Hlavní obsah
Online

Minuta po minutě z Václavského náměstí: Demonstranti chtějí jednat s Ruskem

Pusťte si záznam demonstrace na Václavském náměstí.Video: ČTK

 

Reklama

28. 9. 12:17
aktualizováno • 28. 9. 17:27

Na Václavském náměstí a v dalších městech se sešli protivládní demonstranti. Seznam Zprávy nabízí dění z centra Prahy a Brna minutu po minutě.

Článek

V Praze a asi na desítce dalších míst v Česku se odehrály demonstrace proti vládě Petra Fialy (ODS). Policie odhadla, že krátce po druhé hodině odpoledne byly na Václavském náměstí „nižší desítky tisíc lidí“.

Protestní akci nazvanou Česká republika na 1. místě pořádají Jiří Havel a Ladislav Vrabel. Vrabel je přitom podle dřívějších informací serveru Aktuálně.cz v insolvenci a dluží tři miliony korun. Po minulé demonstraci si jej podle serveru předvolal soud a žádal vysvětlení, co Vrabel udělal se statisíci, které mu na podporu akce zaslali příznivci.

+18

Na první zářijové protivládní demonstraci se na Václavském náměstí v Praze sešlo podle policie kolem 70 tisíc lidí. Premiér Petr Fiala (ODS) tehdy prohlásil, že ji svolaly síly, které se hlásí k proruské orientaci a mají blízko k extrémním pozicím a jsou proti zájmům Česka.

Na středeční demonstraci zazněla výzva k vypsání referenda o zahájení přímého jednání s Ruskem o dodávkách plynu.

Online přenos skončil, dění na středeční demonstraci minutu po minutě si můžete připomenout zde:

 • Je to dlouhé

  Řady demonstrantů pomalu řídnou, demonstrace se chýlí ke konci a pro hodně lidí už je to dlouhé, informuje z Václavského náměstí Vojtěch Gavriněv.

  Foto: Vojtěch Gavriněv

  Řady demonstrantů zvolna řídnou.

 • Zdravice politiků

  Na pódiu pražské demonstrace se střídají představitelé některých politických stran. Dorazili zástupci Svobodných, Trikolory, SPD nebo KSČM. Na pódiu stojí i adepti na prezidentskou kandidaturu Hynek Blaško a Josef Skála.

 • Výzva exbankéře

  „Teď se potřebujeme zbavit globalistů jednou provždy,“ řekl demonstrantům dánský politik a bývalý bankéř Mads Palsving, který působil ve společnostech Morgan Stanley, Barclays či Credit Suisse.

 • V Ostravě bylo zhruba 1000 lidí

  Přibližně 1000 lidí se dnes sešlo na centrálním Masarykově náměstí v Ostravě na protivládní demonstraci, kterou pořádalo opoziční SPD. Měli s sebou množství českých vlajek, balonky s logem SPD, ale v davu vlály také vlajky moravská, slezská či Aliance národních sil. Lidé žádali odstoupení vlády, několikrát skandovali: „Demisi, demisi!“

  Demonstraci zahájila z reproduktorů píseň Jaromíra Nohavici Ostravo a státní hymna. Poté se na pódiu vystřídala řada řečníků včetně spisovatelky Lenky Procházkové či Jiřího Janečka z hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES. Největší aplaus ale sklidil předseda SPD Tomio Okamura, který vystoupil jako první.

  „Vyzýváme vládu Petra Fialy, aby zastavila zdražování. Nechceme válku a chceme mír,“ řekl Okamura.

 • Další zahraniční podpora

  Na protivládní demonstraci vystupují další zahraniční hosté. Podporu demonstrantům vyjádřili například Petr Bystroň z německé Alternativy pro Německo nebo britská aktivistka Justina Walkerová.

 • „Horší než za bolševika“

  Další hlas z protivládní demonstrace.

  „To, co si teď vláda dovoluje, to je horší než za bolševika. Když se podívám na to, že mě měsíc v Turecku vyjde levněji než zálohy na plyn za 27 tisíc…,“ říká Petr. Za válku na Ukrajině podle něj v důsledku můžou Spojené státy.

  Foto: Vojtěch Gavriněv

  Petr, jeden z účastníků protivládní demonstrace na Václavském náměstí

 • „Jsme na tom nejhůř“

  Reportér SZ Vojtěch Gavriněv mluví s demonstranty na Václavském náměstí.

  „Podívejte se, jak Česká republika vystupuje v zahraničí. My jsem na tom úplně nejhůř ze všech s dotacemi na elektřinu,“ říkají Alena s Lubomírem. Přišli už na zářijovou demonstraci, líbila se jim solidarita mezi lidmi.

  Svolavatele Ladislava Vrabela znají, jeho postoje je ale nezajímají. „Tady nejde o to, jestli je někdo proruský nebo proamerický, to se tady vůbec neřešilo. Tady jde o energie a českou vládu,“ říká Lubomír.

  Foto: Vojtěch Gavriněv

  Účastníci protivládní demonstrace na Václavském náměstí.

 • U muzea jsou odpůrci demonstrace

  U Národního muzea se sešlo několik desítek odpůrců protivládní demonstrace s ukrajinskými vlajkami a vlajkami EU. „Nesouhlasím s tou emocí, kterou vyjadřují lidé na Václavském náměstí. Myslím, že je možné, že tuto emoci někdo propagandisticky zneužívá. Evropská unie je pro mě zárukou pluralitní demokracie,“ říká jeden z nich.

 • Na místě je i antikonfliktní tým

  „My musíme platit daně úplně stejně jako vy. Pojďte k nám, máme podstav,“ říká policista v kukle jednomu z demonstrantů. Policisté stojí na schodech Národního muzea a chrání skupinku demonstrantů s ukrajinskou vlajkou. Do debat se zapojuje i antikonfliktní tým policie, informuje z Václavského náměstí reportér Seznam Zpráv Vojtěch Gavriněv.

  Foto: Vojtěch Gavriněv

  Policie na schodech Národního muzea

 • Zůstáváme v terénu

  Reportéři Seznam Zpráv zůstávají na Václavském náměstí, od některých účastníků čelí slovním útokům.

 • Pozdrav ze zahraničí

  Na demonstraci na Václavském náměstí podpořila účastníky Christine Andersonová z německé strany Alternativa pro Německo. „Váš boj je i můj boj a vždycky bude!“ zakončila své vystoupení, v němž několikrát odkazovala k českému boji proti komunistické totalitě.

 • Odhad organizátorů

  Jan Skalický z pódia poděkoval lidem, že přišli ve větším počtu než na první demonstraci 3. září.

  V Brně na Zelném trhu se sešlo podle odhadu policie a tajemníka městské části Brno-střed Petra Štiky asi 1500 lidí.

 • Policejní odhad

 • Méně než minule?

  Reportéři Seznam Zpráv hlásí, že Václavské náměstí je zaplněno až po Vodičkovu ulici, přičemž se nedá projít téměř ani po stranách. Spousta lidí si přinesla české vlajky, někteří ale mají bizarnější doplňky, v davu byly vidět třeba i vidle.

  Na minulé demonstraci policie odhadla, že přišlo na 70 tisíc lidí.

 • Kdo přišel?

  Na demonstraci přišli komunisté, podporovatelé skupiny Akce D.O.S.T. nebo fanoušci kapely Ortel. Většina lidí, se kterými mluvil reportér Seznam Zpráv, ale přišli sami od sebe a nehlásí se k žádné skupině. Nejčastěji mluví o drahém plynu. Někteří kritizují podporu Ukrajiny ze strany České republiky.

 • „Váleční štváči“

  Lidé zaplnili Zelný trh v Brně. Na plátně sledují aktuální přenos dění z Václavského náměstí. Mezi vlajkami se objevují i transparenty se vzkazy vládě Petra Fialy. ,,Nacházíme se v nejsložitější hospodářské situaci, jakou Česká republika v novodobé historii zažila,“ říkají organizátoři.

  Foto: Natálie Ulbrichová

  Obrázek z Brna.

 • Jediné slovo: Demisi!

  Začíná první část programu. Demonstrující stále chtějí demisi vlády Petra Fialy (ODS). Lidé v davu nadšeně skandují: „Demisi! Demisi!“

  „To, že chceme, aby vláda odstoupila, je naprosto legitimní,“ říkají organizátoři. Lidé opět skandují jediné slovo. „Demisi!“ První jde na pódium ekonom Miroslav Ševčík. „Jsem jednoznačně proti válce,“ říká.

 • Národní obrození, tvrdí

  Demonstrace je zahájená. Zazněla hymna. Organizátoři vyzývají účastníky, aby poslali SMS. Chtějí se takto sečíst. „Je to další národní obrození,“ zaznělo na pódiu. (Projevy můžete sledovat v přímém přenosu pod titulkem článku.)

 • Z ptačí perspektivy

  Foto: David Neff

  Aktuální pohled na Václavské náměstí.

Sdílejte článek
Související témata:

Hlavní zprávy