Hlavní obsah

Dramatické záběry: Ostrov v Indonésii zasáhlo tsunami, úřady hlásí první mrtvé

Záběry z pobřeží hlavního města ostrova Sulawesi Palu, které zasáhla vlna tsunami. (Video: Twitter.com/EricssenWen)

 

Reklama

28. 9. 2018 18:43

Série zemětřesení zasáhla indonéský ostrov Sulawesi. Kvůli otřesům o síle 7,5 stupně Richterovy škály bylo vydáno varování před vlnou tsunami a úřady vyzvaly obyvatele v ohrožených lokalitách, aby se přesunuli na výše položená místa.

Článek

Varování ale bylo zhruba po hodině odvoláno. Původní informace amerického geologického úřadu USGC uváděla sílu zemětřesení 7,7 stupně. Nicméně jak je patrné z videí i zpráv, vlny tsunami přesto udeřily.

Upozornění na možnost tsunami zaznělo několik hodin poté, co prakticky stejnou oblast zasáhlo mírnější zemětřesení o síle 6,1 stupně. To si podle dosavadních zpráv vyžádalo nejméně jeden lidský život, deset osob utrpělo zranění a desítky domů jsou poškozené.

Informace o následcích otřesů o síle 7,5 stupně ještě nejsou k dispozici, ale podle oficiálního činitele indonéské agentury pro přírodní katastrofy se dají čekat „značné škody“. Zatím ale nelze získat podrobnosti, protože telefonní spojení s postiženou oblastí je přerušené. Po zemětřesení zastavilo provoz letiště ve městě Palu, které podle serveru o počasí accuweather.com zasáhla okolo osmé hodiny večer vlna tsunami.

„Podle našich odhadů a zkušeností otřesy způsobily rozsáhlé škody od provinčního hlavního města Palu na sever po město Donggala,“ řekl agentuře AP mluvčí agentury. Jen v oblasti města Donggala žije asi 300 tisíc lidí.

Indonésie patří do pásma takzvaného ohnivého kruhu na střetu kontinentálních desek. Série zemětřesení, která v červenci a srpnu zasáhla indonéský ostrov Lombok, si vyžádala téměř 500 mrtvých a více než 1300 zraněných.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované