Hlavní obsah

Demokraté chtějí po zveřejnění Muellerovy zprávy pokračovat ve snaze o stíhání Trumpa

Zpráva o údajném ruském vměšování do prezidentských voleb v USA byla zveřejněna ve čtvrtek. (Video: Valérie Dvořáová, AP, Reuters)

 

Reklama

19. 4. 2019 20:12

Podle informací ze zprávy vyšetřovatele Roberta Muellera se americký prezident Donald Trump snažil bránit výkonu spravedlnosti tím, že mařil vyšetřování. Mueller však Trumpa neobvinil a otázku nechal otevřenou, věnovat by se jí tak mohl Kongres.

Článek

Američtí demokraté slíbili, že i nadále budou usilovat o stíhání prezidenta Donalda Trumpa na základě obvinění z maření vyšetřování, ke kterému došel v nově zveřejněné zprávě zvláštní vyšetovatel Robert Mueller. Informaci přinesl server BBC.

Čtyřsetstránkový dokument přinesl očekávané informace o údajném ruském ovlivňování prezidentských voleb v roce 2016. Vyšetřovatel FBI Mueller v ní nedošel k žádnému žávažnému obvinění proti Trumpovi. Zpráva nicméně uvádí, že Trump se snažil vyšetřování zmařit. Úspěšný ale nebyl, jelikož ho jeho podřízení odmítali poslechnout. Trump také požadoval odstoupení samotného Muellera od řešení případu.

Mueller, jehož zprávu včetně začerněné utajované části ve čtvrtek zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti, zjistil, že Rusko se pokoušelo ovlivnit prezidentské volby v roce 2016, ale Trump, jeho štáb a ani jiný Američan s Moskvou nespolupracoval. Otázku, zda Trump bránil vyšetřování, nechal Mueller otevřenou, věnovat by se jí tak mohl Kongres.

Demokratický předseda právního výboru sněmovny Jerrold Nadler obsílkou požádal o předání plné verze Muellerovy zprávy. Zdůvodnil to tím, že začerněné pasáže ponechávají většinu Kongresu v temnotě. Deník The New York Times spočítal, že zatmaveno je zhruba deset procent 448stránkového dokumentu.

Většina nečitelného textu je utajována kvůli neskončenému vyšetřování (69 procent), dále jsou neveřejné výpovědi před velkou porotou (18 procent), utajované informace (osm procent) a informace týkající se ochrany soukromí (pět procent).

O možném pokusu demokratů zbavit prezidenta úřadu ústavní žalobou se v USA dlouhodobě spekuluje. Demokratické vedení dosud vždy uvádělo, že tento krok bude záviset na výsledku Muellerovy práce. Podle Reuters demokratičtí lídři nechtějí Trumpa nyní odvolat, neboť v USA se za 18 měsíců budou konat prezidentské volby. Demokraté navíc ovládají jen Sněmovnu reprezentantů, naopak Senát je pod kontrolou republikánů, kteří takový postup nepřipustí.

Demokratická předsedkyně Sněmovny reprezentantů Spojených států Nancy Pelosiová odmítla komentovat možnost, že by se Kongres mohl na základě zprávy Muellera pokusit prezidenta Donalda Trumpa sesadit. Pelosiová, která je v pátek v severoirském Belfastu, se v této věci odmítla vyjádřit, protože považuje za nevhodné, aby prezidenta kritizovala ze zahraničí.

Možnost zbavení prezidenta úřadu Pelosiová sice odmítla komentovat, řekla ale, že Kongres má odpovědnost za dohled nad americkou demokracií a že této povinnosti bude dbát. „Nezáleží na problému či výzvě, kterým budeme čelit, Kongres Spojených států své přísaze chránit a bránit ústavu Spojených států a chránit naši demokracii dostojí,“ řekla.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované