Článek
Slavnostní předávání státních vyznamenání se už několikrát odkládalo kvůli koronaviru nebo zdravotním potížím prezidenta.
Naposledy, když se rušil termín 1. ledna, Pražský hrad uvedl, že nový termín bude stanoven v prvním čtvrtletí letošního roku.
Podle informací Seznam Zpráv je náhradním termínem 7. březen. V tento den se v roce 1850 narodil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Den po naplánovaném ceremoniálu, tedy 8. března, oslaví Miloš Zeman čtyři roky od druhé inaugurace.
Zeman udělil vyznamenání Bohdalové, Kellnerovi, Krpálkovi nebo Remkovi
Datum Seznam Zprávám sdělil důvěryhodný zdroj, který je obeznámený s přípravami předávání státního vyznamenání. Informaci následně potvrdili dva z oceněných - předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása a vinař Miloš Michlovský.
„Informovali mě, má to být v den narození Tomáše Garrigua Masaryka, takže 7. března,“ řekl Michlovský.
„Hrad mi to volal s tím, že podrobnosti a pozvánku teprve dostanu. Bude to na Pražském hradě ve večerních hodinách. Samozřejmě to vítám, jsem rád,“ řekl Seznam Zprávám Krása.
Vyjádření Hradu Seznam Zprávy zjišťují.
Náhradní termíny
Státní vyznamenání se tradičně předávají 28. října. V roce 2020 však předávání zhatila koronavirová situace, loni zase prezidentova hospitalizace. V obou případech Hrad pouze zveřejnil seznam oceněných osobností.
Poslední náhradní termín pro obě skupiny vyznamenaných byl stanoven na 1. ledna 2021, i ten byl však nakonec zrušen.
Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v rozhovoru pro Seznam Zprávy už v prosinci řekl, že předávání vyznamenání je možné i v jiné termíny, než ve dvou zmíněných řádových dnech.
„Možností je nepřeberné množství, protože insignie se předávají ve své podstatě bez závazného data kdykoliv. Důležité je, že rozhodnutí o udělení, propůjčení vyznamenání bylo učiněno k některému ze dvou řádových dnů,“ vysvětlil Forejt. Z hlediska symboliky by podle něj ale byl vhodný následující 28. říjen.
Prezident chtěl na Nový rok předat nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva herečce Jiřině Bohdalové nebo kosmonautu a bývalému velvyslanci v Rusku Vladimíru Remkovi. Posmrtně stejné ocenění měli dostat podnikatel a majitel skupiny PPF Petr Kellner, válečný československý pilot Alexander Hess a britský politik Alfred Duff Cooper, který rezignoval na protest proti podpisu mnichovské dohody.
Celkem Zemanův seznam čítal 29 osobností včetně psychiatra a spisovatele Jana Cimického. Ten se ale po obviněních ze sexuálního napadení a obtěžování, která proti němu vzneslo několik žen, rozhodl vyznamenání nepřevzít.
Projděte si přehled všech vyznamenaných za rok 2021 v galerii:
Herečka Jiřina Bohdalová (na snímku z letošního jara) dostala řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění.
Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy dostal britský politik, diplomat a spisovatel Alfred Duff Cooper (na snímku vpravo), za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch ČR.
Řád Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam, dostal vojenský letec, důstojník československé armády a letectva genmjr. in memoriam Alexander Hess (na snímku vlevo), za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.
Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy dostal in memoriam podnikatel Ing. Petr Kellner, za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
Bývalý kosmonaut Vladimír Remek (na snímku z roku 2018) dostal řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy za významné proslavení vlasti v zahraničí.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy dostal in memoriam voják, lékař a epidemiolog, zakladatel moderní československé epidemiologie prof. MUDr. Karel Raška, DrSc., za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.
Medaili Za hrdinství dostal velvyslanec ČR v Afghánistánu genpor. v. v. Ing. Jiří Baloun, Ph.D., MSc., za hrdinství.
Medaili Za hrdinství dostal velitel jednotky vojenské policie přidělené k ochraně velvyslanectví ČR v Afghánistánu kpt. Zdeněk Poul, za záchranu lidského života (ilustrační snímek).
Štábní praporčice Michaela Tichá, která zemřela v roce 2020 na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku, dostala in memoriam medailí Za hrdinství.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal majitel společnosti Marlenka international, s. r. o., Gevorg Avetisjan, za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
Bývalý velitel praporu rychlého nasazení mírových sil OSN – generál Karel Blahna dostal medaili Za zásluhy I. stupně.
Medailí Za zásluhy I. stupně odměnil prezident psychiatra, prozaika, básníka, překladatele, dramaturga a scenáristu MUDr. Jana Cimického, CSc., za zásluhy o stát v oblasti kultury.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident sportovního podnikatele, manažera a funkcionáře doc. PhDr. Miroslava Černoška, Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti sportu.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident in memoriam filmového a televizního režiséra Františka Filipa, za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Medailí Za zásluhy I. stupně ocenil prezident právníka, spisovatele a novináře JUDr. Pavla Foltána, za zásluhy o stát.
Starosta Školského spolku Komenský Ing. Karel Hanzl dostal medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti výchovy a školství.
Prezident Miloš Zeman ocenil Za zásluhy I. stupně, in memoriam, válečného veterána, podnikatele, hoteliéra, iniciátora kulturního života a filantropa Jana Horala (vlevo), za zásluhy o stát v oblasti kultury.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident in memoriam československého odboráře a politika Roberta Kleina, za zásluhy o stát.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal in memoriam malíř, grafik a ilustrátor Vladimír Komárek, za zásluhy o stát v oblasti umění.
Politik Václav Krása dostal medaili Za zásluhy I. stupně.
Zlatý olympijský medailista, judista Lukáš Krpálek obdržel medaili Za zásluhy I. stupně v oblasti sportu.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident historika období 19. a 20. století prof. PhDr. Roberta Kvačka, CSc., Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal bývalý náčelník Generálního štábu Ozbrojených sil SR gen. Ing. Milan Maxim.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident Zeman in memoriam, ekonoma, profesora Univerzity Karlovy prof. Ing. Michala Mejstříka, CSc., za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství.
Vinař a degustátor Miloš Michlovský získal medaili Za zásluhy I. stupně.
Medailí Za zásluhy I. stupně vyznamenal prezident přímého účastníka bojů Pražského povstání na konci II. sv. války, čsl. stíhacího letce plk. v. v. Emila Šneberga, za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů.
Medaili Za zásluhy I. stupně dostal archivář a historik Mgr. Vojtěch Šustek.
Hudebník Karel Vágner obdrží medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.
Textař Pavel Žák dostal od prezidenta medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.