Hlavní obsah
Online

Sněmovna znovu jednala o Hamáčkovi, šéfové tajných služeb mlčeli

Foto: SZ Michal Šula

Jan Hamáček po úterním jednání Sněmovny. Za zavřenými dveřmi chtěli poslanci a poslankyně řešit jeho kauzu. Po obstrukcích ČSSD schůze skončila, podle informací Seznam Zpráv před poslance vůbec nepředstoupili přizvaní šéfové zpravodajských služeb.

Reklama

5. 5. 8:41
aktualizováno • 5. 5. 22:08

Vicepremiér Jan Hamáček podle informací Seznam Zpráv plánoval v Moskvě vyměnit informace související s útokem na sklady ve Vrběticích za dodávky vakcíny Sputnik. Situaci okolo kauzy sledujeme v online reportáži.

Článek

Vše podstatné o Hamáčkově kauze

- Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na tiskové konferenci v poledne řekl, že se nedočkal žádných svědectví a důkazů, že by se dopustil skutků, o nichž přinesly svědectví Seznam Zprávy. Zažaluje proto autory textu a po vydavateli Seznam Zpráv chce v civilním řízení odškodné 10 milionů korun.

- „Reakce Jana Hamáčka přichází ve chvíli, kdy ještě na uzavřeném jednání Poslanecké sněmovny nevystoupili klíčoví aktéři schůzky na Ministerstvu vnitra ze dne 15. dubna. Jejich veřejná vyjádření, na která se odkazuje Jan Hamáček, nevyvrátila informace obsažené v textu Seznam Zpráv. Seznam Zprávy jsou připraveny pravdivost svých zjištění prokázat v případném soudním řízení,“ uvedl v reakci na tiskovou konferenci Jana Hamáčka šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík. Více ZDE.

- Ve středu odpoledne se poslanci znovu sešli na neveřejném jednání, aby se vrátili k přerušené schůzi o informacích, které přinesly Seznam Zprávy. Podle poslance Jana Čižinského se šéfové tajných služeb odvolali na povinnost zachování mlčenlivosti o utajovaných informacích a plénu Sněmovny tak žádné podrobnosti nesdělili.

- Ministr vnitra požaduje omluvu rovněž po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové. „Žádné omluvy se nedočká,“ uvedl Fiala. Pekarová Adamová dodala, že „pan Hamáček jedná podle taktiky, že nejlepší obrana je útok“, a Jurečka dodal: „Nevidím nic, za co bych se Janu Hamáčkovi měl omlouvat.“

- Seznam Zprávy v úterý přinesly informaci, že vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V a uspořádání summitu amerického a ruského prezidenta v Praze. Čtěte ZDE.

- Opozice požaduje Hamáčkův okamžitý odchod z veřejného života. Detaily ZDE.

 • Nejvyšší státní zástupce Zeman neví, zda dnes přijde do Sněmovny

  Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím není rozhodnutý, jestli se dnes zúčastní případného uzavřeného jednání v Poslanecké sněmovně. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý v SMS zprávě pro Seznam Zprávy uvedl, že Zeman nebude předem svůj postoj sdělovat.

 • Kulhánek odmítl tvrzení, že se na schůzce na vnitru řešil obchod s Ruskem

  Nynější ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) odmítl tvrzení, že vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) měl v úmyslu „vyměnit mezinárodní skandál“ kolem Vrbětic za dodávky vakcíny proti covidu-19 Sputnik V. Kulhánek popřel tvrzení reportáže i v úterním vyjádření zaslaném ČTK. „To, co napsal Janek Kroupa o údajném plánu ministra Hamáčka, je naprostý nesmysl, lež a neprofesionální novinařina,“ uvedl. Hamáček dnes oznámil, že se proti reportáži bude bránit trestněprávní i civilní cestou. Seznam Zprávy si za svými zjištěními stojí a jsou připraveny pravdivost svých zjištění u soudu prokázat.

 • Senátor Láska k Hamáčkovi: Přečetl drsný text, ale pořád zůstává zbabělou bačkorou

 • Jurečka: Chci vědět, zda je ze schůzky zápis

  Na co by se chtěl předseda lidovců Marian Jurečka ptát šéfů tajných služeb na uzavřeném jednání Sněmovny, popsal v pořadu Ptám se já na Seznam Zprávách:

  „Chtěl bych se ptát na to, co se odehrávalo na schůzce 15. dubna, o které píše článek Janka Kroupy na Seznamu. A zdali někdo na té schůzce si dělal nějaký úřední zápis. A pokud takový zápis je, aby byl zveřejněn,“ uvedl.

 • Předseda ODS: Hamáček se žádné omluvy se nedočká

  „Vicepremiér Hamáček je už několik týdnů podezřelý, že kupčil se suverenitou naší země. Tato podezření vzbuzují nejen publikovaná zjištění médií, ale od samého počátku kauzy Vrbětice zejména jeho vlastní vyjádření,“ uvedl v reakci na Hamáčkovu tiskovou konferenci předseda ODS Petr Fiala. „Dokud detailně nevysvětlí všechny okolnosti plánované cesty do Moskvy, těchto podezření se nezbaví. A žádné omluvy se nedočká! Míč je na jeho straně hřiště. Měl by se ho chopit a začít hrát fér hru. Nejde jen o vysvětlení okolností jedné schůzky s šéfy tajných služeb.“

  Podle Fialy musí Jan Hamáček vysvětlit všechny okolnosti svojí cesty do Moskvy od samého počátku:

  - Jak dlouho věděl o ruském pozadí kauzy Vrbětice?

  - Proč plánoval cestu do Moskvy v době, kdy bylo zřejmé, že jsou z výbuchu podezřelí Rusové?

  - Proč veřejně tvrdil, že ta cesta byla jen zpravodajskou operací a vůbec se neměla uskutečnit?

  - Co přesně se stalo na schůzce, kterou popisuje Seznam? V jakém režimu se ta schůzka konala? Existuje její zápis?

  - A co bylo předmětem jeho dalších schůzek v této záležitosti?

  . Proč povolal velvyslance za zády ministra zahraničí on a proč ho vůbec povolal?

  - Proč nebyla využita zabezpečená komunikace MZV a ambasády?

 • Šéfka TOP 09: Pan Hamáček jedná podle taktiky, že nejlepší obrana je útok

  „Nemám se za co omlouvat. Pan Hamáček jedná podle taktiky, že nejlepší obrana je útok,“ řekla Seznam Zprávám Markéta Pekarová Adamová, šéfka TOP 09. Také po ní chce Jan Hamáček omluvu. „Vůbec není schopen vysvětlit svoji cestu do Moskvy, celou řadu jejích okolností a podrobností. Jeho verze, že se jednalo o kamufláž, je tak nevěrohodná a má tolik trhlin, že neobstojí,“ dodala Pekarová Adamová.

 • Sledujte živě: Omluví se Jurečka Hamáčkovi?

  Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) je ve vážném podezření ze spáchání vlastizrady, prohlásili včera zástupci koalice Spolu. To vše přichází v době, kdy koalice shání podpisy na vyslovení nedůvěry vládě. Jaké kroky budou následovat?

  Hostem pořadu Ptám se já je předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

 • Publicista Palata: Ministr vnitra úkoluje svoji policii, aby si došlápla na novináře

 • Janek Kroupa: Jsme připraveni prokázat, že informace, které jsme napsali, jsou pravdivé

  Reportér Janek Kroupa, na něhož hodlá Jan Hamáček podat trestní oznámení, v médiích uvedl, že informace mají Seznam Zprávy od více účastníků schůzky. „My samozřejmě jsme připraveni prokázat, že informace, které jsme napsali, jsou podložené a pravdivé. My jenom prostě důsledně chráníme naše zdroje,“ řekl dnes České televizi. Zdrojů informací má redakce víc, ne jenom jeden. „Nejsem schopen v tuhle chvíli čehokoliv, co by vedlo k odhalení mých zdrojů. Já ty lidi chci ochránit,“ dodal Kroupa.

 • Europoslanec a předseda pražské TOP 09 o tiskové konferenci, kde se nikdo nesměl ptát

 • Jurečka: Nevidím nic, za co bych se měl Hamáčkovi omlouvat

  „Nevidím důvod, za co bych se omlouval,“ řekl Seznam Zprávám předseda KDU-ČSL Marian Jurečka. „Ať si pan vicepremiér Hamáček pustí tiskovou konferenci a to, co jsem tam řekl. Já jsem řekl, že je potřeba, aby včera (úterý) jednala Sněmovna v uzavřeném režimu, že to budu iniciovat a aby tam vystoupili šéfové tajných služeb a podali vysvětlení toho, co se dělo od 7. dubna, a toho, co se dělo 15. dubna na té schůzce, o které píše Seznam. Nevidím nic, za co bych se Janu Hamáčkovi měl omlouvat.“

 • Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09

  Omluvu žádá Hamáček také po lídrech opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 Petru Fialovi, Marianu Jurečkovi a Markétě Pekarové Adamové. „Velmi nevybíravě se vyjadřovali o mé osobě a já od všech, kdo mě označovali jako vlastizrádce a já nevím, co vše dalšího, budu požadovat, aby se mi omluvili,“ řekl.

 • Šéfredaktor Seznam Zpráv: Pravdu jsme připraveni prokázat

  „Reakce Jana Hamáčka přichází ve chvíli, kdy ještě na uzavřeném jednání Poslanecké sněmovny nevystoupili klíčoví aktéři schůzky na Ministerstvu vnitra ze dne 15. dubna. Jejich veřejná vyjádření, na která se odkazuje Jan Hamáček, nevyvrátila informace obsažené v textu Seznam Zpráv. Seznam Zprávy jsou připraveny pravdivost svých zjištění prokázat v případném soudním řízení,“ uvedl v reakci na tiskovou konferenci Jana Hamáčka šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík.

 • Hamáček podá trestní oznámení na autory článku

  Jan Hamáček na tiskové konferenci v poledne řekl, že se nedočkal žádných svědectví a důkazů, že by se dopustil skutků, o nichž přinesly svědectví Seznam Zprávy. Zažaluje proto autory textu a po vydavateli Seznam Zpráv chce v civilním řízení odškodné 10 milionů korun.

  „Já jsem včera pečlivě vše vysvětloval, nevyhýbal jsem se dotazům, účastnil jsem se jednání Poslanecké sněmovny. Čekal jsme, kdy se objeví nějaký důkaz. Celý ten článek byl bez jediné citace. Čekal jsme, kdy se objeví přímý svědek, který potvrdí můj ďábelský plán zradit Českou republiku. To se ale nestalo,“ řekl Hamáček. „Já jsme tady vláčen bahnem, označován za vlastizrádce, dostávám výhrůžné e-maily. Udělám vše proto, abych očistil svoji čest a také jméno sociální demokracie, která je před volbami vláčena špínou. Podám trestní oznámení na autory reportáže, pana Kroupu a paní Cirokovou. Budu žádat o prověření, zda nedošlo ke spáchání trestných činů pomluvy, šíření poplašné zprávy a poškození cizích práv. Současně podám i civilní žalobu na vydavatele, který je zodpovědný za práci svých lidí, a budu požadovat 10 milionů jako odškodné.“

 • Babiš považuje za nesmysl, že Hamáček mohl měnit informace o kauze Vrbětice za Sputnik

  Premiér Andrej Babiš (ANO) považuje za nesmysl, že by Hamáček mohl v Rusku měnit informace o kauze Vrbětice za vakcínu Sputnik V. České televizi sdělil, že Hamáčkovi věří.

 • Policejní prezident: Je jisté, že moje vyjádření bude součástí spisu

  Jedním z účastníků schůzky s Janem Hamáčkem byl také policejní ředitel Jan Švejdar.

 • Babiš nepřijde. „Bez premiéra ztrácí jednání o Hamáčkovi smysl,“ říká Bartošek

  „K tomu, aby se ten bod (debata o zrušené cestě vicepremiéra a ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) do Moskvy – pozn. red.) mohl projednávat, je zcela zásadní, aby zde byla stejná sestava jako včera. Tedy zástupci tajných služeb, policejní prezident a nejvyšší státní zástupce, protože k nim bude směřovat většina otázek,“ řekl dnes Seznam Zprávám Jan Bartošek (KDU-ČSL). „Předpokládám, že účast bude nejen těchto lidí, ale i premiéra a vicepremiéra. Jestliže se k tak zásadní věci nevyjádří premiér České republiky, tak to jednání do určitě míry ztrácí smysl. Premiér je ten, kdo mluví za vládu, premiér je ten, kdo by měl koordinovat věci týkající se bezpečnosti České republiky, a není možné, aby se premiér celou situací promlčel.“

  Andrej Babiš se z dnešního jednání omluvil, podobně jako Jan Hamáček.

 • Důkazy, o které se opíráme, jsou naprosto věrohodné, uvedl Jiří Kubík

  Šéfredaktor Seznam Zpráv Jiří Kubík zná důkazy v kauze pravého účelu plánované cesty Jana Hamáčka do Moskvy. „Jsem si naprosto jistý, že informace, které jsme publikovali, jsou pravdivé.“

Sdílejte článek