Hlavní obsah

Romští uprchlíci se z nádraží přesouvají do stanů v Troji. Ohlídá je policie

Foto: Michaela Rambousková, Seznam Zprávy

Uprchlíci přicházejí do stanového městečka v Praze-Troji.

Reklama

14. 5. 2022 12:40
aktualizováno • 14. 5. 2022 15:41

Stanové městečko pro uprchlíky v pražské Troji dnes zahájilo provoz. Zatím je ubytovaných kolem 30 lidí.

Článek

Stanové městečko postavili hasiči v noci na čtvrtek, v areálu jsou lůžka pro 150 lidí. Městečko má sloužit zejména pro uprchlíky, kteří jsou nyní na hlavním nádraží. V Troji by měli pobývat, než se rozhodne, zda mají nárok na víza dočasné ochrany.

Krátce po poledni do stanového městečka dorazily první dvě rodiny, celkem 14 lidí. Další, větší, skupina pak přijela těsně po 15. hodině. Dovezl je městský autobus označený „Stojíme za Ukrajinou“. Z autobusu vylezly především děti doprovázené několika dospělými.

„Spasiba,“ říká jeden z romských chlapců řidiči autobusu, když mu podává tašku. Některé děti nesměle mávají přítomným fotografům. S novináři se ale nebaví a rychle mizí za branou provizorního tábora, kam mají nepovolaní vstup zakázán. Mezi kameramany se připlete jen nejmenší dívka, zhruba dvouletá, ve žlutém svetru. Koordinátor ji vyjevenou odvádí za mámou.

Foto: Michaela Rambousková, Seznam Zprávy

Druhá skupina několika dospělých s dětmi dorazila do Troji krátce před 15. hodinou.

Dovnitř areálu ochranka nikoho nepustí. Na místě je jedna hlídka státní a jedna hlídka městské policie.

Nikola Taragoš, ředitel organizace Romodrom, řekl Seznam Zprávám, že „čeká na další lidi. Jsou tady naši dobrovolníci a lidé z organizace Rom Praha, kteří se postarají o to, aby se tady ti lidé usadili, zajisti trávení času pro děti. Všichni sem jedou dobrovolně.“

Kuchyně i dětský koutek

Podle občanských iniciativ na hlavním nádraží v nedůstojných podmínkách přebývají stovky běženců převážně romského původu. Čekají na prověření toho, zda nemají dvojí občanství, tedy ukrajinské i maďarské. Pokud ho mají, tak nemají nárok na dočasnou ochranu v Česku. Městečko vzniklo na základě výzvy ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Na pozemku mezi Povltavskou ulicí a městským okruhem postavili hasiči deset stanů, ve kterých budou lidé ubytováni, a dalších deset stanů, kde bude zázemí pro koordinátory provozu stanového městečka, kuchyně a jídelna či dětský koutek.

„Městečko slouží zjednodušeně jako další čekárna Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU), a tudíž se do něj dostanou lidé pouze přes asistenční centrum,“ řekl mluvčí magistrátu Vít Hofman. Individuální příchod nebude podle něj možný. Jak jsou uprchlíci, kteří se do městečka dostanou, vybíráni, neuvedl. Podle občanských iniciativ jsou jich na hlavním nádraží stovky.

V Troji jsou v okolí městečka posílené hlídky policistů a strážníků městské policie, budou dohlížet na bezpečnost. Městečko je v provozu celý den, ale přes noc od 22:00 do 6:00 bude pro příchody a odchody uzavřené. Do areálu není možné ani nahlédnout. Hasiči jej nejen oplotili, ale po celém obvodu také rozprostřeli neprůhlednou fólii.

Kolik bude ve stanovém městečku z jeho celkové kapacity dnes přesně ubytováno uprchlíků, zatím není jasné. Podle mluvčího bude záležet na kapacitě hasičů, kteří je do Troje převáží.

Primátor Zdeněk Hřib (Piráti) napsal, že se dnes sešel s ukrajinským velvyslancem Jevhenem Perebyjnisem. Mluvili o uprchlické situaci v Praze. „Vyjádřil pro ni pochopení. Ujistil jsem ho, že pokud dojde k uzavření asistenčního centra, oznámíme to včas a příchozím poskytneme veškeré informace o přesunu do krajů,“ napsal Hřib.

Primátor ve čtvrtek vyzval premiéra Petra Fialu (ODS), aby vláda vytvořila systém rozdělování uprchlíků do všech krajů. Pokud se tak nestane, Praha bude nucena kvůli přeplněnost asistenční centrum zavřít.

Praha se potýká s velkým náporem uprchlíků a nedostatkem míst. Asistenční centrum ve Vysočanech, které slouží pro metropoli a střední Čechy, od začátku ruské invaze na konci února odbavilo kolem 88 000 uprchlíků. Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti) vyzval v tomto týdnu k vytvoření celostátního mechanismu přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Podle něj je nyní v Praze čtyřikrát více uprchlíků z Ukrajiny na počet 1000 obyvatel než v některých jiných krajích Česka.

Česko dosud vydalo lidem, kteří uprchli z Ukrajiny před ruskou invazí, 341 308 víz dočasné ochrany. V pátek těchto víz, která umožňují uprchlíkům pobývat v zemi až rok, přibylo 1143, téměř o 600 méně než před týdnem. Úřady zatím nemají informace o tom, kolik uprchlíků zůstává na českém území. Někteří se vracejí na Ukrajinu, nebo se přesouvají do dalších zemí. Vízum otevírá uprchlíkům přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce.

Cizinecké policii se za necelé tři měsíce trvání ukrajinsko-ruského konfliktu přihlásilo 239 606 lidí, v pátek jich bylo 2033. Hlásit se nemusí děti mladší 15 let, kteří podle posledních údajů tvoří zhruba třetinu uprchlíků. Mezi dospělými Ukrajinci s dočasnou ochranou jsou asi tři čtvrtiny žen.

Takto vypadá ubytování pro běžence v Praze:

Reklama

Doporučované