Hlavní obsah

Chovanec píše Drábové: „Věda, nebo politika, obojí nejde." Spor rozhodne soud

Milan Chovanec poslal Daně Drábové dopis.

 

Reklama

7. 3. 2017 13:50

Funkce Dany Drábové v čele Státního úřadu pro jadernou bezpečnost není podle vnitra slučitelná s mandátem krajské zastupitelky.

Článek

Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová prozatím uhájila svou funkci středočeské zastupitelky. Krajští zastupitelé dnes přes výzvu Ministerstva vnitra, podle nějž jsou funkce Drábové neslučitelné, odmítli věc zařadit na program jednání. Drábová uvedla, že nebude dělat žádné kroky, a chce, aby o jejím mandátu rozhodl soud.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v minulých dnech poslal hejtmance Jaroslavě Pokorné Jermanové (ANO) dopis, v němž ji vyzval k řešení situace. Informaci o tom, jak byla neslučitelnost funkcí Drábové vyřešena, očekává do 20. března.

Dva různé zákony, stejné téma

Hnutí STAN, za něž byla Drábová zvolena, se řídí jiným výkladem zákonů než vnitro. Přednost před volebním zákonem má podle něj novější služební zákon, který souběh obou funkcí umožňuje. Drábová ČTK řekla, že na jejím dřívějším stanovisku se nic nemění, celý spor by měl podle ní posloužit jako precedentní případ k tomu, aby se v zákonech vytvořil soulad. „Já to míním nechat z mé strany v pasivní poloze, to znamená nedělat žádné kroky právě proto, abych nezablokovala tu cestu k soudu," uvedla.

Hejtmančin náměstek Vít Rakušan (STAN) doporučil věc nezařazovat na program jednání, mezi zastupiteli podle něj není tolik lidí s právním vzděláním, kteří by byli schopni posoudit různé právní rozbory. Také podle hejtmančina náměstka Martina Kupky (ODS) by měl mít konečné slovo soud. „Ani Ministerstvo vnitra, ani zastupitelstvo Středočeského kraje nemůže být vykladačem zákonů," uvedl Kupka.

Opozice s tím nesouhlasila. Zastupitel za ČSSD Karel Horčička prohlásil, že celý spor o mandát Drábové je od počátku marketingovou záležitostí, která má nyní souvislost s volbami do Sněmovny. Zástupci STAN to odmítli.

Jedno, nebo druhé

Podle vnitra si šéfové ve státní správě měli do tří dnů po ustavujícím zasedání zastupitelstva vybrat mezi prací v čele úřadů a působením v zastupitelstvu. Případně měli do tří měsíců poté dát zastupitelstvu doklad o tom, že tak učinili. Tato lhůta v případě Středočeského kraje vypršela v únoru.

Zastupitelstvo dnes mělo podle vnitra vyslovit zánik mandátu Drábové. Protože tak neučinilo, ministr vnitra by měl požádat o svolání mimořádného zasedání zastupitelstva, které se sejde nejpozději do 30 dnů od doručení jeho žádosti. Není-li zániku mandátu dosaženo ani na tomto zasedání, měl by zaniknout mandát člena zastupitelstva kraje okamžikem, kdy to vysloví ministr vnitra. Drábová řekla, že cílem je nechat dojít tuto situaci až k rozhodnutí ministra. Také další zástupci STAN uvedli, že hnutí se chce soudit až v okamžiku, kdy zánik mandátu vysloví ministr.

V obdobné situaci jako Drábová je i Klára Dostálová (ANO). Náměstkyně ministryně pro místní rozvoj je také zastupitelkou Královéhradeckého kraje. Zastupitelstvo se tímto problémem bude zabývat na konci března.

Rozhovor s Danou Drábovou.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované