Hlavní obsah

Místopředseda Pirátů Pikal pozastaví členství

Foto: Nikol Mudrová, Seznam Zprávy

Vojtěch Pikal na volebním sněmu Pirátů v roce 2020.

Reklama

3. 1. 2022 18:34
aktualizováno • 3. 1. 2022 19:45

Členství u Pirátů pozastaví jejich dosavadní místopředseda Vojtěch Pikal.

Článek

O pozastavení Pikalova členství informoval web hn.cz. Podle Pikalova vyjádření na stranickém fóru tak učiní k 10. lednu, reagoval na diskusi ohledně aktualizace všeobecného kodexu zastupitele.

„Členství jsem pozastavil k 10. 1. Důvody jsou primárně osobní. Myslím, že po více jak deseti letech aktivního členství si potřebuji dát od politiky trošku odstup. Předpokládám, že se po nějaké době zase vrátím,“ napsal Pikal Seznam Zprávám.

Aktualizovaný kodex měl mimo jiné obsahovat rozšířenou a přepracovanou sekci ohledně kumulace funkcí. „Je upřesněna definice uvolněné funkce, jasný závazek si na ni vyhradit dostatečný čas a možnost souběhu uvolněných a neuvolněných funkcí a ministerské a poslanecké role,“ uvedl Pikal v úvodním příspěvku ke kodexu.

Kvůli dřívější debatě spolustraníků o klouzavém mandátu a možné kumulaci funkcí poslance a ministra ustoupil Jakub Michálek od kandidatury na ministra pro legislativu, stal se jím Michal Šalomoun. Naopak vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Bartoš je zároveň i poslancem.

„K 10. 1. pozastavuji členství ve straně. Tohle nemám zapotřebí,“ napsal po diskusi bývalý místopředseda Sněmovny Pikal. Na fóru vzniklo následně diskusní vlákno na jeho podporu, ve kterém Pikal mimo jiné napsal: „Vy tu všichni děláte, jako by se pozastavené členství nedalo jedním slovem obnovit. Předpisy jsou nástroj a politická strana nemá být životní styl.“

Na dotaz Seznam Zpráv, zda za pozastavením členství je diskuze ke kodexu zastupitele, Pikal napsal: „Naštval jsem se sám, že se po večerech hádám v diskuzích na internetu. Přece jen už jsem dost starý na to, abych věděl, že je to zbytečné.“

Piráti si o víkendu zvolí nové vedení. Na předsedu budou kandidovat kromě obhajujícího šéfa Bartoše a senátora Lukáše Wagenknechta někdejší místopředsedkyně strany Jana Michailidu a místostarosta městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz a ostravský radní David Witosz. O místopředsednické posty se na on-line zasedání celostátního fóra chtějí ucházet téměř dvě desítky kandidátů.

Pikal už dříve oznámil, že nebude obhajovat funkci místopředsedy, stejně jako Olga Richterová a Radek Holomčík. Do vedení se chce naopak vrátit Martin Kučera, který na post místopředsedy rezignoval koncem listopadu. Mezi 18 kandidáty na místopředsedu jsou například místopředseda Evropského parlamentu Marcel Kolaja či bývalí poslanci Martin Jiránek a Ondřej Profant.

Reklama

Doporučované