Hlavní obsah

Babišova továrna na drůbež po Středulově kritice „zvedla mzdy“ dělníků

Foto: Profimedia.cz

Andrej Babiš na archivním snímku při natáčení reklamního spotu na Vodňanské kuře.

Reklama

8. 1. 17:44

Babišův podnik na zpracování kuřat stáhl inzerát s nabídkou práce za 16 380 korun měsíčně, kterou v úterní prezidentské debatě označil Josef Středula za mzdu, se kterou „nelze přežít“.

Článek

Čistě teoreticky si dělníci v moravském potravinářském závodě expremiéra Andreje Babiše mohou nyní vydělat až o třetinu více peněz, než činila nabídka ze začátku týdne. Překvapivý nárůst přišel v ostré fázi prezidentské kampaně, kdy je Babiš protikandidáty kritizován za to, jak zachází se zaměstnanci.

Tak se stalo, že potravinářská společnost Vodňanská drůbež, která patří pod Babišův holding Agrofert, změnila zkraje týdne inzerát s nabídkou práce pro dělníky v závodě v Modřicích u Brna. Místo původních 16 380 korun měsíčně zní nová nabídka do dvousměnného zpracovatelského provozu na 17 940 až 25 tisíc korun.

Jak si Seznam Zprávy všimly, k této změně došlo během úterý. Tedy ten samý den, kdy příjmy zaměstnanců ve zmíněném Babišově moravském podniku na zpracování drůbežího masa ostře kritizoval odborářský boss Josef Středula.

„To přece není důstojný život, to není věc, za kterou se dá přežít, zvláště v dnešní době,“ uvedl Středula v debatě prezidentských kandidátů pořádané deníkem Blesk. Odkázal přitom právě na inzerát modřického závodu zveřejněný na webu Úřadu práce ČR.

Zároveň šéf největší odborové centrály a jeden ze soupeřů Andreje Babiše v přímé volbě uvedl, že v případě svého zvolení za prezidenta bude chtít právě proto mluvit do minimální mzdy, řešit mzdové záležitosti s premiérem či s ministrem práce a sociálních věcí.

Foto: Tým Josefa Středuly, Seznam Zprávy

Původní nabídka práce, o níž v prezidentské debatě kriticky mluvil Josef Středula. Snímek byl dle jeho spolupracovníků pořízen 3. ledna ráno. Následně byl inzerát stažen.

Středulův mluvčí Jan Exner přeposlal redakci fotokopii inzerátu ve znění z úterního rána, z něhož prý při kritice vycházeli. Mzdu pouhých 16 380 měsíčně žádný jiný podnik v lokalitě kolem Modřic momentálně nenabízí.

Původní nízká platová nabídka však záhy zmizela a ode dne prezidentské debaty je na webu Úřadu práce nová. Teď si zájemci o práci při zpracování a balení drůbežího masa mohou v Modřicích vydělat o 1560 až 8620 korun více. Za jakých podmínek lze skutečně dosáhnout maximální hranice, inzerát ale neuvádí.

Foto: Webové stránky Úřadu práce ČR, Seznam Zprávy

Nová nabídka pro dělníky. Inzerát je z úterý 3. ledna, kdy proběhla prezidentská debata deníku Blesk.

Zda bylo navýšení možného výdělku výsledkem Středulovy kritiky v prezidentské kampani a reakce na ni, se nepodařilo zcela objasnit.

Redaktor Seznam Zpráv do podniku Vodňanská drůbež zavolal na kontaktní linku, aby se ubezpečil, že navýšení pro dělníky ve výrobě skutečně platí. „Určitě platí nová nabídka,“ uvedla odpovědná pracovnice s tím, že stará byla vyřazena, jelikož už nebyla aktuální.

Vedení Agrofertu pak možnost, že šlo o reakci na Středulu, nepotvrdilo, ale také výslovně nevyvrátilo. „Mzdy revidujeme v závislosti na vývoji trhu práce a zpravidla také na přelomu roku,“ uvedl na dotaz redakce mluvčí koncernu Pavel Heřmanský. Možnou souvislost s volbami nekomentoval.

Firma odmítá, že by své lidi špatně platila. „Agrofert si dlouhodobě zakládá na tom, že je dobrým zaměstnavatelem, který se stará o své lidi a nabízí férové ohodnocení. Mzda na konkrétní pozici odráží požadavky na vzdělání, zkušenosti a podobně,“ uvedl mluvčí Heřmanský.

Upozorňuje na to, že inkriminovaná nabídka práce z Modřic neobsahuje žádné požadavky na vzdělání ani zkušenosti. „A v rámci těchto pozic na trhu se jedná o zajímavou nabídku pro nekvalifikované uchazeče. Po získání zkušeností se mohou posunout na pozice s vyšším ohodnocením,“ doplnil Heřmanský.

Pro porovnání: Ve třetím čtvrtletí 2022 činila dle Českého statistického úřadu průměrná hrubá měsíční nominální mzda v národním hospodářství 39 858 Kč.

Expremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš, zakladatel a skutečný vlastník holdingu Agrofert, se zmíněné prezidentské debaty Blesku nezúčastnil, a Josefu Středulovi tak na místě nemohl oponovat. V kampani si ale zakládá na tom, že chce pomáhat obyčejným lidem. Mimo jiné ve volebním spotu slibuje, že se „postaví za ty, kteří nemají zastání“.

Reklama

Doporučované