Hlavní obsah
Online

Úvěr pro Čapí hnízdo řešila finanční ředitelka Agrofertu, řekli bankéři

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Andrej Babiš u pondělního jednání soudu.

Reklama

26. 9. 8:55
aktualizováno • 26. 9. 13:46

Další den procesu s bývalým premiérem Andrejem Babišem kvůli Farmě Čapí hnízdo jsme sledovali v on-line reportáži.

Článek

Po týdenní přestávce se do největší jednací síně budovy Městského soudu v Praze vrátila kauza označovaná za proces roku.

Bývalý premiér Andrej Babiš a manažerka Agrofertu Jana Nagyová (Mayerová) jsou v něm obžalováni za napomáhání dotačnímu podvodu respektive za zločin dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie při stavbě Farmy Čapí hnízdo.

Na tento týden je líčení naplánováno až do pátku s výjimkou středy, kdy je státní svátek. Během pondělního jednání přišli svědčit lidé z banky HSBC, která projekt Čapího hnízda úvěrovala. Z jejich výpovědí by si soudce Jan Šott měl udělat představu, do jaké míry byla společnost Farma Čapí hnízdo deklarovaná dotačnímu úřadu jako malá a střední firma ve skutečnosti propojena s obřím holdingem Agrofert.

Soudce Šott v pondělí na úvod uvedl, že vyhověl návrhu obhajoby, aby se zpracoval znalecký posudek na zdraví Andreje Babiše mladšího. Podle dřívějších informací by se měl vypracovat posudek v oboru psychologie i psychiatrie. Ten by měl zjistit, v jakém zdravotním stavu syn bývalého premiéra ve skutečnosti je.

Filip Koutný, bývalý šéf oddělení finanční správy (Treasury) v pražské pobočce banky HSBC, jako svědek uvedl, že Čapí hnízdo by bez záruky Agrofertu peníze nedostalo. „Ten projekt byl nefinancovatelný bez záruky Agrofertu,“ uvedl Koutný.

Jeho kolega, někdejší vedoucí oddělení řízení rizik v bance Pavel Šlancar vypověděl, že na schůzce, kde se řešil případný úvěr banky HSBC pro společnost Farma Čapí hnízdo, byla přítomna finanční ředitelka Agrofertu Petra Procházková. Úvěr s Procházkovou řešila i manažerka banky HSBC Karolína Slancová, která to také dosvědčila u soudu.

Soud s Andrejem Babišem

V současnosti jsou bývalý premiér a jeho tehdejší poradkyně Jana Nagyová (Mayerová) obžalováni z dotačního podvodu Čapí hnízdo a poškození finančních zájmů EU. Soud začal 12. září 2022. Sledujte soud s Babišem přehledně den po dni.

 • Další jednání na konci prosince

  Kvůli zpracování nového znaleckého posudku na zdravotní stav Andreje Babiše mladšího se budou podle soudce Jana Šotta konat další jednání v této kauze od 19. do 22. prosince. Jak obžaloba, tak obhájci s tím souhlasili. Podle Šotta by na konci prosince mohly zaznít i závěrečné řeči.

 • Soud nechá zpracovat posudek na zdraví Babiše mladšího

  Soudce Jan Šott také oznámil, že vyhověl návrhu obhajoby, aby se zpracoval znalecký posudek na zdraví Andreje Babiše mladšího. Podle dřívějších informací by se měl vypracovat posudek v oboru psychologie i psychiatrie. Ten by měl zjistit, v jakém zdravotním stavu syn bývalého premiéra ve skutečnosti je. Posudek by měl být vypracován do konce listopadu.

 • Svědek Gestinger nepřijde

  Soudce Jan Šott na začátku pondělního jednání uvedl, že k soudu v pondělí nepřijde někdejší šéf divize firemního bankovnictví v pražské HSBC Marek Gestinger. Ten se z jednání omluvil.

 • Kdo bude vypovídat u soudu

  V pondělí se očekávají klíčová svědectví od pětice lidí, kteří před zhruba čtrnácti lety zastupovali pražskou pobočku bankovního domu HSBC, jež projekt farmy Čapí hnízdo úvěrovala.

  Další podrobnosti v článku.

 • K soudu dorazil i Babiš

 • Nagyová je v soudní síni

  Jana Nagyová, která během uplynulého víkendu kandidovala ve volbách do Senátu a postoupila do druhého kola, již přišla do soudní síně.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy