Hlavní obsah

Dva mentálně postižení lidé si založili rodinu. Za sousedy je nechtějí

Záhady Josefa Klímy z 5. 9. 2019: Dva mentálně postižení lidé si založili rodinu, okolí to ale špatně snáší. Je česká společnost připravena na podobné případy?Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

11. 9. 2019 6:00

Jak složité je sehnat pro oba mentálně postižené důstojné bydlení? A je česká společnost připravena řešit takové případy?

Článek

S Petrou Havlovou se život rozhodně nemazlil. Překonala rakovinu, stará se o vnučku z problematického vztahu jejího dospělého syna, stará se i o těžce nemocnou matku. Aby toho nebylo dost, dostala před časem do péče dvě děti své mentálně retardované sestry Jindřišky.

„Sestru mám na krku už od pětadvaceti let. Ona má mentální retardaci, která se postupně zhoršuje. Našla si človíčka k sobě se stejnou poruchou a zplodili dvě děti. Ale nezvládali to. Ta situace pak už ale byla neúnosná a děti se jim musely odebrat,“ říká Petra Havlová a dodává: „Mně těch dětí bylo moc líto, tak jsem bojovala za to, abych si je mohla nechat. Vytáhli jsme je z dětského domova a dostala jsem je do péče.“

Tím ale peripetie okolo její postižené sestry s manželem zdaleka neskončily.

Kvůli svému postižení totiž nezvládají běžné věci, jakými jsou úklid domácnosti či dodržování hygieny. To těžce snášelo jejich okolí a sousedské spory eskalovaly natolik, že přišli o svůj družstevní byt.

Jak složité je sehnat pro oba mentálně postižené důstojné bydlení? Mají nárok na to, stýkat se se svými dětmi? Jak je česká společnost připravena řešit takové případy?

Celý příběh najdete v úvodním videu. Reportáž je součástí pořadu Záhady Josefa Klímy, který můžete v premiéře sledovat na Televizi Seznam každý čtvrtek od 20:50.

Jak naladit Televizi Seznam u vás doma? Praktický návod ZDE.

A můžete nás sledovat také na Facebooku.

Reklama

Doporučované