Hlavní obsah

Cumberbatche jsem nenáviděl, mluví děsně rychle. Vojtěch Dyk o rolích, politice i návratu kapely Nightwork

Podívejte se na rozhovor s Vojtěchem Dykem.Video: Tereza Willoughby, Seznam Zprávy

 

Reklama

„Změna je motivace. Ať vypadnou hlavně ti, co někde dřepí třicet let,“ říká herec a zpěvák. Sám dělá to, co radí politikům, a pracovně se na jednom místě dlouho nezdržuje. Jeho nejnovějšími rolemi jsou Sherlock Holmes v Karlíně nebo programátor ve filmu Důvěrný nepřítel.

Článek

„Hlavní role není Sherlock ani Doyle, hlavní roli tvoříme všichni,“ říká Vojtěch Dyk o muzikálu Legenda jménem Holmes, který bude mít premiéru v Hudebním divadle Karlín. V představení, jež kompletně napsal Ondřej Gregor Brzobohatý, si právě titulní roli zahraje. Dyk se už dřív stal hlasem Benedicta Cumberbatche v seriálu BBC Sherlock. „Vzal jsem si z něj nadhled. Jinak je ale vysloveně současný, i výtvarně. My jsme se víc drželi viktoriánské doby.“

Za ideálního muzikálového umělce považuje někoho, jako je Justin Timberlake. „Rozhodně ale ne nikoho z České republiky, tady nemáme takovou tradici. Nesouhlasím s tím, že tu máme hodně muzikálových produkcí, jsou to spíš písničkály,“ popisuje svůj pohled na domácí scénu. „Jsou postavené třeba na jedné hvězdě, která zazpívá pěkné písničky, ale zahraje prd a zatančí také prd. Neodsuzuji to, máme, co jsme si vychovali.“ Podotýká ale, že výjimkou je právě Hudební divadlo Karlín, kde se lidé tuto tradici snaží vybudovat.

Sám se v poslední době vrhá spíš do komplikovanějších žánrů. Stal se tváří Bernsteinovy Mše, místo kapely zpívá s big bandem a také plánuje další vlastní projekt ve spolupráci s jazzmanem Ondřejem Pivcem. „Od pěti let, co zpívám, se snažím žánrově zařadit. Přišel jsem ale na to, že pokud se budu snažit zapadnout do škatulky, zblázním se neštěstím. Dělám tedy všechno, v čem se cítím šťastný.“

Poprvé po poměrně dlouhé době nevylučuje ani příležitostný návrat ke své původní kapele Nightwork. „Už tam není nechuť, což je pro mě velký skok. Uvědomil jsem si, že bych nechtěl odstřihnout nějakou svoji etapu, zvlášť ne tuhle, která byla velmi intenzivní. Čas vyléčil šrámy a osobní rány, dostává se do nich světlo.“

Jedno velké poprvé teď zažil prostřednictvím filmu Důvěrný nepřítel. Po sérii titulů, kde hrál spíš komediálně laděné postavy, si zahrál v thrilleru. Snímek Karla Janáka vypráví o střetu člověka a technologie. „Téma moderních technologií se mě velmi dotýká. Mám strach, že jejich vývoj je rychlejší než vývoj lidského mozku. Opouštíme sami sebe.“

Obavu v něm ale vyvolává i současná společenská situace. Podle něj je potřeba začít u sebe. „Nesmíme vidět věci tak černobíle. Dělají to i lidé, se kterými mám společné názory,“ konstatuje Dyk. „Nemá smysl pořád dokola opakovat, že je Zeman blbec.“ Za jakých podmínek by se pro něj stala politika svátkem? Sledujte ve videu výše.

Reportáž je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby.

V premiéře jej vysíláme každý pátek od 20 hodin na celoplošné Televizi Seznam.

Kultura TW: Vojtěch Dyk, Miroslav Krobot a vítěz Pulitzerovy ceny Colson Whitehead.Video: Tereza Willoughby, Seznam Zprávy

Reklama

Související témata:
Nightwork

Doporučované