Článek
V Bystřici u Benešova dnes přistála devatenáctiletá Zara Ruthefordová s ultralehkým letounem Aero Shark UL česko-slovenské konstrukce.
Pilotka usiluje o zápis do Guinnessovy knihy rekordů jako nejmladší žena, která bez cizí pomoci oblétla svět.
Do Bystřice přiletěla ze své předchozí zastávky ve slovenské Senici, kde sídlí výrobce jejího současného letounu Shark.Aero.
Zara si pro oblet světa zvolila ultralehký dolnoplošník Shark UL, který se vyrábí od roku 2011. Jeho hlavní konstruktér Jaroslav Dostál je z Hodonína.
Let se proti plánu několikrát odložil kvůli nepříznivému počasí v Bulharsku. Pilotka byla v Sofii na návštěvě jednoho ze svých hlavních sponzorů.
Původně měla do Česka přiletět v úterý, potom ve čtvrtek. V neděli pak místo na Ruzyni sedla na letišti u Benešova a do Prahy se již nevydala. Z Benešova míří rovnou do Frankfurtu, který má být její předposlední zastávkou.
Zara Rutherfordová se narodila v Bruselu smíšenému britsko-belgickému páru. Její otec Sam Rutherford je britský profesionální pilot, její matka Beatrice De Smet také létá.
Zara svého otce provázela na letech již od malička. Táta ji údajně občas pustil za knipl.
Svůj pilotní výcvik začala ve věku 14 let a licenci získala v roce 2020.
O svém záměru obletět svět informovala 26. července 2021 na malém letišti u obce Popham v jižní Anglii.
Zara zde oznámila odhodlání překonat dosavadní rekord Američanky Shaesty Waizové, která obletěla svět v roce 2017 ve svých třiceti letech.
Zara se chce stát současně první ženou na světě, která obletí svět v ultralehkém letadle. Usiluje také o historické prvenství mezi belgickými piloty.
Svou misí chce Zara inspirovat ženy a dívky, aby se více angažovaly v oblasti vědy, technologií a matematiky.
Jedním z jejích sponzorů je společnost Virgin Group Richarda Bransona.
Svůj let zahájila na Flanderském mezinárodním letišti ve Wevelgemu 18. srpna 2021.
Letoun o hmotnosti 275 kg má cestovní rychlost 250 km/h. Dokáže letět až 300 km/h.
Z Belgie letěla přes Anglii, Skotsko, Island a Grónsko na východní pobřeží USA, odkud zamířila do Střední Ameriky, na západní pobřeží USA a Aljašku.
Po problémech se získáním ruského víza přeletěla Beringovu úžinu a přistála v Anadyru.
Přes Vladivostok chtěla přicestovat do Číny, ale záměr jí zhatila přísná proticovidová opatření. Místo toho zamířila do Jižní Koreje.
Její cestě do Česka předcházely zastávky na Tchaj-wanu, Filipínách, Malajsii, v Indonésii, Singapuru, Srí Lance, Indii, Spojených arabských emirátech, Saúdské Arábii, Egyptě nebo na řeckém ostrově Kréta.
Během celé cesty by měla přeletět 52 zemí. Dvakrát překročila rovník.
Svou cestu si Zara naplánovala tak, aby splnila všechny podmínky pro zápis do Guinnessovy knihy rekordů.
Domů do Belgie by měla odletět z Benešova přes Frankfurt.