Hlavní obsah

Nejteplejší silvestr v historii Česka. Meteorologové naměřili 18,2 stupně

Foto: Český hydrometeorologický ústav

Snímek z twitteru ČHMÚ k předpovědi na silvestr.

Reklama

31. 12. 2022 16:57
aktualizováno • 31. 12. 2022 19:00

V Česku dnes meteorologové naměřili dosud nejvyšší silvestrovskou teplotu: 18,2 stupně Celsia bylo v Dobřichovicích u Prahy a v pražských Komořanech. Byl tak překonán dosavadní rekord 16,3 stupně Celsia z roku 1935.

Článek

Na 28 dlouhodobě měřících stanicích dnes padl prosincový rekord. Maximum pro dnešní den meteorologové zaznamenali na víc než dvou třetinách míst s alespoň třicetiletou řadou měření, konkrétně na 112 ze 162 takových stanic. ČTK to řekla Petra Sýkorová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Teplotní rekordy je podle Sýkorové možné očekávat i na Nový rok. Zopakovala by se tak situace z předchozího přelomu roku. Nad území České republiky proudí od jihozápadu velmi až extrémně teplý vzduch ze severozápadu Afriky, uvedl ČHMÚ dopoledne na twitteru.

„V následujících 48 hodinách tak naměříme na některých místech teploty možná až o 15 stupňů Celsia nad normálem v tomto období,“ dodal ČHMÚ.

Nejtepleji dnes bylo určitě v Praze a středních Čechách. Na východě Česka teploty snižuje inverze, vzduch je tam teplejší až ve vyšších vrstvách, kde se neměří.

V Dobřichovicích i Komořanech se teploty zaznamenávají méně než 30 let, mezi 112 silvestrovských maxim tak hodnoty z těchto stanic meteorologové nezahrnují. Víc než 18 stupňů Celsia dnes teploměr ukázal ještě v Neumětelech na Berounsku, kde už jde o dlouhodobý rekord. Naměřených 18,1 stupně tam překonalo dosavadní maximum 13,1 stupně z loňského silvestra.

Prosincové teplotní maximum vedle zmíněných tří stanic dnes zaznamenali také například v Průhonicích u Prahy, v pražské Libuši a také v Klementinu, kde se měří od roku 1775. Dnešních 17,7 stupně Celsia tam překonalo dosavadní rekord 17,4 stupně z 5. prosince 1961, vyplývá z informací ČHMÚ na facebooku.

Foto: Facebook / ČHMÚ

Tabulka deseti nejteplejších stanic. Tučně zvýrazněné měří alespoň 30 let.

Pro Nový rok předpověď počítá s teplotními maximy mezi 13 a 17 stupni Celsia, na Moravě a na severovýchodě Čech devět až 13 stupňů. Podle Sýkorové navíc bude na Nový rok slunečněji než dnes. Je tak možné očekávat překonání dosud nejvyšší novoroční teploty 15,7 stupně Celsia, kterou v Kopistech na Mostecku meteorologové naměřili na počátku letošního roku.

Reklama

Doporučované