Hlavní obsah

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let

Čínská ekonomika rostla loni nejpomaleji za 28 let.Video: Jan Marek, Reuters

 

Reklama

Čínská ekonomika v loňském roce rostla jen o 6,6 procenta, což byl nejnižší růst od roku 1990. Nejnovější čísla, která odpovídají předchozím odhadům analytiků, zveřejnil dnes čínský statistický úřad.

Článek

V posledním čtvrtletí loňského roku meziroční růst čínské ekonomiky zvolnil na 6,4 procenta z 6,5 procenta v předchozích třech měsících. Byl tak nejslabší od vypuknutí globální finanční krize v roce 2009.

Zároveň čínský úřad revidoval i výsledek za rok 2017. Podle údajů upravených minulý týden růst čínského HDP činil předloni 6,8 procenta. Dříve úřad udával 6,9 procenta.

Čína v roce 2010 díky rychlé hospodářské expanzi vystřídala na postu druhé největší ekonomiky světa Japonsko. Hospodářský růst v Číně však v posledních letech zpomaloval, v posledním roce k tomu přispěly také obchodní spory se Spojenými státy.

I pro letošek očekávají analytici podle průzkumu agentury Reuters zpomalení růstu čínského HDP, a to na 6,3 procenta. Pro tempo zpomalení bude zásadní, zda obchodní válka s USA dále vygraduje, nebo zda se konflikt podaří urovnat, napsala agentura DPA. „Obchodní válka se nyní projevuje především rostoucí nejistotou," řekl agentuře DPA analytik Max Zenglein z německého výzkumného institutu pro čínská studia Merics. „Opravdu vážné to bude, pokud se do března nenalezne žádné řešení a znovu se zvednou cla," dodal.

Washington dal Pekingu termín do 1. března. Jestliže Čína do té doby více neotevře svůj trh, nezačne účinněji bojovat proti krádežím duševního vlastnictví a nepřestane s vynucováním transferu technologií, hrozí americký prezident Donald Trump další eskalací konfliktu.

Na čísla se analytici dívají dvěma způsoby. Na jednu stranu například The New York Times připomínají, že prosincová čísla vypadala lépe poté, co Peking začal uplatňovat zvláštní opatření pro podporu růstu.

Zároveň ale Reuters uvádí, že podle některých pozorovatelů je reálný růst ve skutečnosti nižší, než udávají oficiální čísla. Za zpomalením čínské ekonomiky není jen doutnající obchodní spor s USA. Analytici zmiňují i nekontrolovaný růst půjček, slábnoucí investice a slábnoucí domácí poptávku. Vláda plánuje stimulační opatření, očekávají se investice do stavebnictví, speciální půjčkové programy a snižování daní. Nový vládní cíl růstu ekonomiky se pravděpodobně přesto bude pohybovat mezi šesti a 6,5 procenta, loni to bylo 6,5 procenta.

Zpomalování čínské ekonomiky je špatnou zprávou pro globální hospodářství. Obavy ze slabšího prodeje svých výrobků už kvůli němu vyjádřila americká technologická firma Apple, ale i další společnosti včetně velkých světových automobilek.

A jejich odhady potvrzují i analytici. „Čínská ekonomika pravděpodobně ještě předtím, než se růst v druhé polovině roku ustálí, dále oslabí,“ řekl zpravodajskému serveru BBC ekonom Julian Evans-Pritchard ze společnosti Capital Economics China.

Reklama

Doporučované