Hlavní obsah

Prodáváte byt nebo dům? Nezapomeňte na daně. Dá se jim ale vyhnout

Ilustrační foto.

Reklama

2. 9. 2021 21:37

Ceny nemovitostí rostou nepřetržitě už několik let. Vlastníte dům či byt, který v poslední době nabyl zajímavé hodnoty? Nezapomeňte na to, že z prodeje musíte odvést daň. Tedy jen v některých případech.

Článek

Na začátek je nutné zdůraznit, že daň, která vzniká při prodeji nemovitosti, není to samé, jako daň z nabytí nemovitosti. Činila čtyři procenta pořizovací ceny nemovitosti. Poslanci ji zrušili na podzim roku 2020 se zpětnou účinností od 1. prosince 2019.

Pojďme tedy k samotnému prodeji domu či bytu. Proč je vlastně nutné získané prostředky danit? Peníze z prodeje nemovitosti jsou totiž příjem, který podléhá dani z příjmů. Sazba z prodeje nemovitosti je 15 procent.

Daň se ale nevypočítává z prodejní ceny, ale ze zisku. Patnáct procent odvádíte až z rozdílu mezi cenou, za kterou jste dům či byt prodali, a částkou, za kterou jste ji původně koupili. Až z této hodnoty se vypočítává daň.

Pokud nemovitost prodáte za méně, než za kolik jste ji koupili, žádnou daň neplatíte. Existuje navíc několik dalších výjimek, díky kterým se placení daně vyhnete.

Vlastnictví nemovitosti pět nebo 10 let

Daň nemusíte platit v případě, že splníte takzvaný časový test. Ten se počítá ode dne, kdy jste se stali majiteli dané nemovitosti, do doby, kdy se majitelem stal oficiálně někdo jiný.

Podle čeho se určuje, jestli je časový test pět, nebo deset let?

Od letošního roku došlo ke změnám v podmínkách osvobození od daně. Časový test se od 1. ledna 2021 prodloužil na deset let.

Nemovitosti nabyté před 1. lednem 2021:

  • Platí časový test 5 let.

Nemovitosti nabyté od 1. ledna 2021:

  • Platí časový test 10 let.

Pokud časovou podmínku splňujete, daň platit nemusíte. Pokud jste nemovitost zdědili (přímý příbuzný podle občanského zákoníku), počítá se do časového testu také doba, po kterou ji vlastnil příbuzný.

Stejné podmínky platí také v případě, že prodáváte podíl v družstevním bytě.

Dvouleté bydliště

Koupili jste v minulosti byt, uvažujete o přestěhování se jinam a nesplňujete časový test? Pořád existuje možnost, jak se placení daně vyhnout.

Daň nemusíte odvádět v případě, že jste minimálně dva roky bezprostředně před prodejem v prodávané nemovitosti bydleli. Bydliště nemusíte mít nutně zapsáno v občanském průkazu. Důležité je doložit, že jste na daném místě opravdu bydleli, a to například placením energií či služeb.

Pokud máte nemovitost ve společném manželském vlastnictví, stačí, když podmínku splňuje jen jeden z vás.

Pozor!

Abyste splnili podmínku časového testu nebo dvouletého bydliště, nesmí být nemovitost zapsána v obchodním majetku.

Na rozdíl od časového testu se situace liší u družstevních bytů. Pokud prodáváte podíl v družstvu, doložit dva roky bydlení pro osvobození od daně nestačí.

Uspokojení bytové potřeby

Nesplňujete ani jednu z předchozích podmínek a stejně byste se rádi placení daně vyhnuli? Existuje ještě jedna možnost.

Jestliže v nemovitosti bydlíte méně než dva roky, prodáte ji a do roka peníze použijete na uspokojení vlastní bytové potřeby, daň také odvádět nemusíte. Nezapomeňte přijetí peněz z prodeje oznámit finančnímu úřadu. Nemusí jít přitom o nákup jiného domu či bytu, prostředky lze využít také na výstavbu, rekonstrukci či nákup pozemku pro budoucí dům. Tato možnost platí i u družstevního bydlení.

Placení daně

Pokud nesplňujete žádnou z předchozích podmínek, placení daně se nevyhnete. Učinit je tak nutné v daňovém přiznání za uplynulý rok.

Příjem z prodeje pak uvedete v Příloze 2. Konkrétně uvedete příjem z prodeje, jako výdaj pak vypíšete kupní cenu, za kterou jste nemovitost původně kupovali. Nezapomeňte započítat také výdaje, které jste s prodejem měli. Z výsledné částky je pak nutné odvést zmiňovanou daň.

Pokud jste nemovitost zdědili nebo nabyli prostřednictvím daru, uvedete cenu podle znaleckého posudku.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované