Hlavní obsah

Do Brna připlul Titanic. Originální výstava láká na šperky i kusy lodi

Lidé se projdou kajutami první i třetí třídy a odpočinou si v luxusní francouzské kavárně. Atrakcemi jsou ledovec nebo fotka ve stylu legendární filmové scény. (Video: Filip Kříž, Seznam Zprávy)

 

Reklama

2. 11. 2018 17:07

Stovky unikátních předmětů i rekonstrukce paluby si mohou nyní prohlédnout návštěvníci brněnského výstaviště. Až do konce března 2019 tu bude k vidění expozice věnovaná Titaniku. Součástí jsou i modely zapůjčené technickým muzeem a soukromé sbírky.

Článek

Na brněnské výstaviště mohou od úterý zamířit fanoušci Titaniku. Začala tu výstava, která lidem přiblíží příběh legendárního parníku, který v roce 1912 narazil na ledovec a ztroskotal. Návštěvníci se také dozvědí, jak se na jeho stavbě podíleli Češi a jaký byl osud jednotlivých cestujících.

Výstava zabírá celý pavilon C a její součástí je více než stovka originálních exponátů. „Pro technicky založené tu jsou části strojovny nebo nýty, ženy ocení šperky nebo kabelky,“ řekla kurátorka výstavy Květa Havelková. Součástí jsou i rekonstrukce prostor. Lidé se tak projdou kajutami první i třetí třídy a odpočinou v luxusní francouzské kavárně. Atrakcemi jsou ledovec nebo fotka ve stylu legendární filmové scény.

Důležitou roli hraje příběh artefaktů. „Lidé si vozili věci jako vzpomínky na Evropu a na svou rodinu,“ řekla Havelková. „Výstava má lidem přinést zážitek,“ vysvětlila. To potvrzuje i vstupenka, která je spjata se skutečným cestujícím z Titaniku. „Návštěvník zjistí jeho stručný životní příběh a v průběhu prohlídky se dozví, jak dopadl,“ upřesnila Havelková.

Návštěvníkům se výstava většinou líbila. „Chtěla jsem na ni do Irska, jsem ráda, že se dostala k nám,“ řekla Daniela Večeřová. Někteří kvůli výstavě přijeli z ciziny. „Přijeli jsme s dětmi ze Slovenska,“ dodala další návštěvnice. Je to také poslední možnost, kdy si mohou zájemci exponáty prohlédnout. „Sbírka byla prodána do soukromých rukou a není jasné, co s ní bude dál,“ sdělila Havelková.

Výstavu Titanic už mohli lidé navštívit v Praze, Bratislavě nebo Budapešti. „Brněnská expozice je ale ze všech největší,“ dodala Havelková. Obsahuje i památky ze soukromých sbírek nebo modely, které zapůjčilo Technické muzeum v Brně. „Zapůjčili jsme dobový automobil Austro Daimler 1911, parní lokomotivu a parní stroj,“ upřesnila tisková mluvčí Šárka Motalová.

Navštívit Titanic mohou zvědavci do konce března příštího roku. Dětská vstupenka začíná na 190 korunách, dospělí zaplatí přes týden tři sta, o víkendu 350 korun. Otevřeno je každý den od devíti do 20 hodin večer, kvůli rozsáhlosti se vstup uzavírá po 18. hodině. Pro děti je připraven speciální program.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované