Hlavní obsah

Duka poslal vládě novelu kvůli případům zneužívání. Ministr spravedlnosti ji odmítl

Foto: Profimedia.cz

Vláda nepodpoří novelu trestního zákoníku podle kardinála Dominika Duky.

Reklama

4. 4. 2019 16:40

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek odmítl novelu trestního zákoníku kardinála Dominika Duky. Má za to, že církevní návrh by se obrátil proti obětem.

Článek

Česká katolická církev musí v posledních týdnech řešit hned několik veřejných obvinění ze sexuálního zneužívání. Pražský arcibiskup Dominik Duka na to reagoval návrhem novely trestního zákoníku, která by rozšířila povinnost oznámit nebo překazit trestný čin, pokud se člověk dozví, že došlo k pohlavnímu zneužití, znásilnění, sexuálnímu nátlaku nebo zneužití dítěte k výrobě pornografie.

„Římskokatolická církev si uvědomuje, že v mnohých případech selhala, to jí však dává sílu snažit se toto zlo odčinit,“ napsal k tomu Duka v dopise a požádal premiéra Andreje Babiše, aby se novelizace ujala vláda.

Předseda vlády návrh posunul dál, předal jej ministru spravedlnosti Janu Kněžínkovi. Ten ale novelu, kterou pro Duku připravil jeho právník Ronald Němec, odmítl.

„Právní úprava musí pamatovat taktéž na vazby mezi osobami blízkými a zohledňovat je. Je očividné, že prolomení nebo narušení těchto vazeb může způsobit oběti další trauma a že představuje riziko další viktimizace oběti,“ píše Kněžínek v dopise, který má Seznam k dispozici. „Proto je vyloučena trestní odpovědnost toho, kdo by překažením nebo oznámením trestného činu sebe nebo osobu blízkou mj. uvedl v nebezpečí trestního stíhání.“

„Odměna” pro zraněnou oběť

Kněžínek argumentuje tím, že by se novela obrátila proti oběti a jejím známým. Z případného trestního stíhání jsou vyloučeny osoby blízké pachateli, naopak postih by směřoval k nejblížšímu okolí oběti.

„Pokud dítě nalezne sílu překonat strach, stud a další velice silné negativní pocity, a svěří se se svými prožitky jakékoli osobě, neměli bychom jej ‚odměnit‘ tím, že tuto osobu donutíme pod hrozbou trestněprávního postihu jeho důvěru porušit a čin oznámit,“ upozorňuje Kněžínek.

S tím Duka nesouhlasí. Tvrdí, že blízké osoby musí za oběti převzít odpovědnost. Za neoznámení takového trestného činu by chtěl stíhat už mladistvé od 15 let.

„Domnívám se, že osoba starší 15 let a mladší 18 let je již dostatečně rozumově a osobnostně vyspělá, aby dokázala převzít odpovědnost, že je zde osoba, které je takto ubližováno, případně je trestný čin vůči ní připravován. Zvláště pokud jde o spolužáka či kamaráda,“ je přesvědčený Duka.

Prolomení lékařského tajemství

Ministr spravedlnosti navíc varuje, že by se oznamovací povinnost vztahovala i na osoby, které jsou vázány mlčením – třeba lékaře. Ti by nově museli nahlásit, že jejich pomoc vyhledala pacientka, kterou mohl někdo znásilnit. Stejně tak by se povinnost vztahovala i na organizace nebo jednotlivce, které obětem sexuálního zneužívání pomáhají. To se týká i církevních případů.

„Hluboké trauma, které vznikne oběti samotným činem, se tak spíše ještě prohloubí, a navíc vystavíme traumatizaci i osobu oznamovatele,“ myslí si ministr spravedlnosti.

S tím ale nesouhlasí Dukův advokát Ronald Němec.

„Nelze připustit, aby osoby pracující v církvi, ale i jiné osoby mimo církev, věděli, že došlo ke zneužití dítěte a nechali si to pro sebe,“ řekl k novele už dříve Seznamu Němec.

Zvláštní vyšetřování: Mlčení biskupů. Video: Seznam Zprávy

Katolická církev v Česku přitom už v roce 2015 přijala směrnici, podle které diecézní biskup nebo generální vikář informuje o sexuálním zneužívání orgány činné v trestním řízení, pokud rozhodne, že jde o naléhavý případ.

„Podle této směrnice se postupuje i při šetření případů, které nastaly před její účinností,“ píše se v nařízení. Katolická církev tak měla postupovat i v případě sexuálního zneužívání, které popsal pořad Zvláštní vyšetřování. Kněz v českobudějovické diecézi opakovaně zneužíval dívky a tamní biskupové o tom věděli. Policii ale církev nekontaktovala.

Reklama

Doporučované