Článek
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě ocenil státními vyznamenáními 78 osobností. Je to o 49 víc než v roce předchozím. Výjimečně vysoký je letos například počet lidí, kteří obdrželi medaili Za hrdinství.
Letošní předávání státních vyznamenání bylo pro Miloše Zemana poslední v jeho desetileté prezidentské kariéře. Ocenění se proto dočkalo i několik lidí z jeho okolí. Například ti, kteří se starali o jeho zdraví.
Medaili Za zásluhy o stát obdržel někdejší ošetřující lékař Miloše Zemana Miroslav Kalaš. Stejně jako ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral, který se staral o prezidenta loni na podzim. Tehdy se Zeman zotavoval z komplikací způsobených jeho chronickým onemocněním.
Medaili prezident udělil také lékaři a bývalému poslanci ODS Borisovi Šťastnému, který působí jako jednatel pečovatelské služby Senior Home Group. Ta se už rok o prezidenta nepřetržitě stará po jeho propuštění z nemocnice loni v listopadu.
Medaili Za zásluhy o stát v oblasti kultury obdržel developer Jaroslav Třešňák. Ten byl v prezidentských volbách v roce 2018 jedním z největších sponzorů kampaně Miloše Zemana. Do schránek lidí po celém Česku tehdy nechal doručit čtyřstránkový leták se Zemanovým životním příběhem.
Projděte si fotogalerii části vyznamenaných:
Josef Balabán, in memoriam, Řád bílého lva vojenské skup. I. třídy, příslušník odbojové organizace Obrana národa a zpravodajsko-sabotážní skupiny Tři králové.
Josef Hubáček, in memoriam, Řád bílého lva vojenské skup. I. třídy, člen legendární akrobatické trojice Novák, Široký, Hubáček – mistrů světa v letecké akrobacii v předválečných letech.
Karel Lukas, in memoriam, Řád bílého lva vojenské skup. I. třídy, účastník odboje proti Rakousku-Uhersku za 1. sv. války a zahraničního československého protinacistického odboje za druhé světové války.
Vojtěch Boris Luža, in memoriam, Řád bílého lva vojenské I. třídy, český generál, legionář 1. sv. války, čelný představitel československého protifašistického odboje.
Josef Vladimír Mašín st., in memoriam, Řád bílého lva vojenské skup. I. třídy, příslušník odbojové organizace Obrana národa a člen protinacistické organizace Tři králové.
Václav Morávek, in memoriam, Řád bílého lva vojenské skup. I. třídy, za druhé světové války hrdina českého protinacistického odboje, člen protinacistické odbojové organizace Tři králové.
Josef Stehlík, in memoriam, Řád bílého lva vojenské skup. I. třídy, člen československého zahraničního leteckého odboje.
Volodymyr Zelenskyj, Řád bílého lva občanské skup. I. třídy s řádovým řetězem, prezident Ukrajiny.
Milena Černá, in memoriam, Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, lékařka, od roku 1993 ředitelka a později předsedkyně Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Věra Doušová (vlevo), Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, ředitelka Potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj.
Ladislav Mňačko, in memoriam, Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, slovenský spisovatel a publicista, nejpřekládanější slovenský spisovatel.
Josef Adamec, in memoriam medaile Za hrdinství, český student a studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Jan Černý, in memoriam, medaile Za hrdinství, český student a studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Miroslav Fenik, in memoriam, medaile Za hrdinství, zahynul při požáru svého domu, když se snažil zachránit život své manželce a synovi.
Marek Frauwirth, in memoriam, medaile Za hrdinství, slovenský Žid, levicový aktivista a pracovník slovenského konzulátu v Praze, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Tomáš Houška, in memoriam, medaile Za hrdinství, důstojník čs. armády odbojář, spolupracoval s vedením odbojové organizace Obrana národa.
Jaroslav Klíma, in memoriam, medaile Za hrdinství, předseda Národního svazu českého studentstva v Čechách a na Moravě, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Bedřich Koula, medaile Za hrdinství, český student a studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Petr Matouš, medaile Za hrdinství, důstojník speciálních sil, účastník 6 zahraničních misí, za velení úspěšné zneškodnění pachatelů teroristických útoků v Afghánistánu.
Josef Matoušek, in memoriam, Medaile Za hrdinství, český historik a vysokoškolský pedagog, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Tomáš Neškodný, medaile Za hrdinství, četař, voják z 53. pluku průzkumu a elektronického boje, zachránil matku a dvě děti před utonutím v jezu.
Martin Semecký, Medaile Za hrdinství, zaměstnanec Domažlických lesů, zasloužil se o nalezení osmileté německé holčičky, která přečkala v lese dvě mrazivé noci.
Josef Serinek, in memoriam, medaile Za hrdinství, příslušník protinacistického odboje romské národnosti, vězněn v koncentračním táboře Lety a za druhé 2. sv. v. se stal partyzánským velitelem.
František Skorkovský, in memoriam, medaile Za hrdinství, studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Václav Šaffránek, in memoriam, medaile Za hrdinství, český student a studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Tomáš Vlasák, medaile Za hrdinství, vedoucí Pilotního oddělení Letecké služby Policie ČR, aktivně se účastnil na zdolávání masivního požáru v Českém Švýcarsku.
Jan Weinert, in memoriam, medaile Za hrdinství, středoškolský pedagog a studentský funkcionář, který byl popraven 17. listopadu 1939.
Jehuda Bacon, medaile Za zásluhy I. stupně, izraelský malíř, grafik, profesor na výtvarné akademii a přeživší vyhlazovacího tábora Auschwitz-Birkenau.
Justin Jan Berka, medaile Za zásluhy I. stupně, český katolický kněz, převor vyšebrodského kláštera.
Jan Betka, medaile Za zásluhy I. stupně, předseda Akademického senátu 1. LF UK, člen kolegia děkana, emeritní přednosta Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku 1. LF UK a FN v Motole.
Vladimír Bílek, medaile Za zásluhy I. stupně, předseda meziparlamentní skupiny spolupráce Chorvatského parlamentu a Parlamentu České republiky.
Michal Burian, medaile Za zásluhy I. stupně, ředitel Odboru muzeí VHÚ, autor desítek výstav a expozic nejen v ČR, a také mnoha odborných a populárně naučných publikací.
Karel Čáslavský, in memoriam medaile Za zásluhy I. stupně, český filmový archivář, historik, publicista a moderátor, pracovník Národního filmového archivu v oblasti filmu do roku 1945.
Jaroslav Čvančara, medaile Za zásluhy I. stupně, český historik, spisovatel, publicista, autor literatury faktu, pedagog a hudebník.
Emil Dračka, medaile Za zásluhy I. stupně, starosta Obce Kralice nad Oslavou, ve funkci starosty dokázal trojnásobně zhodnotit základní jmění obce.
Miloslav Fiala, medaile Za zásluhy I. stupně, český římskokatolický kněz a premonstrát, známý svým působením ve funkci tiskového mluvčího Československé a České biskupské konference.
Jiří Holík, medaile Za zásluhy I. stupně, bývalý československý hokejový útočník a trenér.
Martin Hrbáč, medaile Za zásluhy I. stupně, primáš Horňácké cimbálové muziky, jeden z nejvýznamnějších českých folklorních hudebníků.
Miroslav Jansta, medaile Za zásluhy I. stupně, právník a sportovní funkcionář, předseda České basketbalové federace a předseda České unie sportu.
Tomáš Jirsa, medaile Za zásluhy, I. stupně, senátor Parlamentu ČR a starosta města Hluboká nad Vltavou.
Miloslav Kalaš (uprostřed), medaile Za zásluhy I. stupně, odborník na interní lékařství, sociální lékařství a organizaci zdravotnictví.
Jan Kaše, medaile Za zásluhy I. stupně, náčelník Vojenské kanceláře prezidenta republiky.
Václav Klemák, medaile Za zásluhy I. stupně, ředitel Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje.
Jiří Kotyk, medaile Za zásluhy I. stupně, bývalý vysokoškolský pedagog, historik se zaměřením na regionalistiku Pardubicka.
Eva Kubala Havrdová, medaile Za zásluhy I. stupně, neuroložka, vedoucí Centra pro demyelinizační onemocnění Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze, odbornice na roztroušenou sklerózu.
Ivan Lendl, medaile Za zásluhy I. stupně, tenisový trenér a bývalý profesionální tenista, který reprezentoval Československo a USA.
Oldřich Lichtenberg, medaile Za zásluhy I. stupně, právník, manažer, podnikatel.
Frank Joseph Malina, in memoriam medaile Za zásluhy I. stupně, americký vědec, raketový inženýr a vynálezce s českými předky.
Jaroslav Malý (vpravo), medaile Za zásluhy I. stupně, lékař IV. interní hematologické kliniky FN HK a lékařský náměstek ředitele Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Jiří Mareček (vpravo), medaile Za zásluhy I. stupně, profesor v oboru zahradní a krajinná architektura.
Petr Marek, medaile Za zásluhy I. stupně zakladatel a předseda spolku Bezkomunistu.cz.
Petr Mlsna, medaile Za zásluhy, I. stupně, právník, politik a vysokoškolský pedagog, od roku 2020 předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.
Gustav Oplustil (vlevo), in memoriam, medaile Za zásluhy I. stupně, český televizní a rozhlasový scenárista, dramaturg, režisér a příležitostný herec malých rolí.
Angelika Pintířová, medaile Za zásluhy I. stupně, řádová sestra kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského, zdravotnice, ošetřovatelka a pedagožka.
František Pošta, in memoriam medaile Za zásluhy, I. stupně, dlouholetý lánský kronikář, patriot a velitel sboru dobrovolných hasičů.
Ivan Sedláček, medaile Za zásluhy I. stupně, český sbormistr, přispěl k rozvoji našeho sborového zpěvu, sbormistrů a pěvců.
Jan Slabák, medaile Za zásluhy I. stupně, moravský trumpetista, pedagog a kapelník, zakladatel dechové kapely Moravanka.
Pavel Stodůlka, medaile Za zásluhy I. stupně, český lékař specializující se na oftalmologii – na refrakční chirurgii, operace šedého zákalu a transplantace rohovky.
Pavel Šlampa, medaile Za zásluhy I. stupně, přednosta Kliniky radiační onkologie Masarykova onkologického ústavu v Brně, specialista v oboru radioterapie.
Miloš Štědroň, medaile Za zásluhy, I. stupně, muzikolog, pedagog, hudební skladatel a profesor na Masarykově univerzitě.
Ivana Trumpová, in memoriam medaile Za zásluhy I. stupně, česko-americká podnikatelka, lyžařka a modelka.
Vladislav Třeška, medaile Za zásluhy I. stupně, přednosta chirurgické kliniky FN Plzeň a Transplantačního centra v Plzni, proděkan LF UK v Plzni.
Jaroslav Třešňák, medaile Za zásluhy, I. stupně, podnikatel a mecenáš umění.
Jakub Vágner, medaile Za zásluhy, I. stupně, český rybář a držitel několika rekordů v lovu sladkovodních ryb.
Michaela Vidláková, medaile Za zásluhy I. stupně, pamětnice holocaustu, v 6 letech odvezena spolu se svými rodiči do ghetta v Terezíně.
Vladimír Vlček, medaile Za zásluhy I. stupně generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR.
Pavel Vršecký, medaile Za zásluhy I. stupně, cyklista a trenér, věnoval se dráhové, silniční cyklistice i cyklokrosu.
Hana Zagorová, in memoriam, medaile Za zásluhy I. stupně, zpěvačka, textařka, herečka a moderátorka.
Juliána Ludmila Zatloukalová-Coufalová, in memoriam medaile Za zásluhy I. stupně, česká aktivistka za ženská práva, politička a meziválečná poslankyně.
Miroslav Zavoral, medaile Za zásluhy I. stupně, lékař, internista - gastroenterolog, ředitel ÚVN a přednosta její Interní kliniky.
Miroslav Žbirka, in memoriam, medaile Za zásluhy I. stupně, slovenský zpěvák a skladatel.
Do širšího podvědomí veřejnosti se Třešňák dostal před třemi lety svým nápadem zbourat Hadí lázně v Teplicích. Tehdy odcházející ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) mu na svůj odchod z funkce podepsal rozhodnutí, že může zbourat cenný objekt, který chtěli odborníci prohlásit za kulturní památku. Staňkův nástupce Lubomír Zaorálek (ČSSD) jeho rozhodnutí zrušil, za což Třešňák na Ministerstvo kultury podal žalobu.
Za zásluhy o stát v oblasti kultury byl oceněn i podnikatel a majitel divadla Broadway Oldřich Lichtenberg. Muzikálový král, jak se mu přezdívá, se v minulosti podílel na úspěšných kampaních ČSSD. Bylo tomu v letech 1996 a 1998, kdy Lidovému domu velel právě Miloš Zeman. Spolupráce pokračovala i po Zemanově zvolení prezidentem – Lichtenberg se podílel na organizaci charitativních plesů na Pražském hradě.
Medaili Za zásluhy dostal také předseda České unie sportu a dlouholetý člen ČSSD Miroslav Jansta. Ten před dvěma lety čelil obžalobě za manipulace s dotacemi pro sportovní kluby. Soud ho na začátku letošního roku obžaloby nepravomocně zprostil. Vrchní soud letos v září rozsudek zrušil. Zpochybnil i zprošťující část rozsudku, která se týkala právě Jansty.
V pátek Miloš Zeman přijal děti Ivany Trumpové Ivanku a Donalda juniora. Ti pak večer pro svoji letos zesnulou matku převzali z prezidentových rukou medaili Za zásluhy o stát. Zeman bývalou modelku Trumpovou, která z Československa emigrovala v 70. letech minulého století, v minulosti prosazoval do postu americké velvyslankyně v Praze. Nakonec z toho sešlo.
Dcera odbojáře odmítne převzít vyznamenání od Zemana
Nejvyšší vyznamenání, Řád bílého lva, propůjčil prezident osmi lidem. Mezi nimi i ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému za „zvláště vynikající zásluhy ve prospěch České republiky“ a také in memoriam členům protinacistické odbojové organizace Tři králové – Josefu Balabánovi, Josefu Mašínovi staršímu a Václavu Morávkovi.
Tři ocenění obdrželi Řád Tomáše Garrigua Masaryka, a to někdejší ředitelka Nadace dobré vůle Olgy Havlové Milena Černá, ředitelka pražské potravinové banky Věra Doušová a nejpřekládanější slovenský spisovatel Ladislav Mňačko.
Výjimečně vysoký je letos počet lidí, kteří obdrželi medaili Za hrdinství – prezident jich ocenil jednadvacet. Mezi nimi in memoriam třeba devět studentských funkcionářů popravených nacisty 17. listopadu 1939.
Medaili Za hrdinství obdržel z rukou prezidenta i starosta sboru dobrovolných hasičů v Mikulčicích Jaroslav Bolfík za pomoc lidem postiženým loňským ničivým tornádem, nebo velitel jednotky dobrovolných hasičů z Hřenska Jan Košík za aktivní účast na hašení požáru v Českém Švýcarsku letos v létě.
Zeman naposledy rozdal metály. Jeden ale dostane zpátky
Medaile Za zásluhy o stát letos obdrželi sportovci, umělci, lékaři, vědci, pedagogové či politici. Ocenění si převzal i zakladatel spolku bezkomunistu.cz Petr Marek nebo řádová sestra, která ošetřovala bývalého prezidenta Václava Havla, Angelika Pintířová.
Z umělců obdržela medaili nedávno zesnulá zpěvačka Hana Zagorová. Ta ještě za svého života vyznamenání od Miloše Zemana převzít odmítla. „Hanka chtěla být apolitická. Necítila, že by chtěla od současného prezidenta dostat vyznamenání. Ano, vadil jí,“ prozradil po její smrti v Press klubu na rádiu Frekvence 1 manažer Jiří Dvořák.
Žbirka a Lendl
In memoriam udělil prezident vyznamenání i slovenskému zpěvákovi Miroslavu „Meky“ Žbirkovi. Ten zemřel loni v listopadu. Ocenění se in memoriam dočkal archivář, historik a publicista Karel Čáslavský, který v České televizi 20 let vytvářel archivní pořad Hledání ztraceného času.
Ze sportovců jsou držiteli ocenění česko-americký tenista Ivan Lendl, bývalý hokejista Jiří Holík, ale třeba i sportovní rybář Jakub Vágner. Jeho otec, hudebník Karel Vágner, obdržel od prezidenta státní vyznamenání před rokem.
In memoriam obdržel státní vyznamenání i dlouholetý lánský kronikář a velitel tamního sboru dobrovolných hasičů František Pošta. V Lánech ve středních Čechách je umístěno letní sídlo prezidenta, které si Miloš Zeman oblíbil natolik, že v něm tráví několik posledních let. V obci si také zakoupil pozemek, na němž nedávno dostavěl svoji vilu, v níž chce pobývat po konci prezidentského angažmá.