Článek
Češi už zhruba rok šetří energiemi. Na úspory má vliv také teplejší počasí. Teploměr v minulém týdnu ukazoval o 2,1 °C více než předchozí týden, oproti minulému roku bylo tepleji o 0,4 °C. To se projevilo i na spotřebě energií.
Spotřeba klesla i v minulém týdnu. „Mezitýdenní pokles neočištěné spotřeby plynu byl o 13,5 procenta. Meziročně byl pozorován stále pokles, a to o 15,4 procenta a oproti dlouhodobému průměru o 20,8 procenta. Po očištění o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady byly úspory meziročně 8,3 procenta a dlouhodobé 16,8 procenta,“ říká analytik společnosti Amper Meteo Kamil Rajdl.
K dalším úsporám by vzhledem k situaci mělo dojít i v tomto týdnu. „Tento týden čekáme, že bude tepleji než v tom uplynulém a spotřeba plynu by měla klesnout o dalších 25 procent,“ říká Rajdl.
SPECIÁL: Jak zvládnout krizi
Vše na jednom místě: Máme pro vás kalkulačky, přehledné návody, energetickou poradnu, přehled všech dotací a další otázky, které vám pomohou snížit dopady zdražování.
Úspory za rok 2022 jsou zřejmé také v měsíčním vyjádření, každý měsíc byla spotřeba nižší než v předchozích letech – a to včetně předkrizového roku 2019.
Vzhledem k poklesu teplot a nástupu topné sezony spotřeba od října prudce stoupala. Loňský listopad podle meteorologů patřil k těm teplejším, takže křivka se začátkem sezony „nezdivočela“ jako v předchozích letech, a v prosinci a také v lednu úsporný režim Češi udrželi.
Letošní leden byl meziročně teplejší o 1,6 °C a byl nejteplejší od roku 2018. „Meziročně byla spotřeba plynu nižší o 19,7 procenta. Po očištění o vliv počasí a paroplynové elektrárny Počerady činí úspory 14,1 procenta. Oproti průměru 2017-2021 byly očištěné úspory ještě vyšší a to 19,6 procenta,“ říká Rajdl.
Meziroční rozdíl je tentokrát menší, neboť se ve spotřebě energií v lednu 2022 projevovaly první úspory.
„Nejvyšší spotřeba plynu byla mezi 25. a 27. lednem, kdy denní hodnoty dosáhly 387 GWh. Spotřeba plynu paroplynové elektrárny Počerady byla v lednu nejmenší za posledních pět let, a podílela se na celkové spotřebě Česka z 2,5 procenta,“ popisuje Rajdl.
Od začátku loňského ledna do prosince 2022 Češi spotřebovali o 20 procent plynu méně, ale po očištěné úspory činí 12,5 procenta. „Výrazné snížení spotřeby plynu tedy nadále pokračuje, trend se zpět k číslům z předchozích let stále neotáčí,“ dodává Rajdl.
Počasí se projevilo i v týdenní spotřebě elektrické energie. „Spotřeba elektřiny byla meziročně i oproti 5 letému průměru výrazně nižší a to o 8,3 procenta. Meziroční úspory po očištění o vliv počasí činí 8,7 procenta a dlouhodobé 8,1 procenta,“ říká Rajdl.
V roce 2022 úspory elektřiny celkově zatím dosahovaly 2,7 procenta, po očištění o vliv počasí činily 1,9 procenta.
„Klesající trend, který byl zaznamenán od počátku června, dále pokračuje a ještě se prohlubuje,“ komentuje výsledky Rajdl. Stejně jako u plynu se však od října v minulých letech začala spotřeba elektrické energie zvyšovat kvůli vytápění.
Teplejší počasí a úspory se projevily i na měsíční spotřebě elektrické energie. Pokles spotřeby za celý leden dosáhl 6,1 procenta, což je za poslední rok druhý nejlepší výsledek po říjnu 2022.
„Po očištění o vliv počasí byly úspory 4,4 procenta. Vlivem teplejšího počasí tak spotřeba poklesla jen o 1,7 procenta, zbytek poklesu činí úspory či možné snížení ekonomické aktivity. Oproti průměru let 2017-2021 byly úspory podobné jako oproti loňskému roku, 4,7 procenta,“ komentuje analytik Amper Meteo.
Zaplněnost plynových zásobníků podle údajů, které má k dispozici Ministerstvo průmyslu a obchodu, k neděli 19.března 2023 odpovídala 1770,2 milionu m3 plynu.
Vzhledem k celkové kapacitě tuzemských zásobníků 3457 milionů m3 byly naplněny na 51,2 procenta.
Zásoby se od předchozího týdne ztenčily o 53,9 milionů kubíků a Česko tak dál otáčí trend, který trval zhruba od Vánoc. Postupně se plynem plnily zásobníky i uprostřed topné sezony, což bývalo neobvyklé. Import převyšoval spotřebu a do zásobníků bylo vtláčeno několik milionů kubíků plynu týdně. V minulých letech se zásoby touto dobou každý týden ztenčovaly.
Za únor zásoby plynu klesly celkem o 503,9 milionu kubíků. Průměrné množství plynu, které se v únoru v posledních čtyřech letech ze zásobníků spotřebovalo, činí 432,2 milionu kubíků.
Ruským plynem se už přes tři měsíce zásobníky téměř neplní a pokud ano, tak pouze v malých objemech, které se k nám dostávají přes Ukrajinu. Aktuálně k nám přitéká plyn z Norska a také především americké LNG směrem z Belgie a Nizozemska.
Loni touto dobou bylo uskladněno 477,8 milionu m3 plynu, což je 13,8 procenta kapacity zásobníků. Kvůli poloprázdným zásobníkům tehdy mnozí ukázali směrem na Rusko a obvinili Moskvu z manipulace s cenami plynu i tím, že si pronajala kapacity, které pak záměrně nevyužila.
Navzdory poškození plynovodu Nord Stream 1 jsou nynější stavy zásob vyšší než v letech 2022, 2021 a 2019. Předloni byly české zásobníky naplněny na 18,7 procenta, což odpovídalo 649,6 milionu m3 plynu, v roce 2019 stavy zásob odpovídaly 1 217,1 milionu kubíků, tedy zaplnění na 35,2 procenta.
V roce 2020 mělo Česko uskladněno nepatrně více plynu než nyní, a to 1 737,7 milionu m3 plynu. Zásobníky tak byly plné na 50,2 procenta.
Odkud pocházejí data k Indexu spotřeby energií
U elektřiny pracuje Amper Meteo s daty zveřejňovanými Českou elektroenergetickou přenosovou soustavou (ČEPS).
Údaje o spotřebě plynu společnost čerpá z dat firmy Net4Gas, která zajišťuje přepravu zemního plynu. Jde o spotřebu, která projde trubkami provozovanými pouze Net4Gas, takže nepokrývají celkovou tuzemskou spotřebu – proto je oproti celkovému spotřebovanému plynu patrná odchylka zhruba tři procenta.
Starší data jsou o tuto odchylku přesnější a pocházejí od Energetického regulačního úřadu. Spotřeba plynu zahrnuje i množství, které čerpá plynová elektrárna Počerady.
Veškerá data jsou očištěná o vliv počasí, což znamená, že jsou přepočítaná na dlouhodobý průměr počasí, především teplot, u elektřiny se zohledňuje i sluneční záření. Každý den se očišťuje samostatně, v případě týdnů a měsíců se očištěné údaje sčítají.
Údaje ohledně spotřeby plynu jsou primárně uvedeny v gigawatthodinách (GWh), ale lze je převést na m3. 1 GWh = 0,09478673 milionu m3. Tento převod však podle Amper Meteo není zcela přesný, neboť kubík může obsahovat za různých podmínek různé množství energie, ale odchylka je zanedbatelná.
Kde a jak žádat o pomoc v těžké situaci
Pokud máte kvůli drahým energiím a inflaci obecně nedostatek financí, mohou vám pomoci tyto státní příspěvky.
Zastropování cen energií platí až od ledna, již od 1. listopadu však můžete svému dodavateli energie platit nižší zálohy. Stačí zavolat na infolinku dodavatele a domluvit se na nové výši plateb.