Hlavní obsah

Západ rozhodl a SWIFT se připravuje odpojit ruské banky, ale jen některé

Foto: Shutterstock.com

Rusko zřejmě zasáhne nejtvrdší z možných finančních sankcí. Ilustrační snímek

Reklama

27. 2. 3:20

Evropská komise se s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií dohodla na snaze odpojit vybrané ruské banky od globálního systému SWIFT, který je klíčový pro mezinárodní finanční transakce.

Článek

Dohodu oznámila v sobotu předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, která v projevu označila počínání ruské armády na Ukrajině za barbarské. Krok podporuje i Německo, které se zpočátku stavělo proti odstřižení Ruska od systému SWIFT. Brusel a západní země představily i další opatření mířící proti ruské centrální bance a „ruským oligarchům“.

Mezinárodní platební systém vzápětí oznámil, že se na zavedení nových opatření západních zemí zaměřených proti některým ruským bankám již připravuje. Uvedl to v prohlášení provozovatel systému. Evropská komise (EK) se společně s lídry nejlidnatějších zemí Evropské unie, Spojenými státy, Kanadou a Británií dohodla na odpojení vybraných ruských bank od systému SWIFT.

„Spolupracujeme s evropskými orgány, abychom pochopili podrobnosti o subjektech, na které se budou vztahovat nová opatření, a připravujeme se na splnění zákonných pokynů,“ uvádí se v prohlášení.

Jak funguje SWIFT

  • Systém SWIFT, který sídlí v Belgii, přiděluje každé finanční organizaci jedinečný kód, jenž má buď osm, nebo 11 znaků. Tento kód se střídavě nazývá identifikační kód banky (BIC) či kód SWIFT. Představme si, že zákazník Bank of America v New Yorku posílá peníze do České spořitelny se sídlem v Praze.
  • Zákazník musí zadat číslo účtu v tomto formátu CZ09 0800 0000 0043 0557 9013 (číslo je smyšlené, pozn. red.) a SWIFT kód GIBACZPX. Bank of America zašle pobočce České spořitelny zprávu SWIFT o převodu platby prostřednictvím zabezpečené sítě SWIFT. Jakmile Česká spořitelna obdrží zprávu SWIFT o příchozí platbě, zúčtuje a připíše peníze na účet českého zákazníka.
  • Jde pouze o systém zasílání zpráv. SWIFT nedrží žádné finanční prostředky či cenné papíry ani nespravuje účty klientů. Ani nejde o zúčtovací služby. „Nemožnost používat SWIFT by tak fakticky znamenala, že vlastník účtů v těchto systémech by nebyl schopen zadávat platební příkazy k provádění plateb z účtů, které jsou vedeny v systémech a jiných bankách propojených systémem SWIFT,“ uvedla pro SZ Byznys mluvčí ČNB Petra Vodstrčilová.
  • Systém, který založilo v roce 1973 šest velkých mezinárodních bank, se rozrostl na současných jedenáct tisíc členů.
  • Konkurenční služby jako americký Fedwire, Ripple a Clearing House Interbank Payments System (CHIPS) nebo ruský SPFS a čínský CIPS zatím dominantní pozici SWIFT neohrožují.
  • SWIFT je družstvo vlastněné svými členy, kteří platí jednorázový vstupní poplatek a roční poplatky za podporu. A SWIFT také účtuje uživatelům poplatky za každou zprávu podle typu a délky zprávy. Tyto poplatky se rovněž liší v závislosti na objemu použití banky; pro banky, které generují různé objemy zpráv, existují různé úrovně poplatků.
  • SWIFT lze obejít samozřejmě hotovostí nebo platbou kryptoměnami, dále přes PayPal nebo Western Union, což ale například u plateb za ropu a zemní plyn ve výši miliard dolarů není reálné.

Podle listu Financial Times jde o zatím nejsilnější sankce dohodnuté v návaznosti na ruskou ofenzívu proti Ukrajině, která začala ve čtvrtek a pravděpodobně už si vyžádala stovky obětí včetně civilistů. Deník The New York Times nicméně podotýká, že Západ nesáhl po „jaderné variantě“ v podobě úplného odpojení Ruska od SWIFTu, takže Rusko může alespoň prozatím dál vydělávat na prodeji plynu do Německa, Itálie a dalších evropských zemí.

„Zavazujeme se zajistit, že vybrané ruské banky budou odstraněny z komunikačního systému SWIFT. To zajistí, že tyto banky budou odpojeny od mezinárodního finančního systému, což zasáhne jejich schopnost operovat globálně,“ píše se ve společném prohlášení EK, Německa, Francie, Itálie, Británie, Kanady a Spojených států. Na které banky iniciativa cílí, nebylo ihned jasné.

Po odpojení Ruska od zmíněného systému v posledních dnech hlasitě volali nejen lídři ukrajinské vlády, ale i mnozí politici v členských zemích EU nebo v USA. Systém SWIFT vznikl v roce 1973 a má centrálu v Belgii. Je považován za jakousi kostru pro bezproblémové mezinárodní platby a spojuje na 11.000 bank. Na systém dohlíží belgická centrální banka ve spolupráci s centrálními bankami v USA či Británii, vysvětluje britská BBC. Podle ní se odhaduje, že ruskou stopu nese asi jedno procento z více než 40 milionů zpráv o transakcích, které SWIFT každý den vyprodukuje.

Von der Leyenová řekla, že odpojení ruských bank navrhne lídrům členských zemí unie. Už předtím bylo na neděli svoláno jednání unijních ministrů zahraničí týkající se protiruských sankcí.

Západ v sobotu večer zároveň ohlásil další opatření, která mají zvýšit izolaci Ruska od globální ekonomiky a oslabit schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině po čtvrtečním útoku ruských jednotek. Konkrétně je cílem nových sankcí je paralyzovat aktiva ruské centrální banky a zabránit ruským oligarchům ve využívání svých majetků na západních trzích. FT podotýká, že USA v minulosti uvalily sankce pouze na centrální banky KLDR, Íránu a Venezuely.

„Tato opatření uvedeme do praxe v následujících dnech,“ uvádí společné prohlášení EK a šesti západních zemí. „Zavazujeme se uvalit restriktivní opatření, která budou bránit ruské centrální bance v tom, aby nasazovala své mezinárodní rezervy způsoby, které podkopávají dopady našich sankcí. (…) Zavazujeme se přijmout opatření omezující prodeje občanství, takzvaných zlatých pasů, které umožňují majetným Rusům napojeným na ruskou vládu stát se občany našich zemí a získat přístup do našich finančních systémů,“ pokračuje komuniké.

Evropské a severoamerické vlády podle něj chtějí během následujícího týdne spustit „transatlantickou pracovní skupinu“, jejímž cílem bude zajišťovat účinné aplikování ekonomických sankcí. „V poslední řadě posílíme koordinaci proti dezinformacím a dalším formám hybridní války,“ uzavírají západní země a EK.

Válka na Ukrajině

Foto: Seznam Zprávy, Shutterstock.com

.

Podívejte se, jak pomoci Ukrajině. Reportéři Seznam Zpráv se už pošesté vydali na Ukrajinu, podívejte se na jejich očitá svědectví z válkou zmítané Ukrajiny. Seznam Zprávy v ukrajinštině (praktické informace, zprávy, příběhy) – Українські новини.

To nejdůležitější k dění na Ukrajině shrnujeme každý všední den v newsletteru Tečka. Přihlaste se k odběru.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované