Hlavní obsah
Online

Vlak, auto, kolo. Závod přes Barrandovský most skončil překvapením

Sledujte provoz na mostě a v jeho okolíVideo: Seznam Zprávy

 

Reklama

18. 5. 6:59
aktualizováno • 18. 5. 9:20

Zatímco v pondělí byly kolony spíše na kraji Prahy, středa má být podle silničářů krizová. V ranním závodě mezi autem, vlakem a kolem na trase Zbraslav - Smíchov přesto vyhrálo auto.

Článek

„Ve středu nás čeká ta největší krizová situace, protože doprava po Strakonické bude stažena na deset dní do jednoho pruhu,“ prohlásil v pondělí Josef Richtr z Technické správy komunikací Praha.

Po silnici přitom do metropole přijíždí většina řidičů od Příbrami či Dobříše. Která z možných tras je nejlepší? Je rychlejší jet z jihu přímo, nebo zvolit některou z doporučených objízdných tras? Reportéři Seznam Zpráv a Expres FM v ranní špičce otestovali tři možnosti, jak se dostat ze Zbraslavi na Smíchov: na kole, vlakem a autem. A přes všechny komplikace byl kolega s autem v cíli závodu nejdříve. Všechny detaily jsou níže v online přenosu.

Hlavní informace k uzavírce

Barrandovský most je nejvytíženější dopravní tepnou v Česku. Denně tudy projede 145 tisíc aut.

Jeho oprava započala v neděli 15. května a v první fázi potrvá 110 dní. Další opravy budou následovat s přestávkami v následujících třech letech.

Během rekonstrukce přijde most o dva ze svých osmi pruhů. Objízdné trasy vedou přes Barrandov, Kunratice nebo Nusle. Praha očekává, že se dopravní zátěž zvýší v Praze 4, 5 nebo 12.

Samotný start oprav se obešel bez vážnějších komplikací, středa 18. května by měla být podle Technické správy komunikací Praha nejkrizovější. Situaci jsme sledovali v online reportáži.

 • Překvapivé vítězství

  Test Seznam Zpráv a Expres FM dopadl překvapivě. Nejrychleji se ze Zbraslavi na Smíchov dostal Mirek Tomko autem. Cesta mu zabrala 40 minut, a to navzdory varování silničářů, že středa bude pro dopravu krizovým dnem.

  Josef Mačí se podél Vltavy na kole dostal do redakce Seznam Zpráv za 48 minut.

  Stejně dlouhou dobu jako řidič strávila ve vlaku Žaneta Filípková, ale z hlavního nádraží se ještě musela dostat veřejnou dopravou na Smíchov.

 • Vlak je v cíli

  Do centra Prahy – na hlavní nádraží – před půl devátou přijela i Žaneta Filípková, která cestovala ze Zbraslavi vlakem. Trvalo jí to 40 minut.

  „Velká část cestujících vystoupila hned v Modřanech. A to je asi časově výhodnější než jet až na hlavní nádraží,“ hodnotí svoji cestu.

  Foto: Žaneta Filípková

  Hlavní nádraží.

 • Cesta vlakem

  Žaneta Filípková z vlaku informuje, že za chvíli vystoupí na pražském Hlavním nádraží.

 • Zbraslav–Smíchov za 40 minut

  „Hlásím příjezd do redakce Seznam Zpráv,“ zakončuje svůj test Mirek Tomko. Cesta ze Zbraslavi na Smíchov mu autem trvala 40 minut.

 • Barrandovský most

  Cyklista Josef Mačí je už na Barrandovském mostě. „Doprava je tady bezproblémová. Co jsem viděl, tak na Strakonické popojíždí jen pomalu kolona od Branického mostu,“ popisuje zkušenost.

  „Po průjezdu místem, kde se provoz zužuje do jednoho pruhu, je už silnice volně průjezdná,“ potvrzuje řidič Mirek Tomko.

  Foto: Josef Mačí

  Barrandovský most v osm ráno.

 • Zdržení na Strakonické

  Řidiči se v koloně na Strakonické podle Zelené vlny Českého rozhlasu zdrží zhruba 25 minut.

 • Autem, vlakem, na kole

  „Jsem na zastávce Modřany. Ze Zbraslavi to trvalo deset minut,“ popisuje dosavadní cestu Žaneta Filípková, která je na cestě do centra vlakem.

  Josef Mačí pokračuje bez potíží po zbraslavské cyklostezce.

  Mirek Tomko v autě projel Branickým mostem. „Auto je na tom tedy nejhůř,“ podotýká.

  Foto: Josef Mačí

  Zbraslavská cyklostezka.

 • Aktuální situace

  Doprava se komplikuje v Modřanské od ulice Československého exilu i v ulici K Barrandovu kolem tamního sídliště. Kolona se táhne i z Komořan.

 • 500 metrů za pět minut

  Mirek Tomko: „Za pět minut po nájezdu do kolony jsme ujeli 500 metrů.“

 • Za řídítky

  Reportér Josef Mačí usedl na kolo a zamířil ze Zbraslavi do centra po cyklostezce. „Přejíždím Radotínský most, abych se dostal na Vltavskou, protože cyklostezka kolem Strakonické je uzavřená,“ informuje.

  Foto: Josef Mačí

  Na kole.

 • Vlaky mají kratší intervaly

  „Za cca pět minut vyrážím z železniční stanice. České dráhy posílily spoje, intervaly jsou kratší. Před zahájením opravy Barrandovského mostu byly i půlhodinové, nyní deseti- až patnáctiminutové,“ píše Žaneta Filípková, která vyrazila ze Zbraslavi vlakem.

  Foto:

  Železniční stanice Zbraslav.

 • Navigace hlásí zpoždění

  „Vyjíždíme z náměstí ve Zbraslavi směr Radlická,“ hlásí Mirek Tomko. „Navigace hlásí 14minutové zpoždění – zdržení v koloně. Cesta by měla trvat 34 minut.“

 • Nejrychlejší cesta

  Jak se nejrychleji dostat z jihu do centra Prahy? Vlakem? Autem? Na kole? Tři reportéři vyrážejí z náměstí ve Zbraslavi. Jejich cílem je Smíchov.

 • Strakonická

  Foto: Žaneta Filípková

  Strakonickou ve směru do centra popojíždí kolona.

 • Co se mění na Strakonické?

  Mluvčí Technické správy komunikací Barbora Lišková ve středu ráno rádiu Expres FM řekla, že se pod Barrandovským mostem jede jedním pruhem, protože se zkrátil vyhrazený pruh pro autobusy, a to zhruba o 300 metrů. „Automobily tam jedou úplně stejně jako předtím,“ přiblížila.

 • Kolona od Velké Chuchle

  Před sedmou hodinou ráno byla kolona na Strakonické před uzavřeným nájezdem ve směru do centra zhruba stejně dlouhá, jako byla v pondělí. Řidiči do ní najedou u Velké Chuchle.

 • Deset dní oprav a zúženého pruhu

  Pražská Technická správa komunikací k aktuálním opravám Barrandovského mostu.

 • Raději po objízdných trasách

  Řidiči by měli po dobu oprav mostu, který je nejvytíženější komunikací v Praze, využívat podle TSK objízdné trasy, jež vedou zejména po Pražském okruhu, kde byl dočasně otevřen sjezd na Písnici, u Lihovaru vznikla rampa pro otáčení a byla rozšířena kapacita křižovatky u mostu Závodu míru na Zbraslavi.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy