Hlavní obsah

Johnson: Zklamání z rozhodnutí Dolní sněmovny. Brexit k 31. říjnu by byl v zájmu Británie

Foto: Reuters

Středeční interpelace v Dolní sněmovně.

Poslanci britské Dolní sněmovny neschválili vládou navrhovaný harmonogram projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Mají výhrady k tomu, že jim vláda Borise Johnsona na schvalování vyhradila pouhé tři dny. Britský premiér Boris Johnson poté projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě pozastavil.

Článek

Vláda návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané v Evropské unii minulý týden, zveřejnila v pondělí večer. Chtěla, aby jej poslanci definitivně schválili už ve čtvrtek, protože cílem Johnsona je vyvést Británii z Evropské unie 31. října, tedy za osm dnů. Dokument přitom čítá 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek.

Britská vláda tak pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody. Prohlásil to premiér Boris Johnson poté, co dnes dolní komora parlamentu odmítla vládní harmonogram pro schvalování zmíněného zákona. Zároveň řekl, že Británie „tak nebo onak“ opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Bercow rozhodne, zda bude dnes Dolní sněmovna hlasovat o brexitové dohodě

  Britský parlament by už dnes mohl hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou minulý týden ve čtvrtek dojednal premiér Boris Johnson s Evropskou unií. Rozhodnutí, zda se bude moci o dohodě debatovat a hlasovat už dnes, je v rukou předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, který určí harmonogram jednání. Bercow v minulosti často rozhodoval k nelibosti vládních konzervativců.

 • O brexitové dohodě bude dnes jednat Evropský parlament

  Ve Štrasburku se dnes sejde na plenárním zasedání Evropský parlament, který musí stejně jako britská Dolní sněmovna schválit novou brexitovou dohodu. Odpoledne by měl jednat o dalším postupu koordinační výbor pro brexit, následně se sejde i vedení europarlamentu. Předseda sboru David Sassoli minulý týden řekl, že je parlament připraven o brexitové dohodě hlasovat, nejdříve ji ale musí schválit britští poslanci.

 • 20. 10. 2019

 • Reakce českých politiků na brexitová jednání

  Vít Rakušan o Borisi Johnsonovi a brexitu. (Video: Seznam.cz)

  Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš o událostech ve Velké Británii. (Video: Seznam.cz)

  Jiří Dolejš z KSČM o brexitu. (Video: Seznam.cz)

 • Raab: Máme dost hlasů pro to, abychom dohodu schválili

  Britský ministr zahraničí Dominic Raab v rozhovoru pro britskou stanici BBC prohlásil, že v Dolní sněmovně mají dostatek podpory pro schválení brexitové dohody. „Domluvili jsme se s Evropskou unií, spoustu lidí bylo přesvědčených, že toho premiér není schopný. A zvládl to. Vypadá to, že máme dostatek podpory v Dolní sněmovně. Tak proč by to parlament neschválil?” tázal se Raab v televizním přenosu.

 • Letwin Johnsonově vládě důvěřuje

  Britský zákonodárce Oliver Letwin sice zkomplikoval Borisi Johnsonovi život svým pozměňovacím návrhem, ve vyvázání Británie z EU ho ale podporuje. Letwin věří, že premiér dohodu s největší pravděpodobností zvládne prosadit. „Já budu stát za vládou do té doby, dokud bude tuto dohodu prosazovat. Podpořím ji, budu pro ni hlasovat,“ uvedl Letwin podle BBC.

 • Johnsonova vláda trvá na odchodu z EU v nejbližším termínu, a to i bez dohody

  Britská vláda bude nadále usilovat o odchod z Evropské unie v aktuálním termínu, tedy 31. října, řekl de facto náměstek premiéra Johnsona Michael Gove. Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že Dolní sněmovna vládu podpoří v dalším hlasování.

 • EU se bude zabývat odkladem brexitu až po hlasování v Británii

  Členové Evropské unie budou řešit případný odklad brexitu až po dalším hlasování britského parlamentu. To by mělo nastat příští týden. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli velvyslanci členských zemí Unie.

  Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, kterou ve čtvrtek vyjednal premiér Boris Johnson, může nyní podle diplomatů připravit ke schválení Evropský parlament.

 • Farage chce „krátký odklad“

  Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage označil premiérovu podobu dohody za „mizernou“. Mnohem lepší by podle něj byl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami.

  „Chci, abychom odešli 31. října, ale všechny varuji, že pokud tato dohoda projde, nezmění se vůbec nic. Myslím si, že by bylo mnohem lepší odchod nakrátko odložit a mezitím uspořádat volby, ve kterých můžeme situaci vyřešit,“ uvedl Farage podle ČTK.

  Naopak bývalý ministr pro brexit David Davis se Johnsona zastal. Podle něj neměl jinou možnost než uposlechnout zákon a žádost o odklad zaslat. „Parlament vám může něco nařídit, ale nemůže změnit váš názor,“ řekl.

 • Pozitivní i kritické reakce britských médií na včerejší vývoj brexitu

  Britský tisk je v názoru na sobotní kroky premiéra Johnsona nesourodý. Nejpozitivněji je vnímá list The Sunday Times, který jeho jednání nazval nekompromisním. Johnson podle něj „ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu“. Nedělník The Sunday Telegraph se přiklání k názoru, že Johnson žádost o odklad do Bruselu poslal jen formálně proto, že ho k tomu váže zákon. Naopak list The Observer situaci označil za „ponižující porážku“. Také Daily Mirror včerejšek shrnul slovy „ponížen“. Daily Mail Dolní komoru označil za „sněmovnu bláznů“.

 • 19. 10. 2019

 • Johnson poslal do Bruselu žádost o odklad brexitu, ale nepodepsal ji

  Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu. Podle BBC ale Boris Johnson dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další, už podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad brexitu za chybu.

 • Tusk začne po přijetí dopisu jednat se zeměmi EU

  Po večerním telefonátu Johnsona s Tuskem unijní zdroj potvrdil, že dopis s žádostí o odklad do Bruselu pošle britský premiér ještě dnes. Tusk uvedl, že na základě dopisu začne konzultovat se zeměmi EU a tato jednání mohou trvat několik dní. Podle deníku The Guardian nejmenovaní vysoce postavení unijní diplomaté již předtím potvrdili, že země EU nový odklad brexitu nejspíš odsouhlasí.

 • Johnson pošle do Bruselu žádost o odložení brexitu ještě dnes, tvrdí Sky News

  Boris Johnson pošle podle Sky News do Bruselu žádost o odklad brexitu ještě dnes večer. Britský premiér by se tak řídil zákonem (Benn Act), který mu tuto povinnost uložil. Neprodleně po dnešním hlasování o Letwinově dodatku přitom Johnson tvrdil, že o odklad Brusel nepožádá.

 • Tusk telefonoval s Johnsonem, čeká na žádost o odklad

  Předseda Evropské rady Donald Tusk na Twitteru informoval, že hovořil s Johnsonem. Na dopis, ve kterém by britský premiér žádal odklad brexitu, se však stále čeká.

 • Johnson telefonoval s Macronem

  Francouzský prezident Emmanuel Macron požádal britského premiéra Borise Johnsona, aby rychle vyjasnil pozici Británie. „Prezident hovořil s britským premiérem a požádal o co nejrychlejší vysvětlení,“ uvedl dnes Elysejský palác.

 • K dnešnímu hlasování se na Twitteru vyjádřil také Andrej Babiš

 • Velvyslanci 27 zemí EU se v neděli sejdou v Bruselu

  Podle Reuters se velvyslanci 27 zemí EU bez Británie sejdou v neděli dopoledne v Bruselu, aby se poradili o dalších krocích.

  O dohodě, jejíž podobu lídři EU schválili na čtvrtečním summitu, měl původně hlasovat příští středu také Evropský parlament. Koordinátor europarlamentu pro brexit Guy Verhofstadt dnes však na Twitteru sdělil, že o dalších krocích se rozhodne v pondělí.

 • Johnson dosud nepožádal o odklad, právně má čas do půlnoci

  Premiér Johnson dosud nepožádal Brusel o odklad brexitu. Neučinil tedy zatím krok, který mu nařizuje zákon (Benn Act), který schválil britský parlament – v případě nepřijetí brexitové dohody zažádat do 19. října o odložení brexitu. Johnson má na rozhodnutí ještě pět hodin (do půlnoci českého času).

  Dle dosavadních informací britský premiér s Evropskou unií komunikovat nebude. Místo toho chce vypracovat zákon, který by Británii umožnil opustit Unii bez dohody, a to 31. října.

 • Dav u Westminsterského paláce nadával na odcházející probrexitové poslance

  Desetitisícový dav odpůrců brexitu se během hlasování shromáždil před budovou parlamentu. Poslanci, kteří zastávají brexit, museli při odchodu z Westminsterského paláce čelit urážkám. Některé z nich musela kvůli bezpečnosti doprovodit policejní eskorta.

  Sprostými výrazy častoval dav například poslance Jacoba Rees-Mogga, který odcházel z Dolní sněmovny se svým synem. „Zrádce,“ volali na něj demonstranti a přidali i sprosté výrazy.

 • Další odklad brexitu nikdo nechce, myslí si francouzský diplomat

  Zpoždění brexitu není v ničím zájmu, sdělil pro agenturu Reuters nejmenovaný francouzský diplomat.

  „Dohoda byla vyjednána, teď je na britském parlamentu, aby ji schválil, nebo ne. Je zapotřebí jasné východisko,“ sdělil diplomat.

  Podle analytika webu Sky News je sice frustrace Evropské unie čím dál větší, ale přesto je pravděpodobné, že k dalšímu případnému odkladu Brusel svolí.

Doporučujeme

Další zprávy