Hlavní obsah
Online

Tlak na neočkované je v pořádku, myslí si lékař

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Reklama

16. 5. 7:13
aktualizováno • 16. 5. 17:16

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět:

- Lidé, kteří nejsou v ohrožení se nechají očkovat, protože je k tomu tlačí společnost, myslí si primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí VFN Jiří Votruba. „Tenhle tlak je adekvátní, protože pokud chce člověk žít v nějaké společnosti, tak se musí podřídit některým jejím potřebám,“ řekl v TV Prima.

- Laboratoře v sobotu odhalily 596 nově nakažených. Je to o zhruba 130 méně než o týden dříve. Reprodukční číslo R po pětidenním poklesu opět vzrostlo. Nyní se pohybuje na hodnotě 0,76. Pokud se drží pod hodnotou 1, epidemie zpomaluje. Vyplývá to z dat na webu Ministerstva zdravotnictví.

- Od nedělní půlnoci se k očkování mohou registrovat všichni starší 40 let. Přes 120 tisíc registrovaných starších 70 let přitom na vakcínu stále čeká.

- Česko se připravuje na další vlnu rozvolnění. Přehledný harmonogram ZDE.

- Jak se koronavirus šíří ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

- Jaká opatření aktuálně platí, naleznete ZDE.

 • Nemocnice na Zlínsku povolí návštěvy

  Nemocnice ve Zlínském kraji od pondělí opět povolí návštěvy u hospitalizovaných pacientů, které byly zakázány loni kvůli epidemii koronaviru. Platit ale budou přísná pravidla, mezi kterými je nasazený respirátor, negativní test na nový koronavirus či potvrzení o očkování, vyplývá z informací Kroměřížské nemocnice, Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně, Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí, Vsetínské nemocnice a Uherskohradišťské nemocnice.

  Po více než roce povolí v pondělí návštěvy Kroměřížská nemocnice. „Vedení k tomuto kroku přistoupilo na základě doporučení Krajské hygienické stanice Zlínského kraje, která zároveň stanovila podmínky, za nichž bude možné pacienty v nemocnici navštívit,“ sdělila mluvčí Kroměřížské nemocnice Veronika Slaměnová.

 • Houslista Šporcl vyzývá k rozvolnění v hudebním vzdělávání

  Houslový virtuos Pavel Šporcl vyzval dnes ministra školství Roberta Plagu (za ANO), aby se snažil více rozvolnit protiepidemická opatření v uměleckém vzdělávání. Uvedl to v e-mailu, který má ČTK k dispozici. Podle Šporcla je problémem to, že v základních školách stále přetrvává zákaz zpívání a v základních uměleckých školách (ZUŠ) se mohou uvnitř scházet nanejvýš tříčlenné skupiny žáků. Opatření podle něj neodpovídají situaci, kdy v kultuře budou opět možné koncerty pro stovky diváků.

  „V současnosti platí možnost společných hodin pro více osob pouze venku, a to za podmínek max. 30 dětí, ovšem každý zúčastněný musí mít kolem sebe prostor 15 metrů čtverečních. V těchto podmínkách opravdu společně nic nenacvičíte a nezazpíváte si,“ uvedl Šporcl.

 • V sobotu přibylo v Karlovarském kraji více případů než před týdnem

  Testy v Karlovarském kraji zaznamenaly v sobotu 16 nových nákaz koronavirem, o pět víc proti minulému pátku a o deset méně než předchozí týden. Za uplynulých sedm dní klesl podíl nakažených z 34 na 31 na 100 000 obyvatel, což je momentálně druhé nejnižší číslo po Královéhradeckém kraji.

 • V Pardubickém kraji přibyla v sobotu jedna nákaza

  V Pardubickém kraji testy v sobotu odhalily jeden případ nákazy koronavirem. Před týdnem bylo ve stejný den zjištěno 19 případů a před dvěma týdny 20. V přepočtu na 100 000 obyvatel bylo v kraji za posledních sedm dní zjištěno 56 nakažených, v sobotu to bylo 59.

 • Votruba: Stojí za to se očkovat, i když ochrana není navěky a dokonalá

  „Nemůžete očekávat, že tím, že budete očkovaní, nemůžete tu nemoc přenášet. Nemůžete ani očekávat, že budete imunní napořád a proti všem variantám té nemoci. (…) Očkování je zcela adekvátní. Je k dispozici vakcína, která je účinná. Nechrání navěky a dokonale, ale určitě stojí za to se nechat očkovat, a do toho je třeba investovat všechno naše úsilí,“ řekl dnes v Partii primář 1. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Jiří Votruba.

 • Votruba: Nerizikoví se očkují kvůli nátlaku, nátlak je však adekvátní

  „Dá rozum, že člověk, který je v nějakém ohrožení, se nechá očkovat. Ti ostatní se nechají očkovat solidárně, nebo protože jsou k tomu tlačeni společností. Myslím si, že tenhle tlak je adekvátní, protože pokud chce člověk žít v nějaké společnosti, tak se musí podřídit některým jejím potřebám,“ řekl dnes v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News primář I. kliniky tuberkulózy a respiračních nemocí Všeobecné fakultní nemocnice Jiří Votruba.

 • Žaloudík: Roušky jsme zavedli kvůli covidu, ale místo něj zmizely ostatní nemoci

  „Jeden z paradoxů je, že jsme nastavili opatření v podobě rozestupů a roušek proti covidu. Covid přitom běžel dál, ale najednou nám tu vymizely ty ostatní viry, proti kterým jsme ta opatření nedělali,“ řekl dnes v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News senátor za ČSSD a onkolog Jan Žaloudík.

 • Epidemie v Plzeňském kraji slábne

  V sobotu přibylo v Plzeňském kraji devět případů nákazy koronavirem, o dvě méně než minulou sobotu a o 25 méně než před dvěma týdny. Podíl nakažených za uplynulých sedm dní je 39 nákaz na 100 000 obyvatel, což je mezi 14 kraji v ČR třetí nejnižší číslo; před týdnem to bylo 62 nakažených.

 • Středočeský kraj hlásí 68 nakažených

  Ve Středočeském kraji přibylo v sobotu 68 nakažených koronavirem. Je to o 22 případů méně než před týdnem.

 • Královéhradecký kraj má nejnižší nárůst případů koronaviru v ČR

  Královéhradecký kraj dnes vykázal nejnižší nárůst počtu případů koronaviru v Česku. Za posledních sedm dní v kraji přibylo v přepočtu na 100 000 obyvatel 29 nakažených. Počátkem týdne to bylo 38 případů za sedm dní na 100 000 obyvatel. Celostátní průměr činí 73 případů.

 • Na jižní Moravě přibylo za den 13 případů covidu, nejméně od podzimu

  V Jihomoravském kraji přibylo za poslední den 13 potvrzených případů nemoci covid-19, což je nejméně od loňského podzimu. O víkendu se ale testuje méně. Týdenní incidence se zvýšila ze 79 na 80 nakažených na 100 000 obyvatel.

 • Ve Zlínském kraji přibylo 66 nakažených

  Epidemie koronaviru ve Zlínském kraji nadále slábne. V sobotu přibylo 66 potvrzených nákaz, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 37 méně. Za posledních sedm dní je v kraji evidováno 107 nově nakažených na 100 000 obyvatel, o sedm méně než v sobotu.

 • V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 97 případů

  V Moravskoslezském kraji přibylo v sobotu 97 případů nákazy koronavirem. Je to méně než před týdnem, kdy bylo 132 případů, a méně než v pátek, kdy bylo 177 nových případů. Dosavadní rekordní denní přírůstek nákaz v kraji je z loňského 30. prosince, kdy jich bylo 2537.

 • V Olomouckém kraji přibylo víc nakažených než před týdnem

  V Olomouckém kraji v sobotu přibylo 21 potvrzených nákaz novým koronavirem, v mezitýdenním srovnání jich bylo o 15 více. V předchozích dnech denní přírůstky klesaly. Za posledních sedm dní je na 100 000 obyvatel kraje evidováno 79 případů nákazy koronavirem, o tři více než v sobotu, vyplývá ze statistik Ministerstva zdravotnictví.

 • V Praze ubylo nakažených, méně se i očkuje

  V Praze za sobotu přibylo 74 potvrzených případů onemocnění covidu-19, o dvě desítky méně než ve stejný den před týdnem. Je to nejnižší nárůst za první víkendový den od 29. srpna, tedy za posledních osm a půl měsíce. Zdravotníci v hlavním městě v sobotu aplikovali 5041 dávek očkování proti novému koronaviru. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles o více než čtvrtinu.

 • V Ústeckém kraji klesl počet případů

  V Ústeckém kraji klesl počet nakažených koronavirem za uplynulých sedm dní v přepočtu na 80 na 100 000 obyvatel. Před týdnem to bylo 126. V sobotu přibylo 44 pozitivních, o 32 méně než před týdnem.

Sdílejte článek