Hlavní obsah
Online

Hlavními tématy závěru summitu G7 byly požáry v Amazonii a Írán

Foto: Reuters

Vrcholní státníci G7 jednají u kulatého stolu.

25. 8. 2019 9:31
aktualizováno • 26. 8. 2019 18:50

V přímořském letovisku Biarritz na jihozápadě Francie skončil třídenní summit G7. Představitelé USA, Kanady, Francie, Británie, Německa, Itálie a Japonska jednali také o ochraně klimatu a ohlásili okamžitou finanční pomoc na boj proti požárům v Amazonii.

Článek

Po summitu skupiny vyspělých ekonomik G7 ve francouzském Biarritzu je možná na obzoru schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa s íránskou hlavou státu Hasanem Rúháním, na níž by se řešil spor o íránský jaderný program. Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes řekl, že doufá ve schůzku „v příštích týdnech". Trump reagoval, že za správných podmínek by na setkání přistoupil.

Jak Trump, tak Rúhání by se měli na konci září účastnit Valného shromáždění OSN v New Yorku. Podle Macrona se o uspořádání schůzky mezi americkým a íránským prezidentem jedná, přičemž Rúhání dal najevo, že je této myšlence otevřen. Do Biarritzu v neděli nečekaně na několik hodin dorazil také íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. V neděli  jednal se šéfem francouzské diplomacie Jeanem-Yvesem Le Drianem a také s Macronem.

„Doufám, že v příštích týdnech se na základě těchto rozhovorů podaří dosáhnout vrcholné schůzky mezi prezidentem Rúháním a prezidentem Trumpem," řekl francouzský prezident na dnešní společné tiskové konferenci s prezidentem Spojených států. Varoval nicméně, že „nic není hotové“ a celá záležitost je „nanejvýš křehká“.

Ačkoli letošní summit G7 nekončí společným prohlášením členů, jak bývalo v minulosti zvykem, Francie nakonec vydala krátké shrnutí události. Podle agentury Reuters dokument odráží neshody mezi účastníky, uvádí však, že sedmička hospodářsky silných zemí usiluje o otevřené a spravedlivé obchodování ve světě a ekonomickou stabilitu.

Dnešní pracovní schůze lídrů G7 byla věnována ochraně klimatu a biodiverzity. Americký prezident na ní chyběl, což Bílý dům vysvětlil Trumpovými bilaterálními schůzkami s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a indickým premiérem Naréndrou Módím. Podle televize CNN nicméně Módí i Merkelová na jednání o klimatu byli. Trumpova vláda předloni odstoupila od pařížské dohody o ochraně klimatu z roku 2015.

Macron a chilský prezident Sebastián Piňera společně oznámili, že země G7 uvolní okamžitou finanční pomoc 20 milionů dolarů (465 milionů Kč) na hašení požárů v Amazonii. Dalším krokem má být podle šéfa Elysejského paláce iniciativa na opětovné zalesnění Amazonie. Spustit ji chce na Valném shromáždění OSN.

S požáry v současné době bojuje hlavně Brazílie, jejíž prezident Jair Bolsonaro se kvůli záležitosti dostal do diplomatické roztržky se svým francouzským protějškem. V reakci na oznámení o finanční pomoci Bolsonaro obvinil Macrona z nepřípustného vměšování. Francouzský prezident podniká „neodůvodněné útoky na Amazonii, které maskuje ideou ‚aliance‘ zemí G7 na ‚záchranu‘ Amazonie, jako bychom byli kolonie nebo země nikoho,“ uvedl Bolsonaro na twitteru. Francouzská hlava státu minulý týden Bolsonara popudila vyjádřením, že lhal o brazilských environmentálních závazcích.

Výrazným tématem summitu v Biarritzu byly také obchodní spory, zejména ten mezi Čínou a Spojenými státy, který těsně před zahájením summitu pokračoval oznámením nových cel na obou stranách. Americký prezident dnes řekl, že Peking si „strašně moc" přeje konflikt s USA urovnat, protože mu americká cla zasadila tvrdou ránu.

Trump v poslední době zavedením cla vyhrožoval i Francii, a to v souvislosti s novou francouzskou daní namířenou vůči internetovým gigantům, jako jsou například americké firmy Google, Amazon či Facebook. Macron dnes oznámil, že Francie a USA v tomto směru nalezly kompromis. Ujednání předpokládá, že Francie podnikům vrátí rozdíl mezi francouzskou digitální daní a plánovaným mezinárodním systémem digitální daně, na kterém nyní pracuje Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).

 • Státy G7 chtějí pomoci Amazonii, tvrdí Macron

  S ohledem na mohutné požáry v oblasti jihoamerické Amazonie se chtějí státy G7 dohodnout na rychlé pomoci zasaženým zemím, řekl Macron. Kolumbie už dnes požádala mezinárodní společenství o podporu. Podle Macrona už státy G7 země jihoamerického regionu kontaktovaly. Jde podle něj o „technické a finanční prostředky“. Další podrobnosti šéf Elysejského paláce nesdělil. Zopakoval však také svou dřívější výzvu k pomoci při zalesňování.

  Francie se mezi zeměmi G7 situace zvlášť dotýká, protože její zámořské území Francouzská Guyana sousedí s Brazílií. Macron téma požárů amazonského deštného pralesa zařadil do agendy jednání skupiny G7 na poslední chvíli.

 • Na summit G7 nečekaně dorazil íránský šéfdiplomat

  Na místo konání summitu vyspělých ekonomik světa G7 v jihofrancouzském Biarritzu dnes překvapivě přiletěl íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf. Podle íránského ministerstva zahraničí nebude jednat ani s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, ani s jeho delegací, zdroj agentury Reuters z Elysejského paláce uvedl, že se Zaríf v Biarritzu setká se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem.

  Šéf íránské diplomacie Zaríf tento týden navštívil nejprve Stockholm a v pátek jednal v Paříži i s Macronem.

 • Trump popřel, že by Macron ohledně vztahů s Íránem fungoval jako tlumočník G7

  Americký prezident Donald Trump dnes podpořil snahu francouzského prezidenta Emmanuela Macron řešit krizi kolem Íránu, zároveň ale zdůraznil, že Spojené státy mají v této oblasti svou vlastní iniciativu. Agentura AFP krátce před Trumpovým vyjádřením s odvoláním na zdroj z Elysejského paláce informovala, že lídři na summitu G7 v Biarritzu na jednání pověřili Macrona, aby Teheránu adresoval společnou zprávu ve snaze předejít další eskalaci. Trump ale popřel, že by o tom na jednání hovořil.

 • Šance na brexitovou dohodu s EU se zvýšila, řekl Johnson

  Šance, že se Británii nakonec podaří Evropskou unii opustit na základě dohody, se zvýšila. Na summitu zemí G7 to řekl britský premiér Boris Johnson. V posledních dnech, kdy mimo jiné navštívil německou kancléřku a francouzského prezidenta, Johnson prý zaznamenal změnu nálady v EU.

  Johnson dnes také řekl, že záleží nyní na Evropské unii, zda bude brexit bez dohody, či s dohodou. Jednání o případné dohodě budou podle něj ale „riskantní”. „Důležité je, abychom se připravili na to, že odejdeme bez dohody,“ dodal premiér.

 • Státy G7 pomohou zemím zasaženým amazonským požárem

  Lídři skupiny zemí G7 se shodli na „co možná nejrychlejší” pomoci v amazonských oblastech, kde se rozhořely mohutné požáry. S odkazem na slova francouzského prezidenta Macrona o tom informovala agentura AFP.

 • Ohledně Íránu máme jasno, řekl Macron

  Francouzský prezident Emmanuel Macron po dopoledním jednání s Donaldem Trumpem, pěti předsedy vlád a předsedou Evropské rady Donaldem Tuskem řekl, že se dohodli, „co chceme společně říci Íránu”. „Máme poselství skupiny G7, které se týká našich cílů, a skutečnost, že je sdílíme, je důležitá,” dodal Macron. Zdůraznil, že se všichni včetně amerického prezidenta chtějí vyhnout konfliktu s Íránem.

  Jaký by měl být obsah společného „poselství” představitelů skupiny G7, není jasné. Elysejský palác už dříve uvedl, že cílem je zabránit Teheránu, aby získal jaderné zbraně, i další eskalaci napětí na Blízkém východě.

 • Trump možná přehodnotí zvýšení amerických cel na dovoz z Číny

  Americký prezident v pátek oznámil nové pětiprocentní zvýšení amerických cel na dovoz z Číny. V souvislosti s tím na jednání vyvstala otázka, zda neuvažuje o přehodnocení tohoto kroku, který opět vystupňoval obchodní válku mezi USA a Čínou. „Jistě. Proč ne,” odpověděl Trump. „Zvažuji všechny možnosti,” dodal. Šéf Bílého domu nicméně trval na tom, že přístup Číny k obchodu je „nehorázný”, napsal server The Guardian.

 • Pokračují demonstrace proti summitu

  Na jihozápadě Francie pokračují druhým dnem demonstrace proti summitu G7. V blízkém městě Bayonne, kde v sobotu policisté zadrželi po střetech desítky demonstrantů, dnes několik stovek lidí protestovalo s portréty francouzského prezidenta Emmanuela Macrona obrácenými hlavou dolů.

  Foto: ČTK

  Macronovy portréty jsou ukradené ze stěn více než stovky radnic a dalších úředních budov po celé Francii.

 • Lídří zemí G7 zahájili jednání u kulatého stolu

  Ve francouzském Biarritzu začala jednání všech představitelů velmocí G7.

  Lídři se sešli u kulatého stolu.

 • Nejlépe si v plnění závazků z loňského summitu G7 vedla EU

  Závazky vyplývající ze závěrečného prohlášení loňského summitu G7 v Kanadě nejlépe splnila Evropská unie (95 % splněných závazků), nejhůře naopak Itálie (70 %). Vyplývá to ze studie týmu vědců z univerzity v Torontu, kterou dnes představili na vrcholné schůzce G7 v jihofrancouzském Biarritzu. Upozornili mimo jiné, že navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump loni svou podporu závěrečnému komuniké demonstrativně odvolal, jeho administrativa většinu závazků splnila.

 • Trump napadá média komentující napjaté vztahy mezi mocnostmi G7

  Americký prezident Donald Trump na Twitteru kritizuje „falešná a nechutná” média, která podle něj před vrcholnou schůzkou nepravdivě informovala o napětí ve vztazích sedmi zemí skupiny. „Než jsem přijel do Francie, říkaly falešné a nechutné zprávy, že vztahy se šesti ostatními zeměmi v G7 jsou velmi napjaté a že dva dny jednání budou katastrofou,” napsal Trump. „No, máme velmi dobré schůzky, lídři spolu vychází velmi dobře a naší zemi se hospodářsky vede skvěle,” doplnil šéf Bílého domu.

 • Británie pod mým vedením bude seběvědomým národem, vzkázal Johnson na Twitteru

  „Moje sdělení pro lídry zemí G7 pro tento týden je: Británie pod mým vedením bude mezinárodním, rozvíjejícím se, seběvědomým národem,” napsal Boris Johnson na Twitteru.

 • Trump Johnsonovi přislíbil po brexitu velkou obchodní dohodu

  Británie bude mít po odchodu z Evropské unie se Spojenými státy velkou obchodní dohodu, kterou bude možné uzavřít rychle. Před schůzkou s britským premiérem Borisem Johnsonem na okraj summitu to dnes řekl americký prezident Donald Trump. Johnsona považuje šéf Bílého domu za toho pravého muže, který Británii zajistí úspěšný odchod z EU.

 • Johnson: Musíte odstranit pojistku

  Johnson v sobotu po příjezdu na summit G7 zopakoval, že si nepřeje odchod Británie z Evropské unie bez dohody. Předsedu Evropské rady Donalda Tuska, který na summit do jihofrancouzského Biarritzu dorazil krátce před ním, britský premiér vyzval, aby mu s hledáním dohody pomohl.

  „Řekl bych našim přátelům v EU, že nechtějí-li brexit bez dohody, pak musí z dohody odstranit pojistku,” řekl Johnson s odkazem na takzvanou irskou pojistku. Toto opatření obsažené v dohodě, kterou vyjednala jeho předchůdkyně Theresa Mayová, má po brexitu zabránit kontrolám na hranici mezi Irskou republikou a Severním Irskem, které je součástí Spojeného království.

Další články