Hlavní obsah
Online

Sněmovna schválila prodloužení Izolačky do konce června

Foto: Vojtěch Veškrna, Seznam Zprávy

Dodržování karantény a izolace kontrolují hygienici ve spolupráci s policií. Ilustrační obrázek.

Reklama

21. 4. 5:52
aktualizováno • 21. 4. 21:27

Dění kolem koronavirové epidemie sledujeme v online zpravodajství.

Článek

Co byste měli vědět:

- Lidé v nařízené karanténě nebo izolaci budou dostávat k nemocenské příspěvek až 370 korun denně zřejmě do konce června. Předpokládá to vládní novela, kterou schválila Sněmovna. Novela teď putuje do Senátu.

- Středa je klíčovým dnem. Data o šíření nákazy za dnešní den, která zveřejní Ministerstvo zdravotnictví zítra, budou podkladem pro čtvrteční rozhodnutí vlády o otevírání školek a také obchodu a služeb.

- Premiér Andrej Babiš navrhne na vládě, aby se školky otevíraly po okresech. Definitivní rozhodnutí, ve kterých regionech školky od 26. dubna otevřou, oznámí ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) v pátek kolem 13:00.

- Obchody se otevřou nejpozději 3. května, uvedl ve zpravodajství CNN Prima News ministr zdravotnictví Petr Arenberger. Jednat o „jízdním řádu“ otevírání obchodů a služeb má vláda již zítra, a to právě na podkladě středečních čísel o nákaze.

- Jaká omezení nyní platí, čtěte ZDE.

- Jak se šíří koronavirus ve vaší obci? Přehlednou mapu najdete ZDE.

 • Arenberger: Směřujeme k otevření obchodů nejpozději 3. května

  Vláda má ve čtvrtek projednat plán rozvolňování na první polovinu května. Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera by obchody měly otevřít na začátku května. „Směřujeme k tomu, aby se obchody otevřely nejpozději od 3. května“, řekl Arenberger v pořadu Nový den televize CNN Prima News. V pondělí 26. dubna by se mohly otevřít školky v dalších čtyřech krajích, dodal ministr.

 • Ubylo testů na covid. Antigenních o desetitisíce

  V úterý bylo provedeno 20 649 PCR testů a 150 055 antigenních. To je o 4 tisíce PCR testů a přes 50 tisíc antigenních testů méně než před týdnem.

  Vyočkováno bylo 51 199 dávek vakcín.

  V nemocnici je aktuálně podle dat ministerstva zdravotnictví 4 063 pacientů s covidem-19.

 • 3 787 nově nakažených. Zemřelo již 28 711 lidí

  První data za úterý z ministerstva zdravotnictví ukazují, že testy odhalily 3 787 nově nakažených. Minulé úterý jich přitom bylo 5 056. Byl to také poslední den, kdy se čísla nepohybovala mezi třemi a čtyřmi tisíci v pracovní den.

  Celkový počet úmrtí podle středeční ranní statistiky pak vystoupal na 28 711. Údaj tak vzrostl oproti včerejšku, a to i zpětně o 71 úmrtí. Za úterý zatím vykazují ministerská data 28 úmrtí.

 • Číslo R drobně vzrostlo

  Reprodukční číslo je ve středu na hodnotě 0,82, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví. Jde tak o velmi drobný nárůst z hodnoty 0,81 o den dříve.

  Index rizika protiepidemického systému PES zůstává na 56 bodech.

 • Obchod není jako školky, musí se otevřít najednou, prosazuje Havlíček

  Vláda ve čtvrtek na základě dat o nákaze za středu bude rozhodovat o rozvolnění. Školky plně otevřou v krajích, kde sedmidenní průměr klesne alespoň na 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Jednat se bude také o otevření obchodů a služeb. U nich ovšem vicepremiér Karel Havlíček prosazuje celoplošné rozvolnění.

  „Doporučoval bych jít v rámci obchodů a služeb plošně. U škol je to něco jiného. Není možné, aby někdo šel do jiné školy v jiném regionu. Kdybychom ale v jednom regionu pustili obchody, lidé by tam jezdili i z těch ostatních, ještě nepovolených regionů,“ řekl Právu Havlíček. Ten v pondělí přislíbil, že po čtvrtečním jednání by měl být hotov „jízdní řád“ uvolňování obchodů a služeb. Podle dostupných informací půjde o postupné uvolňování v dvoutýdenních rozestupech.

  Středeční data jsou ostatně údaje za desátý den od posledního rozvolnění, kdy vláda otevřela například papírnictví nebo obchody s dětským oblečením.

 • Školy čekají další dodávku testů na covid-19

  Hasiči začnou dnes ráno rozvážet další antigenní testy na testování na covid-19 ve školách. Ze skladů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) v Poleradech, Olomouci a Štítině je převezou do krajských distribučních center po celé republice, odkud budou testy dál putovat do škol. Správa má podle pokynu ministra školství Roberta Plagy (za ANO) pro tyto účely uvolnit 3,5 milionu testů Singclean. Ty nyní pro samotestování používají školy v moravských krajích, kde je někteří kritizovali jako nepraktické.

  Žáci a zaměstnanci se ve školách testují od 12. dubna, kdy na prvním stupni základních škol začala rotační výuka. Při ní se třídy po týdnu střídají doma a ve škole. Speciální školy a malotřídky obnovily prezenční výuku a pro předškoláky a děti rodičů vybraných profesí se znovuotevřely i školky. Od pondělí 26. dubna se obnoví rovněž praktická výuka ve středních školách a do školek v regionech s nízkým výskytem nákazy se budou moci vrátit všechny děti. Kromě školek v těchto regionech bude všude podmínkou docházky dvakrát týdně antigenní testování na covid-19.

Sdílejte článek

Další články