Hlavní obsah
Online

V Česku znovu řádí orkán. Vichr láme stromy, na některých tratích nejezdí vlaky

Výstraha meteorologů před silným větrem platí až do pondělní čtvrté hodiny ranní. (ilustrační foto)

23. 2. 16:34
aktualizováno • 23. 2. 22:42

Vítr dnes v Česku opět dosáhl síly orkánu. Na Sněžce měl rychlost přes 187 km/h. Podobnou rychlost měl minulé pondělí při ničivé bouři Sabine. V Krásném Jezu na Karlovarsku vichr vyvrátil strom, který spadl na autobus, dva lidé byli lehce zraněni. Na řadě míst byla přerušena vlaková spojení.

Článek

Do Česka přišel silný vítr. Vane ze západu, postupně ze severozápadu s nárazy v rychlosti 70 až 110 kilometrů v hodině. Na horách může dosáhnout až 125 kilometrů v hodině. Vysoký stupeň nebezpečí vyhlásili meteorologové pro celou republiku s výjimkou části Zlínského kraje.

V západních, středních a jižních Čechách platí výstraha do nedělní půlnoci. Pro východ Čech, Moravu a Slezsko až do pondělních čtyř hodin. Největší nebezpečí očekávají meteorologové večer při přechodu studené fronty.

Animace vichru, který v neděli odpoledne dorazil do Česka. (Video: windy.com)

Platí ale i povodňová pohotovost. Na horní Otavě na Šumavě může dnes večer a v noci na pondělí voda vystoupat na druhý ze tří povodňových stupňů. Na dalších tocích odvoďňujících horské oblasti může místy hladina dosáhnout prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity.

Spadlý strom a stojící lanovka

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé. Záchranáři je ošetřili na místě.

„Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné,“ dodal krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Během večera vyjížděli hasiči k desítkám případů spadlých stromů. Vichr komplikuje také vlakovou dopravu na mnoha místech republiky.

 • Pražská integrovaná doprava: provoz vlaků přerušen na dvou místech

  Spadlý strom zastavil vlaky mezi Mníškem pod Brdy a Dobříší a také provoz na trase Čerčany-Zruč nad Sázavou, konkrétně mezi Sázavou a Samechovem.

 • Labe na Trutnovsku má druhý povodňový stupeň, Úpa a Orlice první

  Hladina Labe v obci Vestřev na Trutnovsku dnes ve 20:00 přesáhla hranici druhého stupně povodňové aktivity. Od rána po deštích a tání hladina stoupla ze 41 na 144 centimetrů. Průtok v řece se od rána znásobil ze sedmi metrů krychlových za vteřinu na 63 metrů krychlových. Těsně pod hranicí druhého povodňového stupně byla po 20:00 hladina Divoké Orlice v Orlickém Záhoří na Rychnovsku. Hranici prvního povodňového stupně po 20:00 přesáhla hladina Úpy v Trutnově, informuje ČTK.

 • Hasiči v Libereckém kraji vyjeli k více než patnácti případům

  Vítr dosahuje na území Čech až síly orkánu.

 • Seznam tratí se zastaveným provozem

 • Vítr na Sněžce měl rychlost 187 km/h

  Vítr o rychlosti zhruba 187 kilometrů za hodinu zaznamenali meteorologové na Sněžce v 19:00. Silný byl večer vítr i na dalších vrcholech hor v Česku, třeba na Klínovci v Krušných horách měl dnes vítr v nárazech rychlost skoro 120 kilometrů za hodinu. Dnešní rychlost větru na Sněžce se přiblížila údajům z minulého týdne při bouři Sabine, kdy tam meteorologové zaznamenali vítr o rychlosti až 198 kilometrů za hodinu.

 • Na některých českých řekách může hladina stoupnout až na 2. stupeň

  Na horní Otavě na Šumavě a na tocích v části Libereckého kraje může dnes večer a v noci voda vystoupat na druhý ze tří povodňových stupňů, což je stav pohotovosti, varovali dnes meteorologové. Na dalších tocích odvodňujících horské oblasti může místy hladina dosáhnout prvního, tedy nejnižšího stupně povodňové aktivity. Vyplývá to z aktualizovaného varování, které dnes vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

 • Na hlavní silnici na Chebsku padl strom, bourala kvůli němu dvě auta

  Na hlavní silnici první třídy z Hazlova do Aše na Chebsku spadl dnes odpoledne strom. Bourala kvůli němu dvě auta. Nikdo nebyl zraněn, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jakub Kopřiva. Hasiči obnovili dopravu za desítky minut. V Karlovarském kraji vyjížděli od 15:00 k téměř 40 událostem, zejména padlým stromům.

  „Auta do stromu nenarazila. Jedno sjelo do příkopu a druhé mimo silnici,“ uvedl Kopřiva. Další kmen spadl na místní silnici v Chebu.

  Podle mluvčího hasičů Martina Kasala vyjížděli dnes hasiči v Karlovarském kraji už ke 36 událostem. Šlo především o popadané stromy. V Horním Slavkově na Sokolovsku spadl vzrostlý strom na řadové garáže, v Mariánských Lázních ulétly plechy ze střechy hotelu.

 • Hasičům se podařilo uhasit požár ve Slušticích

  Hasiči dnes večer vyjížděli k požáru trávy v těsné blízkosti autovrakoviště ve Slušticích u Prahy. Kvůli silnému větru vyhlásili druhý ze čtyř stupňů požárního poplachu. Rozšíření plamenů do areálu vrakoviště se podařilo zabránit, oheň se zastavil těsně u plotu, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda.

  O půl hodiny později již měli hasiči požár pod kontrolou. „Stále to na místě proléváme vodou,“ dodal mluvčí. Zásah podle něj potrvá ještě asi hodinu.

 • Všechna aktuální omezení na webu Českých drah

  Informace o aktuálním omezení provozu jsou přehledně na webu ČD nebo v aplikaci, informují na twitteru České dráhy.

 • Hasiči na severu Čech čerpají vodu a odstraňují popadané větve

  Hasiči v Ústeckém a Libereckém kraji v neděli večer v souvislosti s počasím zaznamenali několik výjezdů. V Libereckém kraji to bylo většinou kvůli vodě, čerpali ji z neodtékající kanalizace a u několika objektů. První povodňový stupeň platí na Lužické Nise v Liberci. ČTK to řekli operační důstojníci hasičů.

  Na Lužické Nise vystoupala voda nad hranici prvního povodňového stupně dnes odpoledne. Krátce před 19:00 podle informací Českého hydrometeorologického ústavu hladina dosahovala 89 centimetrů, druhý povodňový stupeň se vyhlašuje při 125 centimetrech. Kvůli dešti vyjížděli hasiči čerpat vodu k neodtékající kanalizaci a k několika objektům.

 • Silný vítr komplikuje hašení ve Slušticích

  Hasiči likvidují požár trávy poblíž vrakoviště ve Slušticích u Prahy. Kvůli silnému větru vyhlásili druhý stupeň požárního poplachu, protože oheň by se mohl snadno rozšířit, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Petr Svoboda.

 • Vítr v Praze zaměstnal hasiče zatím jen v sedmi případech

  Pražští hasiči dnes vyjížděli k sedmi zásahům souvisejícím se silným větrem. Většinou šlo o uvolněné plechy na střechách, ve dvou případech o nebezpečně nakloněné stromy, informuje ČTK.

  Ruzyňské Letiště Václava Havla kvůli dnešnímu větru zatím nemuselo zrušit řádný let, vyplývá z údajů na jeho webu. Odpoledne letiště kvůli varování meteorologů preventivně zajistilo stavby, techniku a ostatní předměty.

 • Hasiči ve středních Čechách vyjíždějí k popadaným stromům

  Středočeským hasičům dnes odpoledne přibylo výjezdů kvůli silnému větru, před nímž varovali meteorologové. Většinou odstraňují stromy popadané přes cesty, nejvíce zásahů měli dosud na Benešovsku. Zatím nezaznamenali případ, že by vítr strhl střechu domu nebo způsobil zranění, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

  „Ve Středočeském kraji evidujeme kolem 50 událostí. Nejvíc je jejich v okrese Benešov, následují Příbram, Praha-východ a Praha-západ,“ uvedl Svoboda po 18:00.

  Kvůli bezpečnosti je dnes uzavřený Průhonický park, opatření platí do odvolání, uvedla správa parku na facebooku. Park se přitom stále vzpamatovává z větrné bouře Sabine, která se prohnala Českem minulý týden. Vítr v něm vyvrátil nebo poškodil zhruba 90 stromů.

 • Vítr už přerušil provoz vlaků na Ústecku nebo Vysočině

  Silný vítr, který láme větve a vyvrací stromy, komplikuje od dnešního odpoledne dopravu na některých železničních tratích v Česku. Vlaky nejezdí například mezi Rumburkem a Krásnou Lípou v Ústeckém kraji nebo Havlíčkovým Brodem a Hlinskem na Vysočině, informuje ČTK.

  Spadlý strom přerušil železniční dopravu mezi Rumburkem a Krásnou Lípou krátce před 17:00. Zhruba o půl hodiny později zastavil před stromem spadlým na trať i osobní vlak mezi stanicemi Pernink a Nové Hamry na Karlovarsku. Stejnou příčinu má i přerušení dopravy na trati z Aše do Hranic v Čechách nebo mezi stanicemi Červená nad Vltavou a Vlastec na jihu Čech.

  Na Vysočině nejezdí vlakové spoje mezi Havlíčkovým Brodem a Hlinskem v Čechách. Dráhy tam zavedly náhradní autobusovou přepravu. O něco lepší situace je na důležité trati mezi Havlíčkovým Brodem a Kolínem. Nedaleko zastávky Pohleď spadl strom na trolej a vlaky mohou jezdit jen po jedné ze dvou kolejí.

 • Královéhradecký kraj hlásí až 64 litrů na metr čtverečný za 24 hodin

  Nejvíc v Královéhradeckém kraji podle dat Povodí Labe zatím pršelo v Krkonoších a v Orlických horách. Na stanici Labská ve Špindlerově Mlýně za posledních 24 hodin do dnešního podvečera spadlo 64 litrů vody na metr čtverečný. V Orlickém Záhoří napršelo téměř 40 litrů vody na metr čtverečný. V Hradci Králové stanice za posledních 24 hodin zaznamenaly necelých osm litrů vody na metr čtverečný, informuje ČTK.

  Výstraha meteorologů na vzestup hladin platí v Královéhradeckém kraji pro Vrchlabsko, Trutnovsko, Dobrušsko a Rychnovsko. V sousedním Pardubickém kraji se výstraha týká Žamberecka, Králicka a Lanškrounska.

 • Nepříznivé počasí zastavuje provoz na tratích

  Podle ministerstva dopravy je provoz zastaven zatím na těchto tratích:

 • Strom spadl na chatku, naštěstí bez lidí

  Hasiči na Vysočině už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

  V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. „Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít,“ řekl mluvčí.

 • Vítr zaměstnává hasiče z Vysočiny i jižních Čech, padají stromy

  Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji, informuje ČTK.

 • V Praze i Libereckém kraji zatím klid

  Pražští hasiči museli do nedělní 17. hodiny řešit jen pět případů v souvislosti se silným větrem. Šlo o uvolněné plechy a nebezpečně nakloněné stromy nad komunikací. Klid zatím hlásí i Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje.