Hlavní obsah

Díky, Oppy! Svět mává marsovskému vozítku, které po 15 letech definitivně zmlklo

Rover Opportunity po 15 letech na Marsu zakončil svou misi.Video: Šimon Trantina, NASA

 

Reklama

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) oficiálně odepsal marsovské vozítko Opportunity. Sonda, která na konci ledna oslavila 15 let na povrchu rudé planety, měla plánovanou životnost 90 dní. Tu ale o několik řádů překonala a hlásit se Zemi kvůli prachové bouři přestala až loni v červnu. Odborníci NASA naději na obnovu spojení neztráceli, nyní ale pokusy formálně ukončili.

Článek

„Dnes, po více než 800 pokusech kontaktovat vozítko Opportunity, ohlašujeme konec úspěšné mise na Marsu,“ napsal na Twitteru ředitel NASA Jim Bridenstine. Zároveň poznamenal, že vozítko Oppy, jak se zkráceně sondě říká, nakonec na povrchu pracovalo přes 14 let. Sociální sítě zaplavily vzkazy s hashtagem #ThanksOppy (#DíkyOppy). Týmu inženýrů poděkoval třeba i americký viceprezident Mike Pence.

Poslední spojení se Zemí se odehrálo loni 10. června, kdy hustá prachová bouře zakryla západní okraj oblasti Perseverance Valley, kde se rover nacházel, a postupně pak celý Mars. Množství prachu v ovzduší způsobilo nedostatek slunečního svitu potřebného pro dobíjení baterií.

Mám vybitou baterii a stmívá se.

Spojení z 10. června ukázalo, že kapacita baterie je na historicky nejnižší úrovni. O dva dny později se již NASA se sondou nedokázal spojit, což vesmírná agentura vysvětlila tím, že vozítko se uvedlo do spánkového režimu.

Všechny další pokusy o navázání komunikace nebyly úspěšné, takže NASA vychází z toho, že Opportunity kvůli vrstvě prachu na solárních panelech není schopné získat energii na svůj provoz. Vyloučeno podle dřívějších názorů odborníků není ani selhání systémů sondy.

Lidstvo je na tebe pyšné, kamaráde.

Vozítko, které na konci ledna 2004 přistálo v oblasti zvané Meridiani Planum, po povrchu planety urazilo přes 45 kilometrů. Během své mise mimo jiné našlo důkazy o někdejší přítomnosti vody na Marsu, což podpořilo teorie, že na čtvrté planetě sluneční soustavy kdysi mohly být podmínky pro existenci života.

Opportunity mělo na Marsu dvojče pojmenované Spirit, to se odmlčelo 22. března 2010 a poslední pokusy navázat s ním spojení byly ukončeny 25. května 2011.

NASA má nyní na Marsu ještě robotické vozítko Curiosity. To je vybavené radioizotopovým termoelektrickým generátorem, který využívá přirozený rozpad plutonia 238 a dodává energii dvěma lithium-iontovým bateriím. Díky tomu není sonda na slunečním záření životně závislá a může pracovat nepřetržitě.

Reklama

Související témata:

Doporučované