Hlavní obsah

Elektřina bude do večera ve všech domácnostech, slibuje ČEZ. Pokud nespadnou další stromy

Vítr odřízl od elektřiny desetitisíce domácností. (Video: Marie Vladyková)

 

Reklama

24. 2. 2017 14:18

Společnost ČEZ vyhlásila kalamitní stav v 18 krajích České republiky, přestože posílila poruchové čety.

Článek

Desetitisíce domácností v celém Česku se od čtvrtečního večera ocitly bez elektřiny kvůli poruchám, které způsobil silný vítr. Lámal stromy i větve, a ničil tak elektrické vedení.

Společnost ČEZ vyhlásila v 18 okresech kalamitní stav. V průběhu pátečního odpoledne by měl vítr slábnout. Pokud nespadnou další stromy, již dříve nalomené větrem, do večera by všechny domácnosti měly být opět připojeny.

„Již předem byly posíleny poruchové čety, protože sledujeme předpovědi počasí a počítali jsme s touto situací a se silným větrem. Opraví se určité poruchy, ale nově spadlý strom do vedení přivodí nové poruchy. Takže situace je velmi proměnlivá," řekl Seznam Zprávám Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ.

Hasiči měli kvůli větru ve čtvrtek 359 výjezdů, v pátek do osmé ráno vyjeli 420krát. Přitom denní průměr je 150 výjezdů.

Silný vítr se přesouvá na východ země

Kalamitní stav je ve všech pěti okresech Královéhradeckého kraje. Ve středních Čechách jsou zasaženy okresy Beroun, Kladno, Mělník a Mladá Boleslav, v Libereckém kraji pak okresy Česká Lípa, Liberec, Semily. V Plzeňském kraji kalamitní stav platí pro okres Tachov, v Karlovarském kraji pro okres Karlovy Vary, v Pardubickém kraji pro Chrudim, na Vysočině pro Havlíčkův Brod, v Olomouckém kraji pro Šumperk a ve Zlínském kraji pro Vsetín.

V Královéhradeckém kraji jsou nejpostiženějšími oblastmi Hradecko, Náchodsko a Rychnovsko. K deváté ranní ČEZ evidoval na východě Čech 17 poruch na vedeních vysokého napětí a desítky poruch na vedení nízkého napětí.

V Pardubickém kraji evidují energetici tři poruchy na vysokém napětí na Pardubicku a Chrudimsku, další desítky na nízkém napětí. „Vítr stále fouká. Naši technici jsou v terénu přes celou noc, některé výpadky se nám podařilo opravit, ale další vznikají silným větrem," řekla ČTK mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Doufá v to, že se během dne podaří závady odstranit, na některá místa musí energetici dovézt těžkou techniku.

Aktuální stav oprav v postižených oblastech zveřejňuje ČEZ na svém webu:

E.ON zaznamenal kvůli vichřici několik desítek poruch na vysokém napětí na Českokrumlovsku, zejména v okolí Větřní, Vyššího Brodu nebo Lipna nad Vltavou. Problémy jsou i na Prachaticku v lokalitách Vimperska a Volarska, na Jindřichohradecku, na Pelhřimovsku, kolem Počátků a Pacova. „Na odstraňování poruch intenzivně pracujeme," uvedl Vácha.

Výrazněji byly postiženy oblasti západní poloviny Čech. Hasiči nejčastěji pomáhali při odklízení spadaných stromů ze silnic a železnic, informovala ČTK mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Vítr by podle meteorologů měl postupně od západu slábnout. Pro západní část země platila výstraha do pátečních deseti hodin, pro východní do třinácti.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované