Hlavní obsah

Šedá zóna. Slevy, kvůli kterým se české nemocnice bojí vyšetřování

8. 9. 2017

Jde o obcházení pojišťoven, říká ministrův poradce o slevách pro nemocnice. (Video: Radek Nohl)

Poradce ministra financí Adam Vojtěch vysvětluje, v čem je problém, když nemocnice dostanou slevu na léky od svých dodavatelů.

Článek

Policie pod vedením vrchního státního zastupitelství začala prověřovat způsob, jakým většina nemocnic v České republice nakupuje léky a zdravotnické vybavení.

Model, kdy nemocnice vyúčtuje pojišťovně plnou cenu, ale pak přijme od dodavatele slevu jako bonus, je šedou zónou českého zdravotnictví.

Tak aspoň systém, který se provozuje v praxi českého zdravotnictví, vnímá poradce ministra financí Adam Vojtěch. Ten v rozhovoru pro Seznam Zprávy také vysvětluje, proč je podle něj systém zvláštních slev problematický.

Celý si ho pusťte ve videu na začátku článku.

Video: Policie vyšetřuje případ, který nahání strach většině nemocnic

Policie vyšetřuje slevy dodavatelů léků pro nemocnice. (Video: Radek Nohl)

Doporučujeme

Další zprávy

  • Čeští fotbalisté postoupili na Euro 2020

    Česká fotbalová reprezentace si čtvrteční výhrou 2:1 nad Kosovem v Plzni zajistila přímý postup na mistrovství Evropy 2020. Skóre otevřel v 50. minutě hostující Atdhe Nuhiu, za domácí se v 71. minutě trefil Alex Král a postupovou branku vstřelil v 80. minutě Ondřej Čelůstka. Utkání sledovalo necelých 11 tisíc diváků.

    Šampionát se v příštím roce uskuteční ve 12 městech v různých evropských zemích. Ze skupiny postupuje tým trenéra Jaroslava Šilhavého společně s Anglií. Za účast na Euru by Fotbalová asociace ČR měla od UEFA zinkasovat nejméně 237 milionů korun.

  • Zeman: Zimola by neměl zakládat novou stranu

    Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála výrazných osobností ČSSD. Před založením nové strany by ho hlava státu varovala. Zeman to řekl ve čtvrtek v televizi Barrandov. Bývalý jihočeský hejtman Zimola ve středu uvedl, že požádal o registraci hnutí Změna 2020.

    Pokud by Zimola založil vlastní politickou stranu, bylo by to podle prezidenta štěpením atomů. „Je to jedna z mála výrazných osobností sociální demokracie, tak ať pro tuto stranu pracuje, ať občas snese nějakou porážku, ale věřím, že nakonec třeba krajské volby pro něj mohou být úspěšné,“ uvedl na Zimolovu adresu.