Hlavní obsah
Online

Spásný lék na koronavirus možná nikdy nebude, řekl šéf WHO

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

Reklama

3. 8. 6:39
aktualizováno • 3. 8. 22:46

Vývoj dění ve světě v souvislosti s šířením covid-19 sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala, že i přes naděje, že bude brzy dostupná vakcína, je možné, že na nemoc covid-19 nebude nikdy existovat „zázračný všelék“. Na tiskové konferenci to uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

- Filipínský prezident Rodrigo Duterte navrhuje, aby lidé své obličejové roušky dezinfikovali benzínem. Obdobné návrhy měl už minulý týden, kdy ale úředníci uznali, že jde o vtip. Dodali, že roušky by se měly normálně prát či vyměňovat za nové. O víkendu ale Duterte otočil: „To, co jsem řekl, jsem myslel vážně. Jděte na benzínové stanice.“

- Do Hongkongu dorazilo z pevninské Číny sedm zdravotnických úředníků. Ti jsou prvními z 60členného týmu, který bude mít na starosti plošné testování. Je to poprvé, co čínští zdravotníci osobně v Hongkongu pomáhají. Někteří místní se obávají, že jde Číně o shromažďování vzorků DNA pro účely vyšší kontroly. To vláda popřela.

- Ve Velké Británii mají být zavedeny dva nové druhy testů, které přinesou výsledky do 90 minut. Používat se budou v nemocnicích a pečovatelských domovech k urychlení zjištění, zda se jedná o koronavirus, nebo běžnou sezonní chřipku.

 • Do Španělska přijelo o 98 procent méně turistů než o rok dříve

  Do Portugalska v červnu přijelo v meziročním srovnání o 96 procent méně turistů, v případě Španělska byl pokles ještě větší a dosáhl 97,7 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnily statistické úřady těchto dvou zemí Pyrenejského poloostrova. Důvodem dramatického poklesu je podobně jako v případě dalších zemí pandemie nemoci covid-19.

  Nejvíce turistů přijelo v červnu do Španělska z Francie, druzí byli Němci. Nejnavštěvovanějším regionem bylo Katalánsko, které je přitom v této pandemii druhou nejvíce zasaženou oblastí Španělska.

 • V Íránu s koronavirem zemře člověk každých sedm minut

  V Íránu každých sedm minut zemře člověk s koronavirem. Uvedla to dnes íránská státní televize. V uplynulých 24 hodinách v Íránu podle tamního ministerstva zdravotnictví s onemocněním covid-19 zemřelo 215 lidí a nákaza se potvrdila u dalších 2598. Informovala o tom agentura Reuters.

  K dnešnímu dni Írán podle mluvčí ministerstva zdravotnictví eviduje 17 405 mrtvých s koronavirem a nákaza se tam dosud potvrdila u více než 300 000 lidí. Státní televize odvysílala záběry z Teheránu, na nichž se lidé procházejí bez roušek a nedodržují rozestupy.

 • WHO: Na covid-19 nemusí nikdy existovat zázračný všelék

  Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes varovala, že i přes naděje, že bude brzy dostupná vakcína, je možné, že na nemoc covid-19 nebude nikdy existovat „zázračný všelék“. Na tiskové konferenci to uvedl šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Návrat k normálnímu životu bude podle něj dlouhý. Několikrát v této souvislosti zopakoval, že klíč k řešení situace „máme my všichni - je třeba, abychom dodržovali společenský odstup, myli si ruce a nosili roušky.“

 • Latinská Amerika eviduje už téměř pět milionů případů nákazy

  V Latinské Americe se potvrdilo už téměř pět milionů nakažených koronavirem, což je více než čtvrtina všech dosud evidovaných případů ve světě. Z téměř 700 000 úmrtí spojovaných s touto nákazou ve světě jich na Latinskou Ameriku připadá více než 200 000, skoro 3,3 milionu nakažených se v tomto regionu už uzdravilo. V některých zemích Latinské Ameriky ale tato pandemie ještě evidentně na ústupu není, vyplývá z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. V Bolívii kvůli nouzové situaci v některých regionech nabízejí i mobilní kremační zařízení.

 • Počet nakažených koronavirem v Belgii nadále strmě roste

  Počet nakažených koronavirem v Belgii nadále strmě roste, oznámily tamní úřady. Jak silná bude druhá vlna infekcí a jak dlouho bude trvat, zůstává podle nich nejasné. Každý den minulého týdne se průměrně nakazilo okolo 491 lidí, což je o 68 procent více než v předchozím týdnu, uvedla agentura AP.

  „Virus intenzivně koluje na našem území. Počty nakažených narůstají,“ řekla dnes novinářům Frederique Jacobsová, mluvčí vlády pro pandemii nemoci covid-19. Zvyšuje se i počet infikovaných přijatých do nemocnic, zdravotní zařízení se nicméně stále s tímto množstvím pacientů dokážou vypořádat. Jak Jacobsová dodala, od začátku července se rovněž zdvojnásobil počet lidí na jednotkách intenzivní péče.

 • Melbourne dále zpřísňuje protikoronavirová opatření

  Druhé největší australské město Melbourne, ve kterém již kvůli šíření koronaviru platí přísné omezení pohybu a noční zákaz vycházení, dnes oznámilo nová omezení týkající se průmyslu a podniků, uvedla agentura Reuters. Od středy se tak v hlavním městě státu Victoria uzavřou některé obchody a omezí se činnost části podniků výrobního průmyslu i administrativního sektoru. Opatření se dotknou několika set tisíc pracovníků.

  Přestože je 25milionová Austrálie, která zatím registruje 18 361 potvrzených případů koronaviru a 221 úmrtí pacientů s covidem-19, v porovnání s některými jinými zeměmi méně zasažená, platí ve státě Victoria od neděle nouzový stav a v hlavním městě Melbourne šestitýdenní omezení pohybu. Za pondělí se ve Victorii podle Reuters prokázalo 429 nových případů, což je o 242 méně než předchozí den.

 • V Keni během izolace otěhotněly tisíce mladých dívek

  Keňa už dlouho zápasí s vysokou mírou těhotenství u dospívajících. Podle Save the Children z 1000 dívek ve věku 15 až 19 let jich v roce 2017 bylo těhotných 71. Minulý měsíc ale unikla čísla z dokumentu ministerstva zdravotnictví, podle kterého tisíce dalších nezletilých dívek otěhotněly během domácí izolace. Jen v Nairobi otěhotnělo téměř 5000 dívek, z čehož je více než 500 ve věku 10 až 14 let.

  Problematiku těhotných teenagerů zmínil i prezident Uhuru Kenyatta a jeho ministr zdravotnictví Mutahi Kagwe během promluvy k národu. „Mateřství dospívajících je katastrofální, neuspokojivý výsledek v životě dívky, je to odsouzení ke zkáze životního potenciálu dospívajícího,“ řekl minulý měsíc Kagwe. Evelyne Opondo, vedoucí afrického regionálního ředitelství v Centru pro reprodukční práva, uvedla, že důkazy o vzestupu těhotenství přímo související s pandemií byly doposud „neoficiální“. Nicméně se domnívá, že jsou tato čísla pouze „špičkou ledovce“, protože většina dívek nevyhledá náležitou předporodní péči.

 • V Rusku přibylo téměř 5400 nových případů nákazy

  Rusko dnes oznámilo 5394 nových případů nákazy koronavirem a 79 úmrtí za uplynulých 24 hodin. O den dříve to bylo 5422 nových případů a 70 úmrtí. Celkem se od začátku pandemie v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel nakazilo 856 264 lidí, z toho 14 207 nákaze podlehlo. Uvedla to agentura TASS s odvoláním na operativní štáb.

  Celkem se z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, mezitím uzdravilo 653 593 pacientů, tedy více než tři čtvrtiny ze všech nakažených. V nejpostiženějším z 85 ruských regionů, Moskvě, úřady ohlásily 693 nových případů a 13 úmrtí.

 • BBC: Počet obětí koronaviru v Íránu je třikrát vyšší, než říká vláda

  Analýza britské BBC tvrdí, že v Íránu ve skutečnosti zemřelo třikrát víc než vládou aktuálně oznámených zhruba 14 000 lidí. U počtu nakažených íránská vláda číslo snížila asi z 450 na 280 tisíc.

 • Florida a Mississippi opět hlásí rekordní nárůsty úmrtí s covidem

  Americký stát Florida již čtvrtý den v řadě eviduje rekordní nárůst úmrtí s koronavirem. Nový přírůstek obětí s respiračním onemocněním covid-19 tam činí 257. Informovala o tom agentura Reuters. Rekordní počet nově zemřelých druhý den v řadě hlásí také Mississippi, kde s koronavirem zemřelo dalších 52 lidí.

  Počet úmrtí s koronavirem ve Spojených státech v červenci podle Reuters vzrostl o téměř 25 000 na zhruba 153 000 od začátku pandemie.

 • V Německu budou povinné testy po návratu z rizikových zemí

  Povinné testování cestujících, kteří se vracejí do Německa ze zemí s vysokým rizikem nákazy covidem-19, čeká od konce tohoto týden povinné testování, uvedl ministr zdravotnictví Jens Spahn.

  „Máme první návrhy, jak by to mohlo fungovat. Chceme to dobře koordinovat s dalšími státy, protože musíme být schopni nařízení implementovat na letištích a na vlakových stanicích,“ řekl v pondělí německé televizi ARD.

 • V Brazílii se koronavirem nově nakazilo 25 800 lidí

  V Brazílii se podle tamních zdravotnických úřadů koronavirus za poslední den prokázal u dalších 25 800 lidí. Za uplynulých 24 hodin v souvislosti s covidem-19 v zemi zemřelo 541 pacientů, informuje agentura Reuters. Brazílie, ve které se podle Reuters od začátku koronavirové pandemie potvrdilo již 2 733 677 případů a počet úmrtí vystoupal na 94 104, je druhou nejhůře zasaženou zemí koronavirem na světě po USA.

  Odborníci však opakovaně upozorňují, že skutečný počet Brazilců, kteří se infikovali virem, je zřejmě výrazně vyšší. Všechny případy se však nepodaří odhalit kvůli nedostatečným testovacím kapacitám.

 • V Německu přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem

  V Německu za posledních 24 hodin přibylo 509 potvrzených případů nákazy koronavirem. V pracovních dnech minulý týden přírůstek infekcí v zemi přesahoval 800, o víkendu ale bývají čísla nižší. Institut Roberta Kocha (RKI), který vede oficiální statistiku, totiž často nedostává všechna data od všech úřadů.

  Počet pacientů s nemocí covid-19, kteří zemřeli, se zvýšil o sedm lidí na 9148. Podle RKI od začátku epidemie Německo registruje 210 402 infikovaných.

 • JHU: Koronavirem se celosvětově nakazilo přes 18 milionů lidí

  Počet lidí, kteří se na světě již nakazili novým koronavirem, překročil hranici 18 milionů. Uvádí to americká Univerzita Johnse Hopkinse (JHU), která vývoj pandemie sleduje globálně. Bilance obětí, které zemřely s nemocí covid-19, podle se tohoto zdroje blíží 688 500 lidem. Hranici 17 milionů infekcí svět překročil 30. července.

  Více než polovinu globálně potvrzených případů nákazy virem SARS-CoV-2 zaznamenaly pouze tři státy stižené pandemií nejhůře: USA s více než 4,6 milionu infikovaných, Brazílie s 2,7 milionu a Indie s bezmála 1,8 milionu nakažených. Agentura Reuters označuje za region nejvíce zasažený pandemií Latinskou Ameriku, kde se podle ní koronavirem už nakazilo pět milionů lidí a v sobotu zde počet mrtvých s nemocí covid-19 přesáhl 200 000 lidí.

 • Duterte: Roušky dezinfikujte benzínem, myslím to vážně

  Filipínský prezident Rodrigo Duterte navrhuje, aby lidé své obličejové roušky dezinfikovali benzínem. Obdobné návrhy měl už minulý týden, kdy ale úředníci uznali, že jde o vtip. Dodali, že roušky by se měly normálně prát či vyměňovat za nové. Jeho dřívější komentáře okomentovali kritici slovy, že je Duterte šílený.

  Prezident má však jiný názor. „Hloupost! Jestli jsem šílený, měli byste být prezidentem vy, ne já. To, co jsem řekl, jsem myslel vážně. Pokud nemáte alkohol k dispozici, zejména vy, chudí, jděte na benzínovou stanici a použijte benzín k dezinfekci. To si nedělám legraci. Já si nedělám legraci. To vy… pokoušíte se dostat do mého mozku.“

 • Britské nemocnice začnou s novými testy, mají rozpoznat covid a chřipku

  V britských nemocnicích a pečovatelských domovech mají od září začít používat dva nové testy na covid-19, které by měly do 90 minut zjistit, zda má pacient covid-19 nebo sezonní chřipku. Někteří odborníci jsou ale rozhodnutím vlády překvapeni, není totiž příliš jasné, o jaké testy jde, jaké je jejich hodnocení či údaje. „Vláda opakovaně uspěchala nákupy testů na základě požadavků výrobce a později, když byly provedeny nezávislé studie, se zjistilo, že jsou testy pro použití ve zdravotnictví nedostatečné. Chyby, ke kterým došlo při zkušebním nákupu, zbytečně promrhaly miliony liber a ohrožovaly životy,“ řekl profesor Jon Deeks z Birminghamské univerzity.

  Jeden z testů pochází od společnosti DnaNudge, která analyzuje lidskou DNA ze slin za účelem prodat náramek s chytrou aplikací, která lidi „vtáhne“ do nákupů zdravých potravin. „Každý jsme jiný, protože naše genetické složení je jiné. Tento genetický kód také určuje, která jídla jsou pro nás dobrá nebo špatná,“ píše se na webových stránkách společnosti. Společnost dodá 5 000 „Nudgeboxů“ zatím do osmi londýnských nemocnic.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.