Hlavní obsah
Online

V sobotu přibylo 172 nakažených, počet úmrtí atakuje šedesátku

Vyjádření ministra vnitra Jana Hamáčka po schůzce s prezidentem v Lánech. (Video: ČTK)

4. 4. 7:11
aktualizováno • 4. 4. 22:19

V Česku s koronavirem zemřelo podle posledních čísel 59 lidí. 78 pacientů se z něj vyléčilo.

Článek

V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Zemřelých je podle aktualizovaných informací ministerstva zdravotnictví 59. Uzdravených ministerstvo eviduje 78, o čtyři více než ráno.

Z údajů ministerstva zdravotnictví akutalizovaných k 17:30 se počet případů nákazy během soboty zatím zvýšil o 172 na 4362.

Politici v sobotu na dálku diskutovali o tom, jak by mohla být uvolněna některá omezení vyhlášená vládou.

Premiér Andrej Babiš oznámil, že některé obchody a sportoviště by se mohly otevřít už před Velikonocemi. Vláda by to podle něj mohla projednat v pondělí.

Podle ministra vnitra Jana Hamáčka, který vede krizový štáb, by to ale bylo předčasné. „Jsem opatrný, když slyším, že bychom to měli začít uvolňovat, nejsme tak daleko. Čeká nás ještě pár těžkých dnů, možná týdnů,“ uvedl Hamáček po sobotním jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

V posledních dnech pracovního týdne počet nových denních případů klesal. V pátek však opět přibylo 332 případů, i když se v tomto čísle odrazilo i to, že se také rekordně testovalo - bylo provedeno 6889 testů.

Sobotní vývoj je zatím pomalejší, na druhou stranu jsou však o víkendech počty testovaných nižší než ve všedních dnech.

 • Zemřela žena z pražského domova seniorů

  V pražské Všeobecné fakultní nemocnici v sobotu zemřela žena narozená v roce 1928, která se nakazila koronavirem v pražském domově pro seniory v Michli. „Bezprostřední příčinou jejího úmrtí nebyla nákaza COVID-19, byť ji vyšetření u ní potvrdilo. Jednalo se o vážně nemocnou pacientku. Bezprostřední příčinou úmrtí byla ischemická choroba srdeční,“ uvedla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.. V Michli se podle dřívějších informací nakazilo deset seniorů, čtyři z nich zemřeli v minulých dnech.

 • Břeclavská interna má 6 nakažených zdravotníků

  Na interně Nemocnice Břeclav mají nákazu koronavirem tři lékaři, tři sestry a devět pacientů. V pátek nemocnice informovala pouze o nakaženém personálu a pacientech, čísla ale neuvedla. Dalších 50 testů bylo negativních. Oddělení nemusí být uzavřeno, ale interna B nepřijímá žádné pacienty.

 • Babiš: Odměny zdravotníkům ať zaplatí pojišťovny

  „Za velice důležité považuji okamžitě navrhnout odměny pro zdravotníky, kteří jsou v první linii a samozřejmě i v domovech seniorů a sociálních službách. Peníze by mohly jít od zdravotních pojišťoven,“ uvedl premiér Andrej Babiš v rozhovoru pro deník Právo. Odměny by podle něj měly dostat přednostně odběrové týmy, záchranná služba, infekční odělení, ARO a další zdravotníci pečující o pacienty s koronavirem.

 • Počet policistů v karanténě klesá

 • Stát chystá vouchery na dovolenou v Česku

  Stát chce v květnu spustit program na podporu letní turistické sezony v Česku. Firmám bude nabízet příspěvek na vouchery pro zaměstnance na dovolenou v tuzemsku. „Hodnota voucheru bude kolem 10 tisíc korun. Myslíme si, že by to mělo být: třetinu hradí stát, třetinu zaměstnavatel a třetinu zaměstnanec. Ale o tom se ještě debatuje,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová v rozhovoru pro server iDnes.cz.

 • Nemocnice sv. Anny má další vážný případ

  Ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně přibyl jeden pacient s koronavirem ve vážném stavu, celkem je jich devět, uvedla mluvčí nemocnice Dana Lipovská. „Jedná se o muže ročník 1935. Byl přivezen z břeclavské nemocnice. Celkem máme na anesteziologicko-resuscitační klinice devět pacientů. Jeden je na přístroji ECMO, tedy na mimotělní podpoře života,“ uvedla Lipovská. Zbylých osm pacientů je napojeno na umělou plicní ventilaci, všichni jsou podle Lipovské ve vážném stavu.

 • Vindicia: Nákaza zdravotníka jako pracovní úraz

  Zdravotníci a další pracovníci, kteří v době karantény chodí do zaměstnání, mají v případě nákazy koronavirem nárok na odškodnění. Postupovat by se mělo jako u běžného pracovního úrazu. Zaměstnanci přitom nemají povinnost dokazovat, že se nakazili přímo v práci. Uvedl to právní tým společnosti Vindicia, která pomáhá poškozeným získat odškodnění.

 • Rekordní počet testů

  V pátek byl proveden rekordní počet testů - 6889. Ve čtvrtek to bylo o několik stovek méně, 6291.

 • 56 obětí

  S koronavirem v Česku zemřelo už 56 lidí. 74 pacientů se uzdravilo.

 • Z rakouské izolace se vrátili čeští turisté

  Do republiky se vrátila další skupina českých turistů z Rakouska, která kvůli koronavirové karanténě zůstávala od poloviny března v Tyrolsku. Speciální konvoj několika aut a dvou autobusů dorazil do Českých Budějovic v pátek před půlnocí. Organizovalo jej Ministerstvo zahraničních věcí za pomoci hasičů a policistů.

 • Premiér: Průměrný důchod 15 tisíc bude

  Premiér i nadále počítá s tím, že příští rok stoupne průměrný důchod na 15 tisíc a průměrný plat učitelů na 45 tisíc. S plněním těchto slibů prý počítá i přes krizi způsobenou koronavirem. Chce také zachovat slevy na jízdném pro seniory a studenty. Řekl to v rozhovoru pro deník Právo.

 • Babiš: Některé obchody možná otevřeme už před Velikonocemi

  Podle premiéra Andreje Babiše by se vládou nařízená omezení mohla začít uvolňovat už před Velikonocemi. „Možná už v pondělí na vládě přijdeme s uvolněním určitých obchodů jako elektra, papírnictví či obuvi. Přemýšlíme o tom, že bychom uvolnili venkovní sportoviště určená pro cyklistiku, běh, in-line brusle, skateboarding, tenis, sportovní střelbu, letectví, kanoistiku a další,“ řekl premiér v rozhovoru pro deník Právo.

 • Ministr školství: Neznámkujte

  Učitelé by v současnosti při online výuce neměli využívat hodnocení jako formu nátlaku. Místo známkování by měli děti hodnotit slovně a dávat jim na výběr z různě obtížných úkolů. Při výuce by měly školy zohledňovat časové možnosti rodin. Učivo by se mělo zaměřit hlavně na nejdůležitější předměty a vyučující by se měli domluvit, jakou látku případně přesunou do příštího školního roku. Vyplývá to z doporučených postupů pro období online výuky, které připravilo Ministerstvo školství.

 • V nemocnici je 359 lidí

  V nemocnicích se s laboratorně prokázaným onemocněním COVID-19 podle posledních dostupných informací Ministerstva zdravotnictví léčí 359 lidí. Vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 z nich, tedy 21,45 procenta.

 • 332 nových případů

  Počet lidí s nákazou novým typem koronaviru v Česku v pátek stoupl na 4190. Od čtvrtka tak přibylo 332 případů, což je nejvíce za posledních sedm dní.