Hlavní obsah

Den v byznysu: Byl to šok. Američané přestali nakupovat, říká český podnikatel

To nejdůležitější dění v byznysu ze čtvrtka 7. ledna 2021. (Video: Silvie Friedmannová)

 

Reklama

7. 1. 18:10

Rychlý přehled nejdůležitějších událostí, které se v byznysu odehrály doma i ve světě ve čtvrtek 7. ledna.

Článek

Nepokoje v USA šokovaly byznys

Bezprecedentní povolební nepokoje ve Washingtonu vyvolaly obavy o stabilitu amerického politického systému. Ačkoli se situaci povedlo již uklidnit, dění vyděsilo trhy i podnikatele, včetně těch českých, kteří na americkém trhu působí.

Tvrdá opatření budou dál trvat

Opatření proti epidemii covidu-19 v Česku zůstanou na nejpřísnějším stupni systému PES nejméně do 22. ledna. Rozhodla o tom dnes na mimořádném jednání vláda.

Vedle zavřených restaurací, některých obchodů, fitness center či hotelů to také znamená zastavené lyžařské vleky.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček proto připravuje speciální program kompenzací pro lyžařská střediska, představí ho v pondělí. K situaci na českých horách se vrátíme po přehledu dalších zpráv.

Skiareály bojují o přežití, vláda chce pomoci

Vláda nechala skiareály nadále zavřené. Ty byly tuto zimu v provozu jen týden od 18. do 26. prosince. Nyní se počítá s jejich uzavřením nejméně do 22. ledna. Odhadovaná ztráta v tomto sektoru je v tuto chvíli 1,2 miliardy korun.

V Česku je 450 skiareálů. Celý segment i s návaznými službami zaměstnává podle dat České unie cestovního ruchu až 45 tisíc lidí a ročně veřejným financím přináší až 13 miliard korun. Největší výnosy jsou o Vánocích.

Vlekaři dlouhodobě kritizují dosavadní vládní kompenzace, protože pro skiareály nejsou vhodné - jde o specifický druh podnikání, který generuje zisky jen v zimě.

Ministr průmyslu Karel Havlíček proto slíbil, že v pondělí představí speciální balíček právě pro ně.

Úřady se připravují na paušální daň

Finanční úřady budou mít v pátek a v pondělí prodloužené úřední hodiny. Důvodem je blížící se termín pro podnikatele, kteří plánují využít nově zavedenou paušální daň. Rozhodnutí o tom, že ji živnostník bude využívat, musí oznámit finančnímu úřadu do pondělí 11. ledna. V pátek tak budou finanční úřady otevřeny od osmi do 17 hodin a v pondělí od osmi do 18 hodin.

Penta chce prodávat nemocnice

Finanční skupina Penta zvažuje prodej své zdravotnické divize Penta Hospitals Ivestments. Hledá investora pro celkem 75 nemocnic a poliklinik v Česku, Polsku a na Slovensku. Lékáren ani slovenské pojišťovny se však zbavit nechce.

Musk na koni

Šéf automobilky Tesla Elon Musk je blízko k získání titulu nejbohatšího člověka planety. Po středečním růstu akcií Tesly dělí devětačtyřicetiletého Muska od zakladatele firmy Amazon Jeffa Bezose tři miliardy dolarů. Bezos se titulem nejbohatšího člověka světa podle žebříčku agentury Bloomberg pyšní od října 2017.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované