Hlavní obsah

Květiny k MDŽ nekupujte, pošlete peníze Ukrajině, vyzývají redaktorky

Foto: Proženy.cz

Nekupujte květiny, pošlete raději peníze na pomoc Ukrajině, vyzývá muže redakce Proženy.cz.

Reklama

7. 3. 2022 15:25

Některá květinářství pošlou část zisku z květin prodaných na MDŽ na pomoc Ukrajině. Mnohé Češky se ale letos kytice rády zcela vzdají, když peníze půjdou tam, kde jsou teď velmi třeba.

Článek

Podle počtu prodaných květin je rovnice jasná. Mezinárodní den žen (MDŽ) je v Česku mnohem populárnější než Valentýn. Zatímco na Valentýna se jen přes e-shopy zakoupí asi 30 tisíc kytic, na Mezinárodní den žen je to víc než trojnásobek.

Letošní MDŽ však připadá na období, které je pro ženy na Ukrajině - případně Ukrajinky prchající ze země - extrémně náročné.

Redakce ženského lifestylového média Proženy.cz proto vyzvala muže, aby letos za květiny či jiné dary neutráceli a místo toho zaslali peníze na pomoc válkou zmítané Ukrajině.

„Přejeme si, aby pod hashtagem #mistokytkypomoc lidé sdíleli tuto myšlenku a apelovali na druhé, aby se letos vzdali nákupu hezké pozornosti pro své milované a ušetřený obnos darovali těm, kdo to nyní potřebují více. A jestli si, milé ženy, kupujete dárky samy, prosíme vás o to samé,“ vyzvala redakce.

Redaktorky doufají, že díky jejich výzvě se podaří získat další peníze pro lidi v otřesné životní situaci, do níž by se nikdy nepřály dostat. Vybízejí, aby lidé poslali peníze, které by jinak dali za květiny, na účet některé z organizací, které Ukrajině pomáhají.

„Chceme naši sílu využít a podpořit všechny ženy, které se ve válce ocitly. Bez ohledu na to, zda jsou to ty, které se rozhodly vlast opustit, nebo zůstat. Všechny spojuje to samé: strach o sebe, o své blízké, o budoucnost,“ dodává redakce.

A kdo si přeci jen nemůže MDŽ bez květiny představit, může zvolit některé z květinářství, které část výdělku pošle na pomoc. Například květinářství Jan Karnet v Berouně.

„Myslíme si, že je důležité pomáhat. Kdybychom se v té situaci ocitli my, taky bychom uvítali jakoukoliv pomoc. Podpořili jsme Červený kříž i soukromě, ale chtěli jsme do toho zapojit i naše květinářství. Když u nás zítra někdo nakoupí, věnujeme deset procent z té částky Člověku v tísni nebo Červenému kříži,“ uvedl pro Seznam Zprávy majitel Jan Karnet.

České sbírky na pomoc Ukrajině

Nové sbírky neustále přibývají. Pokud chcete přispět na konkrétnější projekt, například na podporu zvířat na Ukrajině, podívejte se na jeden ze serverů, který se specializuje na pořádání sbírek. Jde například o Darujme.cz, jenž má rozcestník pomoci pro Ukrajinu.

Hlavní sbírky jsou tyto:

Účet Velvyslanectví Ukrajiny v ČR

Velvyslanectví Ukrajiny v ČR disponuje bankovním účtem, na který lze zaslat finanční obnos určený pro následný nákup obranného materiálu. Za shromážděné peníze vybírají obranný materiál, který nejvíce potřebují ozbrojené síly a domobrana Ukrajiny.

Číslo účtu: 304452700/0300

SOS Ukrajina

Organizuje Člověk v tísni.

Sbírkový účet: 0093209320/0300

Rychlý odkaz na sbírku, kde lze pohodlně a rychle online přispět, zde.

Charita pro Ukrajinu

Organizuje Charita Česká republika.

Sbírkový účet 55660022/0800, variabilní symbol 104

Dárcovské SMS na číslo 87 777: DMS CHARITASVET 30, DMS CHARITASVET 60 nebo DMS CHARITASVET 90

Více informací ohledně sbírky na stránkách Charity ČR.

Pomozte Ukrajině s Pamětí národa

Organizuje sbírka Paměť národa organizace Post Bellum.

Odkaz na online portál na sbírku, kde lze pohodlně přispět, zde.

Pomoc Ukrajině!

Nadační fond pomoci ve spolupráci s organizací ADRA spustil sbírku, která chce finanční pomoc smysluplně nabízet lidem zasaženým konfliktem.

Přispět lze na účet 4004040040/5500 s variabilním symbolem 222.

Také je možné poslat dárcovskou SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS ZNESNAZE 30, DMS ZNESNAZE 60, DMS ZNESNAZE 90

Více informací a možnost přispět přímo online na těchto stránkách.

Veřejná finanční sbírka na pomoc Červeného kříže Ukrajině

Český červený kříž aktuálně zajišťuje ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí zdravotnický materiál.

Finančně přispět lze na účet: 333999/2700, variabilní symbol 1502.

Více na stránkách Českého červeného kříže.

Mezinárodní den žen se slaví jako připomínka demonstrace newyorských dělnic 8. března 1908 proti těžkým pracovním a životním podmínkám. Tehdy vyšlo pod heslem Chléb a růže do newyorských ulic přes 15 tisíc žen z místních textilek. Mnohé poté byly vyhozeny z práce.

Od roku 1909 se v USA každoročně slavil Národní den žen. MDŽ si lidé poprvé připomněli dva roky poté manifestacemi v několika zemích Evropy, ovšem tehdy to bylo ještě 19. března. Od roku 1913 se slaví 8. března, celosvětově ovšem až od roku 1975, kdy ho uznala OSN.

Reklama

Doporučované