateřská společnost loni vykázala čtvrtou celoroční ztrátu za posledních pět let.

V roce 2013 Alpiq doufal, že za teplárnu ve Zlíně a v Kladně, jež kromě elektřiny dodávají zhruba 35 000 odběratelů i teplo, dostane přes 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč). Ani po aktualizaci nabídek se ale tehdy k tomuto cíli nepřiblížil.

Mateřská společnost Alpiq vznikla na konci minulého desetiletí spojením švýcarské společnosti Atel, založené v roce 1894, a EOS, založené v roce 1919.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované