Hlavní obsah
Online

Redaktor Seznam Zpráv zdolal 74 km a dorazil do cíle pochodu Praha–Prčice

Foto: Daniel Palát

Redaktor Seznam Zpráv Daniel Palát se vypravil na nejdelší 70 kilometrů dlouhou trasu. Tento pozdrav poslal z 30. kilometru z Týnce nad Sázavou.

Reklama

21. 5. 6:30
aktualizováno • 21. 5. 20:23

Po dvouleté pauze vynucené koronavirovou pandemií zapálení chodci opět otestovali své limity na legendárním pochodu Praha–Prčice.

Článek

To nejdůležitější k závodu:

 • Letos se na pochod mohli vydat pouze předem registrovaní účastníci. Podle pořadatelů jich vyrazilo celkem 17 508.
 • Volit mohli z celkově 21 tras, čtyři byly určené pro cyklisty a dvě, jedna chodecká a jedna cyklistická, byly speciálně určené i pro děti. Nejdelší cesta vedla z pražské čtvrti Háje a táhla se přes 70 kilometrů.
 • Na pochod se vypravilo hned několik členů redakce Seznam Zpráv, kteří průběh cesty popsali v přiložené online reportáži.
 • Daniel Palát: Jsme v půlce!

  Foto: Daniel Palát

  „Jsme v půlce! Kousek za Chrášťany počítáme už 37. kilometr. Svaly na nohách začínají bolet, mícháme hořčík do pití. ‚Kdo tohle vymyslel,‘ ptá se kamarád,“ popisuje reportér Daniel Palát.

 • Daniel Palát: Na klobásy a pivo si musíme nechat zajít chuť

  Foto: Daniel Palát

  „Třicátý kilometr a Týnec nad Sázavou. Klobásy i pivo si musíme nechat ujít, ale těšíme se z toho, že už máme více než třetinu za sebou. U pítka doplnit vodu a přidat kapku toniku, podle @PetrSvihel. Morálka i nohy zatím drží,“ říká reportér Daniel Palát.

 • Petr Švihel: Bouřka srazila strom na elektrické vedení

 • Petr Švihel: Někdy to připomíná pivní pub crawl

  Foto: Petr Švihel

  „První kontrola za mnou ve Vrchotových Janovicích. A asi šesté místo, kde si pochodníci mohou dát pivo a klobásu. Hodně z nich to zlákalo. Někdy to připomíná pivní pub crawl,“ říká reportér Petr Švihel.

 • Petr Švihel: Na 11. kilometru chytají první účastnici křeče

  Foto: Petr Švihel

  „Na 11. kilometru potkáváme první slečnu, kterou chytly křeče. Prý to rozhýbe. A já do sebe raději kopu první hořčík,“ hlásí reportér Petr Švihel.

 • Petr Štěpán: Po osmi kilometrech přichází první kontrola s razítkem

  Foto: Seznam Zprávy

  Reportér Petr Štěpán dorazil na kontrolu U Semby na jedné z pěších tras.

 • Daniel Palát: S 24. kilometrem lepím první náplasti

 • Petr Švihel: První odvážlivci jdou na pivo

  Foto: Petr Švihel

  „Hlásím, že už vidím i první načepované pivo. Na 5. kilometru… Spolupochodníkům přeji pevný krok,“ píše z trasy redaktor Seznam Zpráv Petr Švihel.

 • Daniel Palát: I o tu nejdelší trasu je opravdu zájem

  Foto: Daniel Palát

  „Až s dneškem jsme zjistili, jak masová akce pochod Praha–Prčice vlastně je. A to i na nejdelší 70+km trase. Od samého startu šlapeme ve velkém houfu, všichni si tak trochu funíme na záda, ale zároveň si dodáváme motivaci,“ píše redaktor Seznam Zpráv Daniel Palát.

 • Petr Švihel: Ranní romantika

  Účastníci pochodu mají nádherné počasí. Z pochodu se hlásí redaktor Petr Švihel, který zvolil trasu o délce 34 kilometrů z Bystřice do Prčice.

  Foto: Petr Švihel

  „I ta naše kratší trasa má velmi slušnou účast,“ píše redaktor Petr Švihel. „A jdeme vlastně v řadě. Jsem zvědavý, kolik se pochodu celkově zúčastní lidi. Naposledy to bylo přes 26 tisíc.“

 • Petr Štěpán: Už jsme se ztratili

  Redaktor Seznam Zpráv asi pozorně nesleduje mapu.

  Foto: Petr Štěpán

  „Značka vyjadřuje náladu poté, co jsme se hned ztratili,“ píše z pochodu redaktor Petr Štěpán.

 • Daniel Palát: Překonáváme 16. kilometr

  Foto: Daniel Palát

  Redaktor Daniel Palát s přáteli už je zhruba na 16. kilometru. „Sulice. Kolega už stihl ztratit mikinu. Dobří souputníci mu ji ale našli a před chvílí předali. Energii doplňujeme burritem. Škoda jen, že si nemůžeme dovolit zastavovat,“ píše.

 • Petr Štěpán: Letos s QR kódy

  Foto: Petr Štěpán

  „Pochod Praha–Prčice je moderní, letos s QR kódy,“ píše redaktor Petr Štěpán.

 • Na pochod se vydává i redaktor Petr Švihel

  Foto: Petr Švihel

  „Takže vyrážím,“ píše Petr Švihel. „Hned v úvodu se můj doprovod lekl papírové mapy, že v ní neumí číst. Je pravda, že i startovné se už jinak kontroluje přes QR kód.“

 • Petr Štěpán: Jak to vypadá v Praze na Hlavním nádraží

  Na cestě už je i další redaktor Seznam Zpráv Petr Štěpán. Z Hlavního nádraží píše, že o spoj na Benešov, který veze účastníky pochodu, je enormní zájem.

 • Petr Švihel: Mám sbaleno na „půlPrčice“

  Za chvíli na trasu vyrazí také redaktor Seznam Zpráv Petr Švihel.

 • Daniel Palát: Ukousl jsem prvních pět kilometrů

  Daniel Palát se vydal na nejdelší trasu pochodu. A už má za sebou prvních pět kilometrů. „Ukousli jsme prvních pět kilometrů. A zdolali první banán. Podmínky jsou ideální, ale představa, že za sebou nemáme ani desetinu trasy, nám na klidu moc nedodává,“ píše.

  Foto: Daniel Palát

  Na trase pochodu, prvních pět kilometrů za námi. Snímek čerstvého rána od Daniela Paláta.

 • Recept na pohodový pochod: tonik a hořčík

  Z minulých pochodů má reportér Petr Švihel ověřené dvě vychytávky, které si s sebou na cestu bere. Prvním je sypký hořčík, který si vždy po několika hodinách doplňuje, aby nečelil nepříjemným křečím.

  Tonik, který si přidává do vody, mu zase pomáhá ve chvílích, kdy začíná mít citlivý žaludek. Například z velkého množství snězených sladkých energy tyčinek.

  Standardní výbavou jsou ovšem i náplasti na nohy nebo náhradní baterka na dobíjení telefonu.

 • Daniel Palát: První kilometr, první kontrola

  Foto: Daniel Palát

  „Máme za sebou první kilometr a první kontrolu. Pochodujeme v dlouhé koloně chodců. Chvílemi nás předbíhají běžci a rychlochodci. Hlavně nepřepálit začátek, opakujeme si,“ píše z trati Daniel Palát.

 • Hrozí přehlcení dopravy

  Na pochod tradičně vychází tisíce účastníků. Letošní ročník je omezený výlukou na železnici a hrozí, že náhradní autobusy nebudou nápor přemisťujících se lidí zvládat. „Dopravu nelze i vzhledem k obecnému nedostatku řidičů pro takové počty cestujících posílit,“ stojí ve speciálním jízdní řádu Českých drah pro potřeby účastníků.

  Ze stejného důvodu pořadatelé prosí, aby účastnici pochodu nepřetěžovali hromadnou dopravu a vybrali si trasu, k jejímuž startu mají přirozeně nejblíž. „Věříme, že nepřízeň osudu jsme už za poslední tři roky vyčerpali a od příštího ročníku už bude vše jako dříve,“ konejší účastníky pořadatelé.

Sdílejte článek
Související témata:
Pochod Praha-Prčice

Hlavní zprávy