Hlavní obsah
Online

Ve Španělsku nebudou muset turisté od 1. července do karantény

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto.

25. 5. 6:54
aktualizováno • 25. 5. 21:59

Počet celosvětově nakažených atakoval 5,5 milionu. Stejně tak přibývá i uzdravených, kterých je momentálně 2,3 milionu. Nejvíce nakažených hlásí velké země jako USA, Brazílie a Rusko. Vývoj dění ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Čína v neděli prohlásila, že její vztahy se Spojenými státy jsou „na pokraji nové studené války“. Čínský ministr zahraničí Wang I v neděli řekl, že se Washington zdá být infikován „politickým virem“, ale že Peking je přesto otevřen mezinárodnímu úsilí o vyšetření původu koronaviru. „Některé politické síly v USA berou vztahy mezi Čínou a USA jako rukojmí a tlačí naše dvě země na pokraj nové studené války,“ řekl Wang.

- V Brazílii za neděli přibylo 15 813 nakažených koronavirem, kterých tamní ministerstvo zdravotnictví úhrnem eviduje 363 211. Celkem zde nemoci covid-19 nemoci podlehlo 22 666 nakažených, za neděli to bylo 653 lidí. Brazílie v pátek překonala v počtu nakažených koronavirem Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy.

- V USA se dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy. Počet obětí tam přesáhl 97 000 lidí. Do Spojených států nemohou přicestovat cizinci, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v Brazílii. O nedělním oznámení Bílého domu informovala agentura Reuters.

SVĚTOVÉ DĚNÍ JSME SLEDOVALI I VČERA:

 • Karanténa v Německu vedla k prudkému poklesu obětí dopravních nehod

  Karanténní opatření doprovázející pandemii nemoci covid-19 vedla k prudkému poklesu počtu mrtvých na německých silnicích. V březnu při dopravních nehodách zemřelo 158 lidí, což je nejméně od znovusjednocení Německa v roce 1990. Dnes to s odvoláním na Spolkový statistický úřad napsala agentura DPA. Pro srovnání, loni v březnu zahynulo v Německu na silnicích 234 lidí.

  „Ještě nikdy dříve od německého sjednocení v roce 1990 nezahynulo při dopravních nehodách méně lidí než v březnu 2020,“ citovala DPA statistický úřad. Měsíčně v Německu, které má zhruba 82 milionů obyvatel, umírá zpravidla více než 200 účastníků nehod.

 • V Rusku počet potvrzených případů koronaviru překročil 350 000

  Rusko dnes oznámilo 8 946 nových případů nákazy koronavirem během uplynulých 24 hodin, celkový počet tak dosáhl 353 427. Počet úmrtí vzrostl podle krizového štábu o 92 celkem na 3 633. O den dříve to bylo 8 599 nových případů a 153 úmrtí, což představovalo rekordní denní nárůst.

  V Rusku už desátý den za sebou zůstává počet nových případů pod 10 000, zdůraznila agentura TASS. Země s přibližně 146 miliony obyvatel nyní zaujímá v počtu potvrzených případů třetí příčku na světě, poznamenala agentura Interfax s odvoláním na údaje Univerzity Johnse Hopkinse. V tomto ohledu Rusko předstihly Spojené státy s 1,64 milionu nakažených a Brazílie s více než 363 000 případy.

 • Karanténa by se mohla zkrátit

  Pacient s koronavirem nepřenáší nemoc covid-19 více než 11 dní. K tomuto závěru došla studie, kterou společně na vzorku 63 pacientů provedlo singapurské Národní centrum pro infekční choroby a tamní Lékařská akademie. Člověk podle nich přestává být infekční i v případě, že mu stále vychází pozitivní test na covid-19. Pokud by se objev singapurských vědců potvrdil, mohlo by dojít ke zkrácení karantény, která se po celém světě nařizuje na 15 dní.

 • Německo prověřuje možný první případ nákazy po otevření hospod

  Německé úřady prověřují okolnosti nákazy koronavirem u 18 lidí, stopy vedou do hostince v severoněmeckém Moormerlandu. Pokud se ukáže, že se zde lidé skutečně infikovali, bude to první takový případ v zemi od začátku uvolňování karanténních opatření, napsala dnes agentura DPA.

  Nákaza je spojována s 15. květnem, kdy se v podniku Alte Scheune (Stará stodola) v Dolním Sasku sešla uzavřená společnost u příležitosti znovuotevření. Mezi tehdejšími návštěvníky se nemoc covid-19 potvrdila u 14 z nich včetně majitele restauračního zařízení. Vedle toho se infikovali ještě čtyři další lidé, kteří sice v daný den v hospodě nebyli, ale na návštěvníky mají vazby. V karanténě z preventivních důvodů zůstává asi 120 lidí.

 • Německá ekonomika klesla o 2,2 procenta, je v recesi

  Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi oproti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Ve své konečné zprávě to dnes uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Protože v předchozím čtvrtletí vykázala největší evropská ekonomika pokles o 0,1 procenta, je nyní v recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí ekonomického poklesu za sebou.

  Propad hrubého domácího produktu (HDP) je zároveň druhý nejprudší od znovusjednocení země v roce 1990.

 • Před vstupem do podniků v Jižní Koreji bude kvůli trasování nutná registrace

  Jižní Korea přijme od června systém identifikování založený na QR kódech v mobilních telefonech při vstupech do zábavních podniků. Systém má usnadnit trasování kontaktů. Místa jako kluby, karaoke bary a restaurace jsou úřady nově označeny jako vysoce riziková a tento systém používat musí.

  Zákazníci u vstupu obdrží QR kód po zadání svých údajů do aplikace. Lidé, kteří si do telefonu nic stahovat nechtějí nebo nemohou, musí nahlásit své identifikační údaje personálu restaurace. Podle vlády budou poskytnuté informace k dispozici pouze pro účely epidemiologického výzkumu a po čtyřech týdnech budou automaticky smazány.

 • Německo za neděli hlásí 289 nakažených a deset mrtvých

  V Německu byla za neděli potvrzena nemoc covid-19 u 289 lidí a dalších deset kvůli komplikacím souvisejícím s nákazou zemřelo. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat Institutu Roberta Kocha (RKI). V Německu s 83 miliony obyvatel se dosud nakazilo 178 570 lidí, z nichž 8 257 zemřelo. Bilance za neděli je výrazně nižší než za sobotu, kdy bylo nahlášeno 431 nových případů koronavirové infekce a 31 úmrtí. Za vyléčené RKI považuje asi 161 200 lidí, což je oproti sobotě nárůst o 800.

  Nejpostiženější spolkovou zemí v Německu je dlouhodobě český soused Bavorsko, které udává přes 46 300 nakažených, z nichž 2 382 zemřelo. Naopak Sasko, které s Českem rovněž sousedí, patří k těm méně zasaženým.

 • Kdyby se v USA zavedla opatření o dva týdny dříve, zemřelo by o 84 % méně lidí

  Pokud by Spojené státy začaly aplikovat pravidla sociálního distancování jen o týden dříve, mohly by podle nového výzkumu ušetřit nejméně 36 000 životů. Vědci z Columbia University vytvořili model, který zachycuje přenos viru v USA k měření přenosových rychlostí od 15. do 23. května.

  Vedoucí výzkumník a epidemiolog Jeffrey Shaman řekl pro CNN, že „pokud by se země uzamkla o dva týdny dříve, mohla podle výzkumu zabránit 84 % úmrtí a 82 % případů.“ Jen v oblasti New Yorku by zemřelo o 17 500 lidí méně, kdyby USA jednaly o týden dříve, dodal Shaman.

 • AP: Řecké nemocnici pomohli v koronavirové krizi medici

  Před více než stoletím byla nemocnice Sotiria v Aténách postavena jako veřejné sanatorium pro pacienty s obávanou infekční nemocí, která se šířila kašlem a zabíjela všechny bez rozdílu – tuberkulózou. Nyní hlavní řecká nemocnice pro pacienty s nemocí covid-19 se zaměřila rovněž i na výcvikové programy pro desítky studentů medicíny, kteří jako dobrovolníci pomáhali lékařům, již byli často pod neuvěřitelným tlakem. Tito medici se tak často ocitli v první linii boje s pandemií způsobenou koronavirem, napsala agentura AP.

  Studenti vykonávali každodenní potřebnou práci v nemocničním ústavu klinické patologie, zejména se účastnili menších operací, odebírali vzorky krve nebo vyřizovali potřebné papírování. V sekci pro pacienty s covid-19 bylo jejich povinností například hovořit s příbuznými, kterým nebylo dovoleno, aby se s pacienty setkali.

 • Titulní strany britských novin dnes patří Cummingsovi a jeho porušení pravidel

 • O'Brien: HBO o utajování pandemie jednou natočí seriál, stejně jako o Černobylu

  „Podívejte, virus vypustila Čína a tajila to. Jednou o tom HBO natočí seriál, stejně jako v případě Černobylu,“ řekl Robert O'Brien, poradce pro národní bezpečnost Donalda Trumpa, a přirovnal tak pandemii k jaderné katastrofě na Ukrajině v roce 1986, kterou se sovětské úřady původně pokusily skrývat. Reagoval tak na tvrzení Číny, že „lži“ Washingtonu „ženou tyto dvě země na pokraj nové studené války“.

 • Čína potvrdila nové případy nákazy

  Čína oznámila 11 nových případů. 10 z nich má mít původ ve Vnitřním Mongolsku, zbylé v provincii S'-čchuan. Čínská národní komise pro zdraví uvedla, že celkový počet potvrzených případů v zemi je nyní 82 985, přičemž 83 je stále aktivních.

  V sobotu přitom Čína poprvé od vyhlášení globální pandemie nenahlásila žádné nové nemocné. Kromě toho bylo dnes hlášeno 40 nových asymptomatických případů. Pod lékařským dohledem jich zůstává celkem 396. Žádná nová úmrtí Čína nehlásí a jejich počet tak zůstává na 4 634.

 • AP: Pandemie by mohla zabít téměř 13 procent světových muzeí

  S uvolňováním opatření v jednotlivých zemích se znovu začínají otevírat i muzea. Odborníci ale varují, že jedno z každých osmi světových muzeí kvůli pandemii své expozice už zřejmě neotevře. Podle studie organizace UNESCO a Mezinárodní rady muzeí (ICOM), o které informovala agentura AP, muselo kvůli šíření koronaviru aspoň načas své brány uzavřít 90 procent muzeí na světě, tedy asi 85 000 institucí.

  „Data, která máme k dispozici, jsou alarmující,“ říká zástupce organizace UNESCO Ernesto Ottone. Pandemie postihla podle něj malá i velká muzea, zasáhla instituce, které se věnují umění i vědě. Muzea, která v průzkumu avizovala, že se možná znovu neotevřou, uváděla podle Ottoneho, „že byla zavřená několik měsíců a za tu dobu jim chybí příjmy“.

 • Evropu i svět čeká další vlna uvolňování opatření

  Obyvatelé řady evropských zemí se dnes dočkají další vlny uvolňování koronavirových opatření. Velká vlna otevírání čeká části Španělska. V Itálii se po dlouhé pauze zprovozní plovárny a sportovní centra. V Řecku se otevřou taverny, kavárny a bary. Zrušení některých opatření se dočkají i neevropské země.

  Úřady v regionech hlavního města Madridu a Katalánska, které ve Španělsku patří k nejhůře zasaženým oblastem, ode dneška otevřou parky a muzea. Svým obyvatelům rovněž povolí užívat si zahrádek restaurací a barů. V téměř polovině Španělska budou už moci lidé v omezeném počtu i do vnitřků restaurací, kin, divadel a nákupních center.

 • V USA zemřelo 638 lidí s koronavirem, méně než předchozí den

  Ve Spojených státech se zvýšil počet zemřelých s nemocí covid-19 za neděli o 638 lidí na 97 686 obětí. Ve srovnáním s předchozím dnem počet mrtvých klesl o 462 lidí. Celkem se v USA dosud potvrdilo na 1,64 milionu případů nákazy, což je necelá třetina z 5,4 milionu nakažených evidovaných ve světě. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

  Spojené státy jsou zemí nejhůře postiženou tímto koronavirem, který se začal koncem loňského roku šířit do světa z Číny. Druhá je v počtu nakažených Brazílie se 363 211 dosud potvrzenými případy.

 • Do USA nemohou cizinci, co byli za uplynulé dva týdny v Brazílii

  Do Spojených států nemohou přicestovat cizinci, kteří byli v uplynulých dvou týdnech v Brazílii. O nedělním oznámení Bílého domu dnes informovala agentura Reuters. Brazílie v pátek překonala v počtu nakažených koronavirem Rusko, a je tak nyní na druhém místě za Spojenými státy. V neděli brazilské ministerstvo zdravotnictví evidovalo 347 400 nakažených. V USA se dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy.

  Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová uvedla, že opatření má zamezit tomu, aby cizinci do Spojených států zavlekli více nákazy. Nařízení se podle ní netýká obchodního toku mezi oběma zeměmi.

 • V Brazílii přibylo 15 tisíc nakažených za den

  V Brazílii za neděli přibylo 15 813 nakažených koronavirem, kterých tamní ministerstvo zdravotnictví úhrnem eviduje 363 211. Celkem zde nemoci covid-19 podlehlo 22 666 nakažených, za neděli to bylo 653 lidí. V USA se dosud potvrdilo na 1,62 milionu případů nákazy. Počet obětí tam přesáhl 97 000 lidí.

 • Čína: Jsme na pokraji nové studené války s USA

  Čína v neděli prohlásila, že její vztahy se Spojenými státy jsou „na pokraji nové studené války“. Čínský ministr zahraničí Wang I v neděli řekl, že se Washington zdá být infikován „politickým virem“, ale že Peking je přesto otevřen mezinárodnímu úsilí o vyšetření původu koronaviru. „Některé politické síly v USA berou vztahy mezi Čínou a USA jako rukojmí a tlačí naše dvě země na pokraj nové studené války,“ řekl Wang.