Hlavní obsah
Online

Johnson: Zklamání z rozhodnutí Dolní sněmovny. Brexit k 31. říjnu by byl v zájmu Británie

Foto: Reuters

Středeční interpelace v Dolní sněmovně.

20. 10. 2019 10:15
aktualizováno • 23. 10. 2019 15:49

Poslanci britské Dolní sněmovny neschválili vládou navrhovaný harmonogram projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Mají výhrady k tomu, že jim vláda Borise Johnsona na schvalování vyhradila pouhé tři dny. Britský premiér Boris Johnson poté projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě pozastavil.

Článek

Vláda návrh zákona, který zavádí do britského práva opatření z dohody o brexitu vyjednané v Evropské unii minulý týden, zveřejnila v pondělí večer. Chtěla, aby jej poslanci definitivně schválili už ve čtvrtek, protože cílem Johnsona je vyvést Británii z Evropské unie 31. října, tedy za osm dnů. Dokument přitom čítá 115 stran a dalších 126 stran vysvětlujících poznámek.

Britská vláda tak pozastaví projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě a musí zrychlit přípravy na variantu brexitu bez dohody. Prohlásil to premiér Boris Johnson poté, co dnes dolní komora parlamentu odmítla vládní harmonogram pro schvalování zmíněného zákona. Zároveň řekl, že Británie „tak nebo onak“ opustí Evropskou unii na základě dohody, kterou minulý týden uzavřel se zbytkem společenství.

Vývoj situace sledujeme online.

 • Hlasování v Dolní sněmovně započne kolem osmé hodiny

  O opatření, které by převedlo obsah upravené brexitové dohody do britského práva, budou poslanci poprvé hlasovat kolem 20:00 SELČ. V této fázi pouze dají najevo, zda v principu souhlasí s vládním návrhem, neboť ještě nebude možné projednávat pozměňovací návrhy. Média očekávají, že touto první zkouškou by zákon mohl projít, ihned by ale následovalo ještě problematičtější hlasování o extrémně krátkém schvalovacím harmonogramu, který vláda naplánovala.

 • 21. 10. 2019

 • Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

  Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. Dnes to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.

 • Zveřejnění návrhu ratifikačního zákona se čeká ještě dnes

  Zveřejnění návrhu příslušného ratifikačního zákona se čeká ještě dnes a už v úterý by o něm mohli poslanci poprvé hlasovat. Vláda jej potřebuje protlačit legislativním procesem v mimořádně krátkém čase, do platného termínu brexitu zbývá už jen deset dní.

 • Hlasovat o brexitové dohodě se dnes nebude. Předseda Dolní sněmovny britskému premiérovi nevyhověl

  Předseda britské Dolní sněmovny John Bercow zamítl žádost kabinetu hlasovat dnes o přijetí brexitové dohody. Ta tak bude muset projít klasickým schvalovacím procesem prováděcích zákonů. Vláda podle Bercowa navrhovala v zásadě stejné usnesení jako v sobotu.

 • Labouristé tlačí na schvalovací referendum brexitové dohody nebo na setrvání Británie v celní unii

  Hlavní britská opoziční strana chce při parlamentním schvalování „nové“ brexitové dohody přijít se dvěma zásadními pozměňovacími návrhy. Labour Party podle stínového ministra pro brexit sira Keira Starmera navrhne vypsání referenda, ve kterém by Britové vyjednanou dohodu potvrdili. Druhý dodatek pak navrhuje, aby Spojené království po brexitu zůstalo součástí celní unie. To je ale v rozporu se samotnou brexitovou dohodou. Británie by po setrvání v celní unii nemohla uzavírat obchodní dohody se třetími státy.

 • Boris Johnson musí zdolat několik překážek. Jednou z nich je už poněkolikáté předseda Dolní sněmovny Bercow

  Podle britských médií čeká premiéra Johnsona nejspíš další střet s předsedajícím Dolní sněmovny Johnem Bercowem. Ten dnes odpoledne určí parlamentní agendu a mimo jiné rozhodne o tom, zda Johnson může předložit poslancům Dolní sněmovny ke schválení přímo nově upravenou brexitovou dohodu. Bercow už v minulosti nemile překvapil bývalou premiérku Mayovou, když rozhodl, že Dolní sněmovna nesmí dvakrát projednávat identický návrh. Borisi Johnsonovi tak podle Telegraphu nejspíš nezbyde nic jiného, než od prvního čtení postupně absolvovat celý schvalovací proces prováděcích zákonů týkajících se brexitové dohody.

 • Bercow rozhodne, zda bude dnes Dolní sněmovna hlasovat o brexitové dohodě

  Britský parlament by už dnes mohl hlasovat o nové brexitové dohodě, kterou minulý týden ve čtvrtek dojednal premiér Boris Johnson s Evropskou unií. Rozhodnutí, zda se bude moci o dohodě debatovat a hlasovat už dnes, je v rukou předsedy Dolní sněmovny Johna Bercowa, který určí harmonogram jednání. Bercow v minulosti často rozhodoval k nelibosti vládních konzervativců.

 • O brexitové dohodě bude dnes jednat Evropský parlament

  Ve Štrasburku se dnes sejde na plenárním zasedání Evropský parlament, který musí stejně jako britská Dolní sněmovna schválit novou brexitovou dohodu. Odpoledne by měl jednat o dalším postupu koordinační výbor pro brexit, následně se sejde i vedení europarlamentu. Předseda sboru David Sassoli minulý týden řekl, že je parlament připraven o brexitové dohodě hlasovat, nejdříve ji ale musí schválit britští poslanci.

 • 20. 10. 2019

 • Reakce českých politiků na brexitová jednání

  Vít Rakušan o Borisi Johnsonovi a brexitu. (Video: Seznam.cz)

  Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš o událostech ve Velké Británii. (Video: Seznam.cz)

  Jiří Dolejš z KSČM o brexitu. (Video: Seznam.cz)

 • Raab: Máme dost hlasů pro to, abychom dohodu schválili

  Britský ministr zahraničí Dominic Raab v rozhovoru pro britskou stanici BBC prohlásil, že v Dolní sněmovně mají dostatek podpory pro schválení brexitové dohody. „Domluvili jsme se s Evropskou unií, spoustu lidí bylo přesvědčených, že toho premiér není schopný. A zvládl to. Vypadá to, že máme dostatek podpory v Dolní sněmovně. Tak proč by to parlament neschválil?” tázal se Raab v televizním přenosu.

 • Letwin Johnsonově vládě důvěřuje

  Britský zákonodárce Oliver Letwin sice zkomplikoval Borisi Johnsonovi život svým pozměňovacím návrhem, ve vyvázání Británie z EU ho ale podporuje. Letwin věří, že premiér dohodu s největší pravděpodobností zvládne prosadit. „Já budu stát za vládou do té doby, dokud bude tuto dohodu prosazovat. Podpořím ji, budu pro ni hlasovat,“ uvedl Letwin podle BBC.

 • Johnsonova vláda trvá na odchodu z EU v nejbližším termínu, a to i bez dohody

  Britská vláda bude nadále usilovat o odchod z Evropské unie v aktuálním termínu, tedy 31. října, řekl de facto náměstek premiéra Johnsona Michael Gove. Šéf britské diplomacie Dominic Raab věří, že Dolní sněmovna vládu podpoří v dalším hlasování.

 • EU se bude zabývat odkladem brexitu až po hlasování v Británii

  Členové Evropské unie budou řešit případný odklad brexitu až po dalším hlasování britského parlamentu. To by mělo nastat příští týden. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli velvyslanci členských zemí Unie.

  Dohodu o vystoupení Británie z Evropské unie, kterou ve čtvrtek vyjednal premiér Boris Johnson, může nyní podle diplomatů připravit ke schválení Evropský parlament.

 • Farage chce „krátký odklad“

  Šéf protiunijní Strany pro brexit Nigel Farage označil premiérovu podobu dohody za „mizernou“. Mnohem lepší by podle něj byl krátký odklad brexitu spolu s novými volbami.

  „Chci, abychom odešli 31. října, ale všechny varuji, že pokud tato dohoda projde, nezmění se vůbec nic. Myslím si, že by bylo mnohem lepší odchod nakrátko odložit a mezitím uspořádat volby, ve kterých můžeme situaci vyřešit,“ uvedl Farage podle ČTK.

  Naopak bývalý ministr pro brexit David Davis se Johnsona zastal. Podle něj neměl jinou možnost než uposlechnout zákon a žádost o odklad zaslat. „Parlament vám může něco nařídit, ale nemůže změnit váš názor,“ řekl.

 • Pozitivní i kritické reakce britských médií na včerejší vývoj brexitu

  Britský tisk je v názoru na sobotní kroky premiéra Johnsona nesourodý. Nejpozitivněji je vnímá list The Sunday Times, který jeho jednání nazval nekompromisním. Johnson podle něj „ve své bitvě za brexit otevřel novou frontu“. Nedělník The Sunday Telegraph se přiklání k názoru, že Johnson žádost o odklad do Bruselu poslal jen formálně proto, že ho k tomu váže zákon. Naopak list The Observer situaci označil za „ponižující porážku“. Také Daily Mirror včerejšek shrnul slovy „ponížen“. Daily Mail Dolní komoru označil za „sněmovnu bláznů“.

 • 19. 10. 2019

 • Johnson poslal do Bruselu žádost o odklad brexitu, ale nepodepsal ji

  Předseda Evropské rady Donald Tusk oznámil, že dostal od britského premiéra Borise Johnsona dopis s žádostí o odklad brexitu. Podle BBC ale Boris Johnson dopis nepodepsal, naopak k němu připojil další, už podepsaný dopis, ve kterém označuje odklad brexitu za chybu.

 • Tusk začne po přijetí dopisu jednat se zeměmi EU

  Po večerním telefonátu Johnsona s Tuskem unijní zdroj potvrdil, že dopis s žádostí o odklad do Bruselu pošle britský premiér ještě dnes. Tusk uvedl, že na základě dopisu začne konzultovat se zeměmi EU a tato jednání mohou trvat několik dní. Podle deníku The Guardian nejmenovaní vysoce postavení unijní diplomaté již předtím potvrdili, že země EU nový odklad brexitu nejspíš odsouhlasí.

 • Johnson pošle do Bruselu žádost o odložení brexitu ještě dnes, tvrdí Sky News

  Boris Johnson pošle podle Sky News do Bruselu žádost o odklad brexitu ještě dnes večer. Britský premiér by se tak řídil zákonem (Benn Act), který mu tuto povinnost uložil. Neprodleně po dnešním hlasování o Letwinově dodatku přitom Johnson tvrdil, že o odklad Brusel nepožádá.