Hlavní obsah

Automobilka Tesla hlásí rekordní čísla, zisk zvýšila o 665 procent

Foto: Shutterstock.com

Tesla ohlásila rekordní čísla.

Reklama

27. 1. 2022 12:21

Automobilka Tesla ve středu reportovala své výsledky za loňský rok a ohlásila rekord. Její čistý zisk meziročně stoupl o 665 procent a Elon Musk mohl označit uplynulý rok za průlomový.

Článek

Automobilka Tesla měla loni rekordní čistý zisk a vydělala 5,5 miliardy dolarů, tedy asi 120 miliard korun. Jde o meziroční nárůst o 665 procent. Americký výrobce elektromobilů to uvedl ve středu po skončení burzovního obchodování. Šéf firmy Elon Musk čeká, že prodej letos poroste o více než 50 procent navzdory problémům s dodavatelskými řetězci.

Musk označil loňský rok za „průlomový pro Teslu a pro elektromobily obecně“ s tím, že o ziskovosti elektromobilů už není pochyb. Dodal ale, že společnost letos nepředstaví žádné nové modely, protože má problémy s dodávkami i pro starší typy vozů. Až do roku 2023 by se podle něj mohlo posunout zahájení výroby avizovaného elektropickupu Cybertruck.

Tržby Tesly v roce 2021 stouply o 71 procent na 53,8 miliardy dolarů. Firma už dříve uvedla, že loni dodala na trh 936 172 elektromobilů, tedy meziročně o 87 procent více.

Výsledky za samotné čtvrté čtvrtletí překonaly očekávání analytiků. Čistý zisk stoupl meziročně o 760 procent na 2,3 miliardy dolarů. Tržby se ve třech měsících do konce prosince zvýšily o 65 procent na 17,7 miliardy dolarů.

Akcie Tesly přesto po uzavření burzy mírně oslabovaly. Od začátku letošního roku ztratily téměř 22 procent. Pokles akcií automobilky jde podle analytiků ruku v ruce s propadem technologického akciového indexu Nasdaq, který od začátku letošního roku ztrácí více než 13 procent.

Nejistota kolem hospodářského růstu společně s vidinou vyšších úrokových sazeb ve Spojených státech podle finančního serveru MarketWatch nutí investory k tomu, aby znovu nacenili technologické tituly a silně rostoucí akciové tituly.

Co je společnost Tesla?

– Společnost Tesla je americká automobilka, která vyrábí hlavně elektrické vozy. Je současně i energetickou společností.

– Sídlí v Palo Alto v Kalifornii.

– Dalšími produkty Tesly jsou domáčí úložiště energie Powerwall, komerční úložiště Powerpack a solární střešní tašky.

– Firmu založili Martin Eberhard a Marc Tarpenning v roce 2003. Dostala jméno po elektroinženýrovi a fyzikovi Nikolu Teslovi.

Reklama

Doporučované