Hlavní obsah
Online

Hlavními tématy závěru summitu G7 byly požáry v Amazonii a Írán

Foto: Reuters

Vrcholní státníci G7 jednají u kulatého stolu.

25. 8. 2019 9:31
aktualizováno • 26. 8. 2019 18:50

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie skončil třídenní summit G7. Představitelé USA, Kanady, Francie, Británie, Německa, Itálie a Japonska jednali také o ochraně klimatu a ohlásili okamžitou finanční pomoc na boj proti požárům v Amazonii.

Článek

Po summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve francouzském Biarritzu je možná na obzoru schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s íránskou hlavou státu Hasanem Rúháním, na níž by se řešil spor o íránský jaderný program. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že doufá ve schůzku „v příštích týdnech". Trump reagoval, že za správných podmínek by na setkání přistoupil.

Jak Trump, tak Rúhání by se měli na konci září účastnit Valného shromáždění OSN v New Yorku. Podle Macrona se o uspořádání schůzky mezi americkým a íránským prezidentem jedná, přičemž Rúhání dal najevo, že je této myšlence otevřen. Do Biarritzu v neděli nečekaně na několik hodin dorazil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. V neděli  jednal se šéfem francouzské diplomacie Jeanem-Yvesem Le Drianem a také s Macronem.

„Doufám, že v příštích týdnech se na základě těchto rozhovorů podaří dosáhnout vrcholné schůzky mezi prezidentem Rúháním a prezidentem Trumpem," řekl francouzský prezident na dnešní společné tiskové konferenci s prezidentem Spojených států. Varoval nicméně, že „nic není hotové“ a celá záležitost je „nanejvýš křehká“.

Ačkoli letošní summit G7 nekončí společným prohlášením členů, jak bývalo v minulosti zvykem, Francie nakonec vydala krátké shrnutí události. Podle agentury Reuters dokument odráží neshody mezi účastníky, uvádí však, že sedmička hospodářsky silných zemí usiluje o otevřené a spravedlivé obchodování ve světě a ekonomickou stabilitu.

Dnešní pracovní schůze lídrů G7 byla věnována ochraně klimatu a biodiverzity. Americký prezident na ní chyběl, což Bílý dům vysvětlil Trumpovými bilaterálními schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a indickým premiérem Naréndrou Módím. Podle televize CNN nicméně Módí i Merkelová na jednání o klimatu byli. Trumpova vláda předloni odstoupila od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.

Macron a chilský prezident Sebastián Piňera společně oznámili, že země G7 uvolní okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů Kč) na hašení požárů v Amazonii. Dalším krokem má být podle šéfa Elysejského paláce iniciativa na opětovné zalesnění Amazonie. Spustit ji chce na Valném shromáždění OSN.

S požáry v současné době bojuje hlavně Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro se kvůli záležitosti dostal do diplomatické roztržky se svým francouzským protějškem. V reakci na oznámení o finanční pomoci Bolsonaro obvinil Macrona z nepřípustného vměšování. Francouzský prezident podniká „neodůvodněné útoky na Amazonii, které maskuje ideou ‚aliance‘ zemí G7 na ‚záchranu‘ Amazonie, jako bychom byli kolonie nebo země nikoho,“ uvedl Bolsonaro na twitteru. Francouzská hlava státu minulý týden Bolsonara popudila vyjádřením, že lhal o brazilských environmentálních závazcích.

Výrazným tématem summitu v Biarritzu byly také obchodní spory, zejména ten mezi Čínou a Spojenými státy, který těsně před zahájením summitu pokračoval oznámením nových cel na obou stranách. Americký prezident dnes řekl, že Peking si „strašně moc" přeje konflikt s USA urovnat, protože mu americká cla zasadila tvrdou ránu.

Trump v poslední době zavedením cla vyhrožoval i Francii, a to v souvislosti s novou francouzskou daní namířenou vůči internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook. Macron dnes oznámil, že Francie a USA v tomto směru nalezly kompromis. Ujednání předpokládá, že Francie podnikům vrátí rozdíl mezi francouzskou digitální daní a plánovaným mezinárodním systémem digitální daně, na kterém nyní pracuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

 • Nejlépe si v plnění závazků z loňského summitu G7 vedla EU

  Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu G7 v Kanadě nejlépe splnila Evropská unie (95 % splněných závazků), nejhůře naopak Itálie (70 %). Vyplývá to ze studie týmu vědců z univerzity v Torontu, kterou dnes představili na vrcholné schůzce G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Upozornili mimo jiné, že navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump loni svou podporu závěrečnému komuniké demonstrativně odvolal, jeho administrativa většinu závazků splnila.

 • Trump napadá média komentující napjaté vztahy mezi mocnostmi G7

  Americký prezident Donald Trump na Twitteru kritizuje „falešná a nechutná” média, která podle něj před vrcholnou schůzkou nepravdivě informovala o napětí ve vztazích sedmi zemí skupiny. „Než jsem přijel do Francie, říkaly falešné a nechutné zprávy, že vztahy se šesti ostatními zeměmi v G7 jsou velmi napjaté a že dva dny jednání budou katastrofou,” napsal Trump. „No, máme velmi dobré schůzky, lídři spolu vychází velmi dobře a naší zemi se hospodářsky vede skvěle,” doplnil šéf Bílého domu.

 • Británie pod mým vedením bude seběvědomým národem, vzkázal Johnson na Twitteru

  „Moje sdělení pro lídry zemí G7 pro tento týden je: Británie pod mým vedením bude mezinárodním, rozvíjejícím se, seběvědomým národem,” napsal Boris Johnson na Twitteru.

 • Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu

  Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu to dnes řekl americký prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, který Británii zajistí úspěšný odchod z EU.

 • Johnson: Musíte odstranit pojistku

  Johnson v sobotu po příjezdu na summit G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který na summit do jihofrancouzského Biarritzu dorazil krátce před ním, britský premiér vyzval, aby mu s hledáním dohody pomohl.

  „Řekl bych našim přátelům v EU, že nechtějí-li brexit bez dohody, pak musí z dohody odstranit pojistku,” řekl Johnson s odkazem na takzvanou irskou pojistku. Toto opatření obsažené v dohodě, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, má po brexitu zabránit kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Další články