Hlavní obsah

Čína varuje Kanadu: Vyřazení Huawei z tendru pro chystané 5G sítě se neobejde bez následků

18. 1. 2019

Vztahy Číny a Kanady se vyostřují. (Video: David Krkoška, AP, Reuters)

Čínský velvyslanec varoval Kanadu, že pokud vyřadí společnost Huawei z dodávání zařízení pro chystané 5G sítě, neobejde se to bez následků. Řekl to na tiskové konferenci v Ottawě. Neexistují podle něj žádné důkazy o tom, že by Huawei představoval bezpečnostní riziko.

Článek

Čína doufá, že Kanada udělá „moudré rozhodnutí“ a povolí firmě Huawei stát se dodavatelem pro technologii pro chystané 5G sítě. Čínský velvyslanec v Kanadě Lu Ša-jie dodal, že neexistují důkazy o tom, že by Huawei byl bezpečnostním rizikem.

„Pokud kanadská vláda zakáže společnosti Huawei participovat na 5G síti, bude to mít následky, ještě nevím jaké přesně, ale věřím, že nějaké ano,“ řekl Lu Ša-jie.

Společnost už čelí zákazům různého stupně v několika zemích – například ve Spojených státech, Británii Austrálii, Japonsku nebo Norsku. Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje o změně přístupu k čínské firmě Huawei i německá vláda. Napsal to list Handelsblatt. Je podle něj dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G). Německé ministerstvo vnitra později uvedlo, že vláda ještě nedosáhla jednotného postoje k tomu, zda by měl být Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučen z německého trhu.

Vztahy Číny a Kanady se výrazně zhoršily poté, co kanadské úřady minulý měsíc na žádost Spojených států zatkly finanční ředitelku společnosti Huawei Meng Wan-čou. Čína reagovala ostrou kritikou a dožadovala se propuštění a stejně jako nyní vyhrožovala vážnými následky.

Čína poté zadržela dva kanadské občany. Tento měsíc čínský soud také obnovil proces s Kanaďanem, který byl obviněn za pašování drog, a odsoudil ho k trestu smrti. Podle kanadského premiéra Justina Trudeaua se jednalo o „svévolné“ rozhodnutí.

Doporučujeme

Další zprávy

 • Podle Číny narušuje primátor Hřib čínsko-české vztahy

  Čína vyzvala primátora Prahy a její vedení k tomu, aby nenarušovali čínsko-české vztahy, uvedl podle agentury Nová Čína mluvčí ministerstva zahraničí.

 • Při požáru ve studiu animovaného filmu v Kjótu zahynulo nejméně 10 lidí, dalších 40 je zraněno

  Deset lidí podle policie patrně zahynulo při požáru ve studiu animovaného filmu v japonském velkoměstě Kjótu. Zhruba 40 lidí bylo zraněno, napsal deník The Japan Times. Oheň podle policie úmyslně způsobil jednačtyřicetiletý muž, který ve studiu vylil hořlavou tekutinu a zapálil ji. Je mezi zraněnými. Agentura AP cituje mluvčího hasičů, podle nějž je mrtvých 12 a další lidé se pohřešují.

  Oheň zachvátil třípatrovou budovu společnosti Kyoto Animation, která produkuje úspěšné televizní kreslené seriály, okolo 10:30 místního času (3:30 SELČ). Nepodařilo se ho dostat plně pod kontrolu ani po třech hodinách hašení, hustý dým stále vychází z oken domu. Na místě zasahovalo asi 30 hasičských vozů.

  V době požáru se v budově nacházelo 70 lidí, z nichž většině se podařilo dostat se ven. Policie událost vyšetřuje jako trestný čin. „Muž vylil hořlavinu a zapálil ji," řekl mluvčí kjótské policie.

 • Policie vyšteřuje hlášenou střelbu na vlak v Praze

  Dosud neznámý pachatel ve středu večer pravděpodobně střílel na vlak z Prahy do Milovic. Podle policie k incidentu došlo okolo půl osmé mezi stanicemi Masarykovo nádraží a Praha-Vysočany. Tam také v současné době souprava stojí s pěti rozbitými okny, kriminalisté zjišťují okolnosti jejich poškození. Policie žádá cestující z vlaku nebo případné svědky, aby se obrátili na linku 158.