Hlavní obsah
Online

Johnson: Zklamání z rozhodnutí Dolní sněmovny. Brexit k 31. říjnu by byl v zájmu Británie

Foto: Reuters

Středeční interpelace v Dolní sněmovně.

20. 10. 2019 10:15
aktualizováno • 23. 10. 2019 15:49

Poslanci britské Dolní sněmovny neschválili vládou navrhovaný harmonogram projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Mají výhrady k tomu, že jim vláda Borise Johnsona na schvalování vyhradila pouhé tři dny. Britský premiér Boris Johnson poté projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě pozastavil.

Článek

Vláda návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané v Evropské unii minulý týden, zveřejnila v pondělí večer. Chtěla, aby jej poslanci definitivně schválili už ve čtvrtek, protože cílem Johnsona je vyvést Británii z Evropské unie 31. října, tedy za osm dnů. Dokument přitom čítá 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek.

Britská vláda tak pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody. Prohlásil to premiér Boris Johnson poté, co dnes dolní komora parlamentu odmítla vládní harmonogram pro schvalování zmíněného zákona. Zároveň řekl, že Británie „tak nebo onak“ opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Tusk telefonoval s Johnsonem, čeká na žádost o odklad

  Předseda Evropské rady Donald Tusk na Twitteru informoval, že hovořil s Johnsonem. Na dopis, ve kterém by britský premiér žádal odklad brexitu, se však stále čeká.

 • Johnson telefonoval s Macronem

  Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal britského premiéra Borise Johnsona, aby rychle vyjasnil pozici Británie. „Prezident hovořil s britským premiérem a požádal o co nejrychlejší vysvětlení,“ uvedl dnes Elysejský palác.

 • K dnešnímu hlasování se na Twitteru vyjádřil také Andrej Babiš

 • Velvyslanci 27 zemí EU se v neděli sejdou v Bruselu

  Podle Reuters se velvyslanci 27 zemí EU bez Británie sejdou v neděli dopoledne v Bruselu, aby se poradili o dalších krocích.

  O dohodě, jejíž podobu lídři EU schválili na čtvrtečním summitu, měl původně hlasovat příští středu také Evropský parlament. Koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt dnes však na Twitteru sdělil, že o dalších krocích se rozhodne v pondělí.

 • Johnson dosud nepožádal o odklad, právně má čas do půlnoci

  Premiér Johnson dosud nepožádal Brusel o odklad brexitu. Neučinil tedy zatím krok, který mu nařizuje zákon (Benn Act), který schválil britský parlament – v případě nepřijetí brexitové dohody zažádat do 19. října o odložení brexitu. Johnson má na rozhodnutí ještě pět hodin (do půlnoci českého času).

  Dle dosavadních informací britský premiér s Evropskou unií komunikovat nebude. Místo toho chce vypracovat zákon, který by Británii umožnil opustit Unii bez dohody, a to 31. října.

 • Dav u Westminsterského paláce nadával na odcházející probrexitové poslance

  Desetitisícový dav odpůrců brexitu se během hlasování shromáždil před budovou parlamentu. Poslanci, kteří zastávají brexit, museli při odchodu z Westminsterského paláce čelit urážkám. Některé z nich musela kvůli bezpečnosti doprovodit policejní eskorta.

  Sprostými výrazy častoval dav například poslance Jacoba Rees-Mogga, který odcházel z Dolní sněmovny se svým synem. „Zrádce,“ volali na něj demonstranti a přidali i sprosté výrazy.

 • Další odklad brexitu nikdo nechce, myslí si francouzský diplomat

  Zpoždění brexitu není v ničím zájmu, sdělil pro agenturu Reuters nejmenovaný francouzský diplomat.

  „Dohoda byla vyjednána, teď je na britském parlamentu, aby ji schválil, nebo ne. Je zapotřebí jasné východisko,“ sdělil diplomat.

  Podle analytika webu Sky News je sice frustrace Evropské unie čím dál větší, ale přesto je pravděpodobné, že k dalšímu případnému odkladu Brusel svolí.

 • Poslanci budou jednat o brexitové dohodě už v pondělí

  Britští poslanci se znovu sejdou k diskuzím o brexitové dohodě, kterou vypracoval Boris Johnson, už v pondělí. Informoval o tom britský Sky News.

 • Britští poslanci se dnes sešli k práci v sobotu popáté v historii

  Je neobvyklé, aby poslanci v Dolní sněmovně hlasovali v sobotu. V minulosti se tak stalo pouze čtyřikrát.

  Druhého září 1939, po vypuknutí druhé světové války. Třicátého července 1949, při poslední debatě léta toho roku.

  Třetího listopadu během Suezské krize. A třetího dubna 1982, kdy byla předmětem debaty válka o Falklandy.

 • Poslanci dnes nebudou hlasovat o brexitové dohodě

  Vzhledem k tomu, že byl schválen Letwinův dodatek, nebudou dnes poslanci hlasovat o samotné brexitové dohodě. Další jednání se uskuteční pravděpodobně v úterý. Johnson musí ještě dnes požádat Brusel o odklad brexitu, jinak poruší zákon.

 • Nebudu jednat s EU o dalším odsunu brexitu, hlásá Johnson

  Schválením Letwinova dodatku se Johnson dostal mezi své sliby a zákon, který mu ukládá povinnost požádat o další odklad brexitu. „Nebudu jednat o dalším zpoždění brexitu s Evropskou unii, ani zákon mě k tomu nepřinutí,“ prohlásil Johnson.

  Vůdce opozice Jeremy Corbyn výsledek hlasování kvitoval. „Premiér nyní musí dodržet zákon,“ řekl.

 • Poslanci schválili Letwinův dodatek, cesta Británie z EU se zřejmě opět prodlouží

  Další vládní prohra, další prohra Borise Johnsona. Většina poslanců v Dolní sněmovně Parlamentu Spojeného království právě podpořila Letwinův dodatek. Pro bylo 322 poslanců, proti 306. V praxi to tak znamená, že poslanci dnes zřejmě nebudou přímo hlasovat o brexitové dohodě, ale počkají, až přijde hlasování o zákonu, který by ujednané brexitové podmínky implementoval do britského práva.

  Johnson tak musí požádat Evropskou unii o odklad, jak mu ukládá dříve schválený zákon (takzvaný Benn Act). Podle všeho se ale britský premiér jen tak nevzdá představy vyvléci Británii pryč z Unie do 31. října.

 • Začalo hlasování o Letwinově dodatku

  Výsledky hlasování budou známy přibližně za patnáct minut.

 • První půjde na přetřes Letwinův dodatek, o co v něm jde?

  Poslanci v Dolní sněmovně dnes nakonec vůbec nemusí hlasovat o klíčové brexitové dohodě. Po konci úvodní rozpravy, která stále probíhá, se bude nejprve hlasovat o Letwinově dodatku. Pokud většina ve Westminsterském paláci tento pozměňovací návrh schválí, bude to znamenat, že poslanci sice brexitovou dohodu vnímají jako důležitou, ale stoprocentní souhlas jí dají až poté, co se dohoda vpíše do britského práva. Jinými slovy, až se odhlasuje separátní zákon, který by brexitovou dohodu plně implementoval mezi ostatní britské zákony.

  Obecně se předpokládá, že pokud poslanci Letwinův dodatek schválí, o samotné brexitové dohodě už dnes rozhodovat nebudou.

  Johnson by tak, dle dříve schváleného zákona, musel Brusel požádat o další odklad brexitu.

 • Theresa Mayová podpořila přijetí Johnsonova návrhu

  Bývalá premiérka Theresa Mayová podpořila Johnsonův návrh. Odůvodnila to tím, že je připravená odporovat všem, kteří chtějí zabránit brexitu. „Chceme, aby proběhl brexit? Chceme splnit výsledky hlasování z roku 2016?“ ptala se Mayová. Dále uvedla, že není možné mít nové referendum kvůli tomu, že se někomu nelíbí výsledek prvního referenda.

 • Záběry z demonstrace proti brexitu v Londýně

  Záběry z demonstrace za nové referendum o brexitu. (Video: Zuzana Lachnitová, Reuters)

 • Jak se dohody o brexitu dotknou Česka

  Pokud dojde k dohodě, mělo by nastat přechodné období, které bude platit do roku 2021 a během kterého zůstane Spojené království v evropské zóně volného obchodu. „To znamená, že bude platit stav jako dosud,” vysvětluje expert na daně z PwC Česká republika Aleš Reho. Během přechodného období se má dojednat přesná podoba výše cel na období od roku 2021, také pohyb osob v Unii i v Británii bude probíhat jako doposud.

  V případě tvrdého brexitu se ale na dovoz zboží začnou uplatňovat dovozní cla, „což povede ke zdražení prakticky veškerého obchodovaného zboží, náklady si také vyžádá zvýšená administrativa spojená se zajišťováním celního odbavení a skládáním celních záruk,” říká Aleš Reho.

 • Hlasovat se bude po 15:30

  V rámci „supersoboty“ by se v Dolní sněmovně mohla uskutečnit až čtyři hlasování. Vláda předložila dvě usnesení a u každého z nich vybral předseda Dolní sněmovny John Bercow k projednání v plénu jeden pozměňovací návrh. Hlasovací blok pravděpodobně nezačne před 15:30 SELČ, uvádí zpravodajský web BBC.