Hlavní obsah

Dánský Alcatraz. Vláda plánuje deportovat migranty na opuštěný ostrov

Dánsko zřizuje deportační centrum na neobydleném ostrově Lindholm. (Video: Eva Krchová, Reuters)

 

Reklama

6. 12. 2018 20:52

Dánsko zřizuje deportační centrum na neobydleném ostrově Lindholm. Plánuje tam vyhostit odsouzené cizince.

Článek

Rozhodnutí vyplývá z dohody, kterou uzavřela dánská konzervativní vládní koalice a protiimigrační Dánská lidová strana. Informoval o tom dánský deník The Local. Jednání ostře kritizovali nejen dánští opoziční politici, ale také i komisařka OSN pro lidská práva Michelle Bacheletová.

Dánská lidová strana nicméně toto usnesení přivítala. Na svém twitterovém účtu zveřejnila animované video, na němž je vidět loď vezoucí za nepříznivého počasí muže tmavé pleti v tradičním muslimském oděvu na opuštěný ostrov, kde je dotyčný následně vysazen.

„Není žádný důvod, aby zahraniční zločinci zůstávali v Dánsku. Dokud se jich nebudeme moci zbavit, přesuneme je na ostrov Lindholm. V nočních hodinách se budou muset zdržovat v tamním novém deportačním středisku pod policejním dozorem. Skvělé!" napsal k příspěvku na Twitteru mluvčí strany.

Dánský ministr financí Kristian Jensen zdůraznil, že cizinci nebudou na ostrově vězněni. „Na ostrov bude jezdit trajekt, ale nebude fungovat po celých 24 hodin. Noci budou muset cizinci trávit v deportačním centru. Tímto způsobem je budeme snáz moci sledovat,“ řekl. „V současnosti jsme totiž často svědkem toho, že někteří cizinci, kteří byli odsouzeni k deportaci, dál v zemi páchají zločiny a my nemáme způsob, jak je monitorovat,“ dodal Jensen.

Podle vlády budou od roku 2021 na ostrově umísťováni cizinci, kteří nemají povolení pobývat v Dánsku, ale nemohou být deportováni, například proto, že jsou bez státní příslušnosti, nebo proto, že Dánsko nemá s jejich domovskou zemí uzavřenou příslušnou dohodu, upřesnil deník The Local. Na ostrově budou rovněž pobývat odmítnutí žadatelé o azyl, kteří v zemi spáchali drogové a další zločiny a mají být podle soudního rozhodnutí po odpykání trestu vyhoštěni.

Rozhodnutí ostře kritizovali opoziční politici. „Zelená vláda, kterou bych chtěl vést, by nikdy nenutila lidi pobývat na opuštěném ostrově,“ prohlásil vůdce strany Alternativa Uffe Elbaek. „Nehumánní politika vytváří úplně jiné Dánsko, než je to, které miluji,“ dodal.

Ke kritice jednání dánské vlády se přidala také komisařka OSN pro lidská práva, Michelle Bacheletová. Komisařka ve svém projevu na sklonku oslav 70. výročí Všeobecné deklarace lidských práv v Ženevě označila deportace kriminálníků na opuštěný ostrov za nehumánní a stigmatizující.

Kontroverzní rozhodnutí o umístění cizinců čekajících na deportaci je výsledkem kompromisní dohody, kterou uzavřela vláda s protiimigrační Dánskou lidovou stranu při jednání o rozpočtu na rok 2019.

Ostrov Lindholm o rozloze sedmi hektarů byl doposud veřejnosti nepřístupný a byl využíván pro výzkum virů, které způsobují takové choroby, jako je nemoc šílených krav či prasečí mor. Výzkumné zařízení se nyní přesune do Kodaně, píše deník The Local.

Vůdce Liberální strany Venstre (RV) Morten Östergaard prohlásil, že ostrovní zařízení je pouhým „symbolickým“ gestem, které neřeší problémy země se zločinností a imigrací.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované