Hlavní obsah

Babiš zřídil stínovou vládu. „Jsem v šoku, co Fiala za měsíc zkazil,“ řekl

Foto: Michal Šula, Seznam Zprávy

Předseda hnutí ANO a poslanec Andrej Babiš.

Reklama

20. 1. 2022 12:20
aktualizováno • 20. 1. 2022 12:58

Hnutí ANO po několika letech vlády představilo vládu stínovou. Zčásti ji tvoří bývalí ministři, obsazení se dočkal i exšéf Sněmovny Radek Vondráček nebo bývalá hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

Článek

Ve čtvrtek poprvé zasedla stínová vláda hnutí ANO. „Stínový premiér“ Andrej Babiš oznámil, že jeho alternativní kabinet bude zasedat každý týden a bude probírat kroky skutečné vlády.

A rovnou ukázal, jak budou výstupy stínových ministrů vypadat – zaútočil na kabinet Petra Fialy.

„To, co předvedla nová vláda za měsíc, jenom potvrzuje to, že to je vláda nekompetentní, není schopna řešit problémy naší země a není schopna řešit problémy našich občanů. Jsem šokován, co dokázala tato nová vláda pokazit za měsíc. Zmrazili platy, nenavýšili platy učitelů, vzali půlku platu těm, co je potřebují,“ tvrdil Babiš.

Podle úřadujícího premiéra Petra Fialy (ODS) je na každé opoziční straně, jakou strategii komunikace zvolí. „Pokud se ANO rozhodlo pro klasickou stínovou vládu, je to jejich strategie a víc k tomu nemám co říct,“ uvedl. Dodal, že občanští demokraté se v opozici rozhodli pro práci na principu externích týmů, expertů a skupin, čemuž voliči rozuměli.

Stínová vláda hnutí ANO

Andrej Babiš – premiér

Alena Schillerová – ministryně financí

Karel Havlíček – ministr průmyslu a obchodu

Lubomír Metnar – ministr obrany

Martin Kolovratník – ministr dopravy

Radek Vondráček – ministr spravedlnosti

Julius Špičák – ministr zdravotnictví

Ivo Vondrák – ministr školství, věda a výzkum

Jana M. Vildumetzová – ministryně vnitra

Klára Dostálová – ministryně pro místní rozvoj

Jaroslav Bžoch – ministr zahraničních věcí

Jaroslava P. Jermanová – ministryně kultury

Aleš Juchelka – ministr práce a sociálních věcí

Richard Brabec – ministr životního prostředí

Karel Tureček – ministr zemědělství

Jan Richter – zmocněnec pro sport

Robert Králíček – zmocněnec pro IT a digitalizaci

Patrik Nacher – zmocněnec pro ochranu spotřebitelů

Stínový kabinet obsadili zčásti bývalí ministři. Alena Schillerová se bude věnovat financím. „Nemáme tu rozpočet a poprvé v historii Česká republika hospodaří tak dlouho v rozpočtovém provizoriu,“ stěžovala si Schillerová na tiskové konferenci.

Klára Dostálová bude stínovou ministryní pro místní rozvoj. Soustředit se bude na stavební zákon, který se jí podařilo prosadit v minulém volebním období, ale nová koalice ho chce rychle změnit.

Lubomír Metnar se bude věnovat obraně a Karel Havlíček průmyslu. Na Havlíčkovo druhé „ministerstvo“ bude dohlížet poslanec Martin Kolovratník.

Ve stínové vládě jsou i někteří ministři „navíc“. Zmocněncem pro sport bude Jan Richter a pro digitalizaci Robert Králíček. Patrik Nacher bude zmocněncem pro ochranu spotřebitelů.

Reklama

Doporučované