Hlavní obsah

Donald Trump při vyjednávání o migraci použil vulgarismus

12. 1. 2018

Trump při diskuzi v Bílém domě použil vulgární výraz (Video: AP)

Vulgární opis pro slovo zadnice použil prezident USA Donald Trump při debatě se senátory v Bílém domě. Senátorů se zeptal, proč Amerika přijímá všechny lidi ze, slušně řečeno, zadnic světa.

Článek

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek v Bílém domě v diskuzi se senátory na téma migrace protestoval proti tomu, aby do Spojených států přicházeli imigranti „z p*delí světa“.  S odvoláním na několik různých zdrojů o tom dnes informovaly agentura AP a list The Washington Post.

Debata, v níž šéf Bílého domu vulgarismus použil, se týkala dohody o podobě migrační reformy, které se podle šestice amerických senátorů z obou politických stran podařilo ve čtvrtek dosáhnout.

„Proč sem necháváme všechny ty lidi z p*delí světa přicházet?“ řekl podle zdrojů amerických médií prezident zákonodárcům během debaty v Oválné pracovně Bílého domu. Výraz „shithole country“, který Trump použil, by se dal méně expresivně přeložit také jako „díra“ či „zapadákov“.

Podle listu The Washington Post směřovala poznámka na adresu lidí z Haiti a afrických zemí. Právě obyvatele Haiti si Trump údajně v rozhovoru přál vyjmout z jakéhokoli budoucího imigračního programu. „Proč potřebujeme víc Haiťanů?“ řekl prezident.

Bílý dům nepopřel, že by Trump vulgarismus pronesl, informovala americká média. „Jistí politici ve Washingtonu chtějí bojovat za cizí země, ale prezident Trump bude vždy bojovat za americký lid,“ řekl v reakci na článek listu The Washington Post za tiskové oddělení Bílého domu mluvčí Raj Shah.

Dohody republikáni s demokraty nedosáhli

Skupina zákonodárců přezdívaná „gang šesti“ jednala o podobě migrační reformy včetně zabezpečení hranic, vízové loterie, spojování rodin či programu DACA. Demokraté usilovali právě o zachování tohoto programu, jenž chrání okolo 800 000 mladých přistěhovalců bez práva pobytu, kteří se v USA ocitli jako děti.

Republikáni chtěli výměnou za to do návrhu začlenit posílení ochrany hranice s Mexikem, jež podle Trumpových představ měla počítat i se stavbou zdi.

Mluvčí Bílého domu Sarah Huckabeeová Sandersová později dosažení dohody popřela. „Zatím dohody dosaženo nebylo,“ uvedla. „Ještě tam úplně nejsme, ale máme pocit, že se blížíme,“ dodala.

Doporučujeme

Reklama