Hlavní obsah
Online

První oběť koronaviru na území Evropy, zemřel čínský turista

Foto: Profimedia.cz

Wu-chan, kde se nachází většina nemocných, zasypal sníh. Dezinfekční práce v ulicích pokračují i nadále.

15. 2. 7:33
aktualizováno • 15. 2. 22:43

Počet obětí nového koronaviru v pevninské Číně stoupl o dalších 143. Celkem tak nemoci COVID-19 způsobené koronavirem podlehlo 1523 osob. Spojené státy oznámily evakuaci svých občanů z výletní lodi Diamond Princess v jokohamském přístavu. Koronavirus si vyžádal první oběť na území Francie, zemřel 80letý čínský turista. Jde o čtvrté úmrtí mimo pevninskou Čínu.

Článek

První obětí nového koronaviru na území Evropy je čínský turista, který zemřel ve Francii, informuje britská BBC. Šlo o 80letého muže z provincie Chu-pej, který přiletěl do Francie 16. ledna a do karantény zamířil 25. ledna. Jedná se o čtvrté umrtí mimo Čínu, k dřívějším došlo v Hongkongu, Japonsku a na Filipínách.

Počet nově nakažených se výrazně snížil ve srovnání s předchozím dnem, kdy pevninská Čína ohlásila přes pět tisíc nových případů, z toho 4800 v provincii Chu-pej. Počet nemocných prudce vzrostl ve čtvrtek, kdy začala provinční zdravotnická komise do statistik zahrnovat i případy, které byly diagnostikovány novými klinickými metodami.

Města v provincii Chu-pej, která mají celkem více než 60 milionů obyvatel, byla prakticky uzavřena a veškeré veřejné činnosti zastavené. Lidé, kteří se vrací po volnu do Pekingu, musejí zůstat čtrnáct dní v izolaci doma nebo pod zdravotnickým dohledem.

Spojené státy oznámily evakuaci svých občanů z výletní lodi Diamond Princess v jokohamském přístavu. Na lodi se nachází přes 3700 lidí, v karanténě v jokohamském přístavu je od 4. února. Zatím je zde nahlášeno téměř 300 případů nákazy, v sobotu jich přibylo 67. Karanténa má skončit 19. února.

Mimo pevninskou Čínu bylo zaznamenáno téměř 450 případů nákazy ve 24 zemích a teritoriích a celkem tři úmrtí – v Japonsku, Hongkongu a na Filipínách. V pátek nově první případ oznámil Egypt jako první země v Africe.

 • Evakuace Američanů proběhne v neděli

  Dobrovolná evakuace amerických cestující z výletní lodi Diamond Princess proběhne v neděli 16. února. Pasažéry, kteří se budou chtít v neděli vrátit do Spojených států, čekají testy a čtrnáctidenní karanténa. Američany dopraví z jokohamského přístavu na letiště autobusy, letadlo přistane v Japonsku večer místního času na zatím nespecifikované letiště. S odvoláním na americkou ambasádu v Tokyu zprávu přinesla CNN.

 • Panika není na místě, Hongkong má navzdory prázdným obchodům dostatečné zásoby

  Z hongkongských obchodů rychle zmizela rýže, toaletní papír nebo hygienické potřeby. Úřady ale uklidňují, že základních potravin a zboží je dostatek, na vině je především volno okolo oslav Nového roku, kdy byly obchody zavřené. Hongkong má v rezervách přes 26 tisíc tun rýže, informují čínské SCMP News.

 • Kapitán lodi Diamond Princess evakuaci nepotvrdil ani nepopřel

  Kapitán výletní lodi Diamond Princess Stefano Ravera v oznámení pro cestující evakuaci Američanů z lodi zasažené koronavirem nepotvrdil ani nevyvrátil. „Bylo to velmi rušné ráno, spolupracujeme s několika organizacemi a agenturami,“ cituje prohlášení americká CNN. Američanům na palubě Ravera doporučil obrátit se na ministerstvo zahraničí USA. Informace od japonských úřadů a zahraničních ambasád očekává kapitán v následujících hodinách.

 • Ministerstvo chce evakuovat Američany z japonské výletní lodi

  Americké ministerstvo zahraničí pokračuje ve snaze evakuovat 380 amerických turistů, kteří se nacházejí na výletní lodi Diamond Princess v japonské karanténě, informuje CNN. „Naší hlavní snahou je zajistit blaho a bezpečí pro všechny americké občany,“ stojí v prohlášení ministerstva. Na lodi se nachází přes 3700 lidí, v karanténě v jokohamském přístavu je od 4. února. Zatím je zde nahlášeno 219 případů nákazy, karanténa má skončit 19. února.

 • Karanténa v Disneylandu

  Zábavní park Disneyland v Hongkongu souhlasil s propůjčení části areálu za účelem vytvoření potenciální karantény, infromaci uvedli představitelé města na páteční tiskové konferenci. Disneyland v roce 2018 navštívilo 6,7 milionů lidí, kvůli koronaviru je ale už od ledna zavřený, píše CNN.

Další články