Hlavní obsah

ČEZ zdraží milionům Čechů energie. Čeká je skok o 60 procent

Foto: Pixabay.com

Ilustrační snímek.

Reklama

10. 11. 2022 13:20

ČEZ od začátku příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem 300 korun. Ke stejnému kroku pak přistoupil i E.ON.

Článek

ČEZ, se zhruba 2,7 milionu odběratelů největší dodavatel elektřiny v Česku, od příštího roku zdraží elektřinu. Většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny, klienti si u nejběžnějších sazeb měsíčně připlatí kolem 300 korun.

Od příštího roku budou platit částku, která odpovídá vládnímu cenovému stropu – za MWh elektřiny zaplatí 6 050 Kč včetně DPH, u plynu 3 025 Kč za MWh včetně DPH. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. U většiny zákazníků ČEZ s produktem na dobu neurčitou půjde v případě nejběžnější distribuční sazby D02d o nárůst o 60 procent u elektřiny.

Produkt na dobu neurčitou svým stálým zákazníkům ČEZ naposledy zdražoval loni v prosinci. Nová ceníková cena však cenový strop přesáhne.

„Ceníky jsou dány nákupem za předchozí rok. A když si vezmete průměr za tento rok, tak z toho vychází cena, která je nad strop. Tam vnímám, že cíl vlády byl zamezit tomu, aby se vysoké ceny tohoto roku, promítly zákazníkům příští rok,“ uvedl dříve v rozhovoru pro SZ Byznys generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.

Zdražení se netýká zákazníků se smluvně fixovanou cenou. Platby za plyn zůstanou stejné, protože klienti se smlouvou na dobu neurčitou platí zastropované ceny už nyní. Uvedla to agentura ČTK s odkazem na mluvčího ČEZ Romana Gazdíka.

Zdražení elektřiny od příštího roku už ohlásila například Pražská energetika, chystá ho i E.ON a další dodavatelé. Očekává se, že ceny na úrovni cenového stropu bude mít většina domácností.

Premiér Petr Fiala (ODS) při představování cenových stropů uvedl, že náklady na ně budou činit kolem 130 miliard korun.

ČEZ u elektřiny letos na rozdíl od některých jiných dodavatelů ceníky na dobu neurčitou neměnil, polovina jeho zákazníků přitom využívá právě tento produkt.

„Ceníky u tohoto produktu měníme obvykle na přelomu roku. Jelikož elektřinu pro produkt na dobu neurčitou jsme na příští rok ale už museli nakupovat za letošní vyšší ceny, tak budou i ceníky od začátku roku vyšší,“ řekl Gazdík. Uvedl, že části zejména nových zákazníků se zálohy naopak sníží, protože už nyní platí vyšší ceny, než je strop.

Ceny pro koncové zákazníky budou výrazně nižší, než jsou reálné tržní ceny, které vycházejí z ceny obou komodit na velkoobchodním trhu. Běžná domácnost tak díky zastropování podle Gazdíka ušetří oproti tržním cenám silové elektřiny asi 40 procent.

„Zákazníkům nyní začínáme posílat dopisy a e-maily o tom, že pro ně začínají od ledna platit zastropované ceny. Oznamujeme to všem s dostatečným předstihem, aby měli naši klienti důležité informace co nejdříve. Lidé nemusejí pro využití zastropování cen nic dělat, platí to automaticky,“ podotkl Gazdík. Během prosince pak společnost začne klientům rozesílat návrhy nových záloh.

Nové ceníky pro příští rok připravují i ostatní dodavatelé energií. V tomto týdnu už ohlásila zdražení elektřiny a plynu také Pražská energetika, u níž rovněž většina zákazníků bude platit vládou zastropované ceny. Proti současnosti si tak průměrná pražská domácnost připlatí nižší stovky korun měsíčně.

Úpravu cen finalizuje také další velký dodavatel E.ON. „Vzhledem k extrémní situaci na energetických burzách v tomto roce, která se do cen energií na další rok propisuje, budeme muset ke zdražení standardních ceníků, stejně jako naše konkurence, přistoupit,“ řekl v úterý mluvčí firmy Roman Šperňák.

Ve čtvrtek pak firma oznámila, že i většina jejích klientů narazí od 1. ledna na strop. E.ON dodává elektřinu 1,4 milionu zákazníků.

ČEZ oznámil, že čistý zisk firmy za tři čtvrtletí letošního roku stoupl na 52,3 miliardy korun z 6,7 miliardy korun ve stejném období před rokem. Za celý letošní rok firma očekává zisk 65 až 75 miliard korun. ČEZ patří mezi firmy, na které chce vláda uvalit daň z neočekávaných zisků, která má sloužit k pokrytí mimořádných nákladů v souvislosti se stanovením maximálních cen energií.

Takzvaná windfall tax má platit od příštího roku do roku 2025. Skupiny ČEZ se bude v případě schválení Parlamentem týkat i zavedení stropů na tržby z výroby elektřiny. Z příjmů nad stanovený cenový strop mají výrobci odvádět státu 90 procent.

Pomoc proti zdražování – Jak zvládnout krizi

Domácnosti a firmy čelí problémům s vysokou inflací a růstem cen energií. Projekt Seznam Zpráv „Jak zvládnout krizi“ vám nabízí praktické informace, jak ušetřit a jak řešit či snížit dopady zdražování.

Mohlo by vás také zajímat:

Reklama

Doporučované