Hlavní obsah

Do babyboxu v Olomouci někdo odložil chlapce, dostal jméno Jiří

 

Reklama

21. 9. 2020 10:39

Do babyboxu v Olomouci v neděli v podvečer někdo odložil miminko. Chlapec, vážící 2,5 kilogramu, byl zabalený do zelené plyšové deky. Je to osmé dítě nalezené v olomouckém babyboxu.

Článek

Miminko někdo vložil do babyboxu v olomoucké fakultní nemocnici v neděli krátce po 18. hodině. „Klučík je na pohled zdravý, donošený,“ uvedl zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Chlapec byl podle něj zabalený do zelené plyšové deky.

V České republice funguje 76 babyboxů a dosud bylo do těchto speciálních schránek odloženo 115 děvčátek a 96 chlapců, od roku 2008 to už bylo celkem 211 dětí. Jen za letošní rok to bylo 12 dětí. Nejčastěji se v babyboxech nacházejí novorozenci, v několika případech v nich ale pracovníci přilehlých nemocnic či dalších institucí objevili i mnohem starší děti. Nechtěným „rekordmanem“ je takřka dvouletý chlapec, jehož v lednu 2019 odložili v babyboxu v Pelhřimově.

Schránky nejsou přijímány bez výhrad, v roce 2011 se proti nim postavil Výbor OSN pro práva dítěte. Podle něj odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče. Podle vyjádření bývalé vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové však na nejvyšším místě stojí právo na život a babyboxy život zachraňují. Skutečností nicméně je, že babyboxy fungují v určitém právním vakuu.

Babyboxy nejsou jedinou možností, jak se matky mohou utajeně vzdát nechtěného potomka. Po celé zemi existuje síť porodnic, jež umožňují anonymní porod, po němž je možné dítě také přímo přenechat k adopci. Podle lékařů má navíc toto řešení výhodu v tom, že je známa historie dítěte, jeho původ i zdravotní stav matky. Ta si navíc může souhlas s adopcí rozmyslet až do konce šestinedělí.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované