Hlavní obsah

Po rekordních 20 hodinách jednání: ČEZ vyplatí nejnižší dividendu za 12 let a mění svou strategii

Rozhovor s analytikem společnosti Cyrrus Tomášem Pfeilerem.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

Mezi akcionáře bude rozděleno 12,9 miliardy korun z loňského zisku firmy, stát jako majoritní akcionář získá zhruba devět miliard korun. Návrh podalo představenstvo ČEZ.

Článek

Energetická společnost ČEZ vyplatí akcionářům dividendu 24 korun za akcii před zdaněním. Dnes ráno o tom po téměř 19 hodinách jednání rozhodla valná hromada firmy. Jde o nejnižší dividendu za posledních 12 let.

Rozhodným dnem pro uplatnění práva na dividendu je 2. července. Nižší výši dividendy naposledy akcionáři ČEZ schválili na valné hromadě v roce 2007 ze zisku z roku 2006, kdy činila 20 korun za akcii. Nejvyšší byla za rok 2009, a to 53 korun za akcii, loni ČEZ vyplatil 33 korun za akcii. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že letos firma vyplatí akcionářům na dividendách 99 procent zisku očištěného o mimořádné vlivy, což je dosud nejvyšší podíl.

Foto: Jan Marek

Jakou dividendu vyplácel ČEZ od roku 2001?

Tím, že prošel návrh vedení ČEZ, nebyl schvalován protinávrh zástupce části minoritních akcionářů Michala Šnobra, který požadoval z loňského zisku vyplacení dividendy 35 korun na akcii. Akcionáři kolem Šnobra iniciovali loni valnou hromadu, která se uskutečnila na konci listopadu. Šlo o první valnou hromadu ČEZ svolanou na popud minoritního akcionáře.

Šnobr dnes v noci ČTK řekl, že akcionáři, které sdružuje, budou kvůli možnému prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady iniciovat svolání další valné hromady ČEZ. Důvodem podle něj je, že bod nebyl zařazen na aktuální valnou hromadu firmy a ze strany představenstva společnosti na ní byly dotazy k tématu nedostatečně zodpovězeny. „S prodejem nesouhlasíme kvůli tomu, že jde o strategický, významný majetek,“ uvedl.

Změna směru: zpátky domů

Energetická společnost ČEZ mění strategii svého směřování, chce se ještě více soustředit na český trh. V zahraničí se do budoucna zaměří hlavně na služby související s moderní decentrální energetikou. Valná hromada totiž dnes ráno také schválila aktualizaci koncepce firmy.

Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš dříve uvedl, že firma plánuje kromě dříve avizovaného Bulharska prodat majetek v Rumunsku a Turecku. Skupina podle něj zvažuje i prodej elektráren v Polsku. Z prodeje chce získat desítky miliard korun, které použije na stavbu obnovitelných zdrojů a nových jaderných bloků i modernizaci distribuční sítě. Expanzi ČEZ do ciziny označil několikrát za nepovedenou premiér Andrej Babiš (ANO).

„Jde o změnu, kterou jsme navrhovali už na minulých valných hromadách ČEZ, ale nebyli jsme vyslyšeni,“ řekl k aktualizaci koncepce zástupce části minoritních akcionářů ČEZ Michal Šnobr.

Aktuálně schválená strategie má priority čtyři. První z nich je zajistit co nejefektivnější provoz a optimální využití výrobního portfolia firmy v ČR, druhá zabezpečit moderní distribuci a péči o energetické potřeby zákazníků, třetí počítá s rozvojem nové energetiky (obnovitelné zdroje, komplexní energetické služby – ESCO) zejména v ČR a čtvrtá s rozvojem energetických služeb ve stabilních regionech Evropy.

Jednání valné hromady energetické společnosti ČEZ trvalo více než 20 hodin, déle nikdy nezasedala.

Majoritním vlastníkem firmy je stát prostřednictvím ministerstva financí – vlastní 70 procent akcií. Hlasování na valné hromadě ČEZ tak vesměs končí podle přání resortu. Výsledky ČEZ se loni podle dřívějších vyjádření představitelů firmy dostaly na pomyslné dno. Očištěný čistý zisk, ze kterého se vyplácí dividenda, klesl proti roku 2017 o 37 procent na 13,1 miliardy korun.

Reklama

Doporučované